Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-05, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Politechnika Opolska zmierzy się ze smogiem w... Ustroniu. "Projekt ma poprawić jakość powietrza, a nie tylko dać suche dane"

Smog [fot. pixabay]
Smog [fot. pixabay]
Naukowcy z Politechniki Opolskiej pomogą poprawić jakość powietrza w Ustroniu. Mimo, że w ciągu kilkunastu lat z 3,5 tysiąca palenisk wymieniono tysiąc, to nadal mieszkańcy tej uzdrowiskowej miejscowości borykają się z problemem smogu. Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia uważa, że problem leży nie tylko w wymianie "kopciuchów", ale w uwzględnieniu zabudowy i usytuowania terenu.
- Problem smogu jest poważny, zwłaszcza w gminach górskich, których plany zabudowy całkowicie pominęły różę wiatrów, dodatkowo usytuowanie gmin powoduje, że tworzą się pewnego rodzaju blokady, które nie przewietrzają tych miejscowości. Naszą współpracę wyobrażam sobie m.in. na stworzeniu trójwymiarowego modelu matematycznego, który pokazywałby topografię Ustronia z naniesionymi wszystkimi przeszkodami, różą wiatrów, oraz zdiagnozowanymi paleniskami. Naukowcy mogliby nam pomóc wskazać, gdzie najlepiej kierować pomoc na wymianę źródeł ciepła, żeby przyniosło to efekt. Okazuje się, że możemy wymienić kilkanaście czy kilkadziesiąt źródeł ciepła, ale uzyskujemy procentowo znacznie mniejszy efekt niż gdybyśmy wymienili kilka źródeł w konkretnym miejscu, które będzie dawało lepszy efekt ekologiczny - mówi burmistrz.

- W pierwszej kolejności planowane jest wykorzystanie analiz palenisk, umiejscowienie czujników, a dalej stworzenie projektu poprawiającego stan powietrza - tak wstępnie o pracach w Ustroniu mówi dr inż. Krzysztof Drożdżol z katedry mostów, geotechniki i procesów budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. - Uczestniczyłem już w spotkaniach ministerialnych, gdzie pilotażowo w Ustroniu przeprowadzono inwentaryzację palenisk. Myślę, że wykorzystamy te informacje i przygotujemy projekt, który ma poprawić jakość powietrza, a nie dający tylko suche dane - podkreślił naukowiec.

Ustroń jest jednym z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim, w którym mieszka 16 tysięcy osób. By poprawić jakość powietrza gmina podpisała umowę z Politechniką Opolską, trzecim partnerem jest Fundacja Oddychaj Beskidami.
Przemysław Korcz
Krzysztof Droźdżol

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 08:00 W starym przedszkolu w Rozwadzy mają powstać mieszkania komunalne Stojące od dekady puste, dawne przedszkole w Rozwadzy ma być przebudowane tak, żeby powstały w nim mieszkania komunalne. Gmina Zdzieszowice jest właścicielem… » więcej 2021-04-20, godz. 07:01 Utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa. Obowiązuje ruch wahadłowy Uwaga kierowcy - spore utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa na wysokości stacji paliw Orlen. » więcej 2021-04-19, godz. 20:48 Zmarł prof. Stanisław Senft, były dyrektor Instytutu Śląskiego, naukowiec, znawca historii Śląska Nie żyje dr hab. Stanisław Senft, profesor Instytutu Śląskiego i Politechniki Opolskiej - informuje na stronie Instytut Śląski. » więcej 2021-04-19, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 7 tysięcy nowych infekcji, w tym prawie 200 na Opolszczyźnie. Ruszył pierwszy w regionie punkt szczepień… 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 194 nowe infekcje potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 282 nowych zakażeniach… » więcej 2021-04-19, godz. 20:00 Zarząd województwa opolskiego przyznał więcej pieniędzy na budowę centrum przesiadkowego Opole-Główne. Jest też… Dodatkowe milion 400 tysięcy złotych na budowę centrum przesiadkowego Opole Główne oraz milion 700 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych - to najnowsze… » więcej 2021-04-19, godz. 19:45 Ciężarówka w usterkami zatrzymana na DK 45 w Nowej Cerekwi Pęknięta tarcza hamulcowa i podłączony emulator AdBlue to nieprawidłowości, które inspektorzy transportu stwierdzili u słoweńskiego przewoźnika. » więcej 2021-04-19, godz. 18:30 Młoda Lewica zachęca do zbiórki wody mineralnej dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Młoda Lewica organizuje zbiórkę wody mineralnej dla Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2021-04-19, godz. 18:30 Mieszkańcy regionu szczepią się w nowym punkcie na opolskim lodowisku [FILM] Trwają szczepienia w pierwszym uruchomionym na opolskim lodowisku punkcie szczepień powszechnych przeciw COVID-19. Mieszkańcy regionu, którzy już przyjęli… » więcej 2021-04-19, godz. 17:58 Gwałciciel psa spędzi w więzieniu mniej czasu. Skuteczna apelacja, ale oskarżyciel posiłkowy i tak jest zadowolony… Sąd Okręgowy w Opolu skrócił o dwa lata wyrok bezwzględnego więzienia dla Jarosława G. za wielokrotne gwałcenie swojego psa i znęcanie się nad nim. » więcej 2021-04-19, godz. 17:49 Na DK 46 we Frydrychowie wprowadzono ruch wahadłowy. Przyczyną wypadek, w którym są osoby ranne 3 osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. To skutek wypadku, do jakiego doszło na DK 46 Nysa - Paczków. Przed godziną siedemnastą na odcinku między Frydrychowem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »