Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-04, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Czasami nie jesteśmy w stanie leczyć". Przez koronawirusa zbyt późno zgłaszamy się po pomoc onkologiczną

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem [fot. pixabay]
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem [fot. pixabay]
"Tak źle nie było od lat". Onkolodzy alarmują, że pacjenci z obawy przed koronawirusem zbyt późno zgłaszają się po poradę do specjalistów.
- Pandemia odcisnęła piętno na całym naszym życiu społecznym i my to też odczuwamy - mówi Barbara Radecka, onkolog.

- Pacjenci, którzy w tej chwili się do nas zgłaszają, to zgłaszają się w dużo wyższych zaawansowaniach. To znaczy, że rozpoznajemy bardziej zaawansowane nowotwory, co znacząco utrudnia nam leczenie. Wielu chorych trafia do nas, kiedy nie możemy w ogóle podjąć leczenia onkologicznego. Ten problem obserwowany jest od kilku miesięcy.

Jak podkreśla Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii w ubiegłym roku o 10 proc., względem 2019 roku, spadła liczba hospitalizacji.

- W takim samym stopniu spadła liczba pacjentów, którzy zgłosili się do leczenia ambulatoryjnego - informuje Staszewski. - To jest około 7,5 tysiąca mniej porad, których udzieliliśmy w roku 2020 w stosunku do 2019. My już widzimy te przypadki skrajne. Przychodzą do nas kobiety, których guzy w piersiach są wielkości 9 centymetrów. To jest przypadłość, która się w ostatnich latach nie zdarzała.

Według prognoz w ciągu 10 najbliższych lat na raka zachoruje co trzeci Polak. Taka diagnoza nie jest równoznaczna z wyrokiem śmierci.

- Kluczowa jest profilaktyka i szybka diagnostyka - zauważa Marta Bednarek z fundacji Rak&Roll. - Rak to często choroba przewlekła, z którą żyje się wiele lat. Świadomość chorób nowotworowych w Polsce jest coraz większa, ale nadal jest bardzo dużo do zrobienia. Moim prywatnym marzeniem jest to, żebyśmy profilaktyki uczyli już dzieci w przedszkolach.

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został ustanowiony 21 lat temu w Paryżu. Z tej okazji między innymi odbyła się 9. edycja akcji DOTYKAM=WYGRYWAM, podczas której zebrano na Opolszczyźnie ponad tysiąc biustonoszy do recyclingu. Akcja ma na celu przypomnienie o profilaktyce raka piersi. W ramach tegorocznej kampanii udało się zebrać blisko 19 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na utworzenie aplikacji edukacyjną dla nastolatek.

Według statystyk w Polsce rocznie odnotowuje się około 170 tysięcy zachorowań na raka. Wśród kobiet najwięcej przypadków dotyczy nowotworów piersi, wśród mężczyzn prostaty.

Jak przekazuje Polska Agencja Prasowa w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że do końca marca zostanie przygotowany projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje na rozwiązanie systemowe. Według ministra, ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do Krajowej Sieci Onkologicznej "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - mówi Niedzielski. W sieci mają obowiązywać trzy poziomy referencyjności.

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale również w ośrodku referencyjnym. Takie ośrodki powstaną w każdym województwie. Każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny. I co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową, bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego – podał szef resortu zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że choroby nowotworowe co roku zabierają ponad 100 tys. Polaków. - Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat. Nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet - dodał szef rządu.
Barbara Radecka
Marek Staszewski
Marta Bednarek

Wiadomości z regionu

2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej 2022-09-26, godz. 18:30 Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są… » więcej 2022-09-26, godz. 18:00 Witold Zembaczyński w Radiu Opole: "Wyobrażam sobie jedną szeroką listę opozycji. Jeżeli tak się nie stanie, to… Czy opozycja się dogada i jakie są możliwości wystartowania z jednej listy? O tym w audycji Otwarty Mikrofon Radia Opole mówił Witold Zembaczyński, poseł… » więcej 2022-09-26, godz. 18:00 Mieszkańcy Opola-Chmielowic mają własną placówkę pocztową. "Wreszcie nie będziemy musieli jeździć po list do… Nową placówkę pocztową otwarto dzisiaj (26.09) w Opolu-Chmielowicach przy ulicy Dworcowej. » więcej 2022-09-26, godz. 16:30 Nieco ponad połowa piszących zdała w Opolu egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze 10 spośród 19 osób zdało w sobotę (24.09) egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w Opolu. To ponad 52 procent, podczas gdy średnia krajowa oscyluje wokół… » więcej 2022-09-26, godz. 16:15 Rozpoczyna się rozbudowa więzienia w Nysie. Powstanie pawilon dla 200 osadzonych W Zakładzie Karnym w Nysie powstanie nowy pawilon dla więźniów. Dwukondygnacyjny budynek przy ul. Kościuszki będzie mógł pomieścić około 200 osadzonych… » więcej 2022-09-26, godz. 16:00 Namysłów: za węgiel 3 razy więcej niż przed rokiem, ale bez obciążania mieszkańców. Brzeg: nie ma obaw, że kaloryfery… Brzeg i Namysłów nie planują ograniczania dostaw ciepła systemowego. Tamtejsze ciepłownie mają zakontraktowaną odpowiednią ilość paliw z polskich ko… » więcej 2022-09-26, godz. 15:00 Sypią się mandaty dla piratów drogowych. Kary idą w tysiące złotych 122 km/h jechał w obszarze zabudowanym 23-letni kierowca zatrzymany przez kędzierzyńskich policjantów SPEED. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »