Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-05, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Politechnika Opolska zmierzy się ze smogiem w... Ustroniu. "Projekt ma poprawić jakość powietrza, a nie tylko dać suche dane"

Smog [fot. pixabay]
Smog [fot. pixabay]
Naukowcy z Politechniki Opolskiej pomogą poprawić jakość powietrza w Ustroniu. Mimo, że w ciągu kilkunastu lat z 3,5 tysiąca palenisk wymieniono tysiąc, to nadal mieszkańcy tej uzdrowiskowej miejscowości borykają się z problemem smogu. Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia uważa, że problem leży nie tylko w wymianie "kopciuchów", ale w uwzględnieniu zabudowy i usytuowania terenu.
- Problem smogu jest poważny, zwłaszcza w gminach górskich, których plany zabudowy całkowicie pominęły różę wiatrów, dodatkowo usytuowanie gmin powoduje, że tworzą się pewnego rodzaju blokady, które nie przewietrzają tych miejscowości. Naszą współpracę wyobrażam sobie m.in. na stworzeniu trójwymiarowego modelu matematycznego, który pokazywałby topografię Ustronia z naniesionymi wszystkimi przeszkodami, różą wiatrów, oraz zdiagnozowanymi paleniskami. Naukowcy mogliby nam pomóc wskazać, gdzie najlepiej kierować pomoc na wymianę źródeł ciepła, żeby przyniosło to efekt. Okazuje się, że możemy wymienić kilkanaście czy kilkadziesiąt źródeł ciepła, ale uzyskujemy procentowo znacznie mniejszy efekt niż gdybyśmy wymienili kilka źródeł w konkretnym miejscu, które będzie dawało lepszy efekt ekologiczny - mówi burmistrz.

- W pierwszej kolejności planowane jest wykorzystanie analiz palenisk, umiejscowienie czujników, a dalej stworzenie projektu poprawiającego stan powietrza - tak wstępnie o pracach w Ustroniu mówi dr inż. Krzysztof Drożdżol z katedry mostów, geotechniki i procesów budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. - Uczestniczyłem już w spotkaniach ministerialnych, gdzie pilotażowo w Ustroniu przeprowadzono inwentaryzację palenisk. Myślę, że wykorzystamy te informacje i przygotujemy projekt, który ma poprawić jakość powietrza, a nie dający tylko suche dane - podkreślił naukowiec.

Ustroń jest jednym z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim, w którym mieszka 16 tysięcy osób. By poprawić jakość powietrza gmina podpisała umowę z Politechniką Opolską, trzecim partnerem jest Fundacja Oddychaj Beskidami.
Przemysław Korcz
Krzysztof Droźdżol

Wiadomości z regionu

2021-10-28, godz. 08:20 Dworzec przejdzie w ręce gminy. Ozimek kupi za złotówkę obiekt od PKP Jest porozumienie pomiędzy władzami Ozimka a PKP. Gmina ma przejąć od spółki dworzec kolejowy. Negocjacje w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy, a… » więcej 2021-10-28, godz. 07:30 Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie… Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej… » więcej 2021-10-28, godz. 07:15 Od czwartku na opolskich ulicach pojawi się więcej autobusów MZK. Wszystko po to, aby łatwiej dotrzeć na cmentarz… W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu uruchomi większą liczbę autobusów kursujących na cmentarz… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »