Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-04, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Czasami nie jesteśmy w stanie leczyć". Przez koronawirusa zbyt późno zgłaszamy się po pomoc onkologiczną

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem [fot. pixabay]
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem [fot. pixabay]
"Tak źle nie było od lat". Onkolodzy alarmują, że pacjenci z obawy przed koronawirusem zbyt późno zgłaszają się po poradę do specjalistów.
- Pandemia odcisnęła piętno na całym naszym życiu społecznym i my to też odczuwamy - mówi Barbara Radecka, onkolog.

- Pacjenci, którzy w tej chwili się do nas zgłaszają, to zgłaszają się w dużo wyższych zaawansowaniach. To znaczy, że rozpoznajemy bardziej zaawansowane nowotwory, co znacząco utrudnia nam leczenie. Wielu chorych trafia do nas, kiedy nie możemy w ogóle podjąć leczenia onkologicznego. Ten problem obserwowany jest od kilku miesięcy.

Jak podkreśla Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii w ubiegłym roku o 10 proc., względem 2019 roku, spadła liczba hospitalizacji.

- W takim samym stopniu spadła liczba pacjentów, którzy zgłosili się do leczenia ambulatoryjnego - informuje Staszewski. - To jest około 7,5 tysiąca mniej porad, których udzieliliśmy w roku 2020 w stosunku do 2019. My już widzimy te przypadki skrajne. Przychodzą do nas kobiety, których guzy w piersiach są wielkości 9 centymetrów. To jest przypadłość, która się w ostatnich latach nie zdarzała.

Według prognoz w ciągu 10 najbliższych lat na raka zachoruje co trzeci Polak. Taka diagnoza nie jest równoznaczna z wyrokiem śmierci.

- Kluczowa jest profilaktyka i szybka diagnostyka - zauważa Marta Bednarek z fundacji Rak&Roll. - Rak to często choroba przewlekła, z którą żyje się wiele lat. Świadomość chorób nowotworowych w Polsce jest coraz większa, ale nadal jest bardzo dużo do zrobienia. Moim prywatnym marzeniem jest to, żebyśmy profilaktyki uczyli już dzieci w przedszkolach.

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został ustanowiony 21 lat temu w Paryżu. Z tej okazji między innymi odbyła się 9. edycja akcji DOTYKAM=WYGRYWAM, podczas której zebrano na Opolszczyźnie ponad tysiąc biustonoszy do recyclingu. Akcja ma na celu przypomnienie o profilaktyce raka piersi. W ramach tegorocznej kampanii udało się zebrać blisko 19 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na utworzenie aplikacji edukacyjną dla nastolatek.

Według statystyk w Polsce rocznie odnotowuje się około 170 tysięcy zachorowań na raka. Wśród kobiet najwięcej przypadków dotyczy nowotworów piersi, wśród mężczyzn prostaty.

Jak przekazuje Polska Agencja Prasowa w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca zostanie przygotowany projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe. Według ministra, ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do Krajowej Sieci Onkologicznej "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - mówi Niedzielski. W sieci mają obowiązywać trzy poziomy referencyjności.

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale również w ośrodku referencyjnym. Takie ośrodki powstaną w każdym województwie. Każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny. I co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową, bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego – podał szef resortu zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że choroby nowotworowe co roku zabierają ponad 100 tys. Polaków. - Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat. Nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet - dodał szef rządu.
Barbara Radecka
Marek Staszewski
Marta Bednarek

Wiadomości z regionu

2021-12-06, godz. 18:35 Wojewoda o pogróżkach antyszczepionkowców: "Ważne, żeby mając takie, a nie inne poglądy, nie przeszkadzać innym… 134 osoby zaszczepiły się przeciw COVID-19 w dwóch opolskich parafiach w Nysie i w Opolu w ramach akcji organizowanej przez wojewodę opolskiego. Jak informuje… » więcej 2021-12-06, godz. 18:30 Sanepid bezpodstawnie zamknął dyskotekę w Zawadzkiem. Zapadł wyrok WSA w Opolu Kontrole, mandaty i zamknięcie dyskoteki w Zawadzkiem w styczniu tego roku było niezgodne z prawem - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wyrok… » więcej 2021-12-06, godz. 18:00 Policja radzi, jak zabezpieczyć mieszkanie przed świątecznymi wyjazdami. Można zminimalizować ryzyko włamania Opolska policja przypomina o prawidłowym zabezpieczeniu domu lub mieszkania przed wyjazdami świątecznymi. Funkcjonariusze przyznają, że nie ma idealnych rozwiązań… » więcej 2021-12-06, godz. 17:40 To tradycja pielęgnowana od lat. Opolscy kontrterroryści przekazali prezenty do jednego z domów dziecka Na co dzień mierzą się z najniebezpieczniejszymi przestępcami i sytuacjami. Dzisiaj (6.12) pokazali inne, łagodne oblicze. Opolscy kontrterroryści odwiedzili… » więcej 2021-12-06, godz. 16:36 4 zastępy strażackie interweniowały po uszkodzeniu sieci gazowej w Gotartowie. Nie ma poszkodowanych Zakończyła się akcja strażaków w miejscowości Gotartów - Ogrodnictwo po uszkodzeniu sieci gazowej. Nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2021-12-06, godz. 16:16 IMGW ostrzega! Wieczorem i w nocy na drogach oraz chodnikach będzie bardzo ślisko IMGW ostrzega mieszkańców województwa opolskiego przed oblodzeniem. Niebezpieczne zjawisko pogodowe wystąpi we wszystkich powiatach w regionie. » więcej 2021-12-06, godz. 16:05 Prokuratorskie zarzuty dla byłego dyrektora szkoły w Rudnikach. Miał wyłudzić prawie 9 tysięcy złotych na lekcje… Prokuratorskie zarzuty oszustwa usłyszał Dariusz N., były dyrektor Publicznego Gimnazjum w Rudnikach. » więcej 2021-12-06, godz. 15:55 COVID-19 na Opolszczyźnie nie odpuszcza. "Mamy zagwarantowanych tyle łóżek, ile podczas wiosennej trzeciej fali" Opolszczyzna dysponuje obecnie tyloma łóżkami dla pacjentów z COVID-19, ile było zabezpieczonych podczas wiosennej trzeciej fali koronawirusa. Według prognoz… » więcej 2021-12-06, godz. 15:10 Dzieci w sieci - dorośli rozmawiają o zagrożeniach w Internecie Jakie zagrożenia czyhają na najmłodszych w internecie? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konferencji „Dzieci w sieci”, którą zorganizowała… » więcej 2021-12-06, godz. 14:32 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich przedszkolach i szkołach. Na kwarantannę odesłanych 640 osób 26 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w placówkach edukacyjnych Opola. To 6 przedszkoli, 7 szkół podstawowych oraz 7 ponadpodstawowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »