Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-02, 07:00 Autor: Daniel Klimczak

Schronisko młodzieżowe w Brzegu do likwidacji. Starostwo tłumaczy decyzję wysokimi kosztami i niewielkim zainteresowaniem ofertą

W miejscu schroniska mają powstać pomieszczenia biurowe starostwa [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
W miejscu schroniska mają powstać pomieszczenia biurowe starostwa [fot. Starostwo Powiatowe w Brzegu]
Brzeskie starostwo chce zlikwidować schronisko młodzieżowe przy ulicy Wyszyńskiego. Powodami mają być wysokie koszty utrzymania i nikłe zainteresowanie ofertą.
Dyskusja w sprawie losów placówki toczyła się na ostatniej sesji rady powiatu. Wicestarosta Ewa Smolińska (PSL) przekonywała, że instytucja nie wykorzystuje swojego potencjału.

- Najczęściej z oferty korzystały osoby dorosłe. Byli to przeważnie pracownicy firm, bądź goście okazjonalni, którzy traktowali schronisko jak tani hotel - wskazuje.

Największe obłożenie miejsc noclegowych na poziomie 29,5 procent odnotowano w 2019 roku. Wpływ na to miała mieć jednak wizyta międzynarodowej ekipy remontującej parkiety w brzeskim zamku. Średnie obłożenie w ostatnich latach wyniosło około 20 procent, a w ubiegłym było to nieco ponad 6. Ponadto schronisko tylko w 3 latach wygenerowało zysk na poziomie od 1 do 17 tysięcy złotych. Zeszły rok zakończył się stratą na poziomie około 280 tysięcy, przy uwzględnieniu kosztów ochrony.

Z argumentami nie zgadzała się część radnych. Mariusz Grochowski (PiS) przekonywał, by nie podejmować decyzji w oparciu o rok naznaczony pandemią. Z kolei Tomasz Róża (PiS) wskazywał, że spodziewane oszczędności mogą być jedynie pozorne.

- Jest wymiana młodzieżowa między miastami partnerskimi. Co będzie, kiedy przyjedzie wycieczka z Kusel, czy z Horodenki i trzeba będzie ich w hotelu komercyjnym zakwaterować. Wtedy okaże się, ze ten koszt może być większy, niż te oszczędności - prognozuje.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 14 radnych, a 2 było przeciw. Na razie oznacza to jedynie wyrażenie woli likwidacji placówki wraz z końcem sierpnia. Decyzja będzie musiała jeszcze uzyskać akceptację kuratorium oświaty.

Dodajmy, że schronisko na III piętrze należącego do starostwa biurowca przy ulicy Wyszyńskiego dysponuje obecnie 25 pokojami. Pomieszczenia te nie były modernizowane od 2012 roku i zdaniem władz powiatu, w najbliższym czasie konieczne byłoby ich kosztowne odświeżenie oraz wygospodarowanie stołówki, która zgodnie z przepisami, powinna znajdować się w tego typu instytucjach. Zwolnioną przestrzeń starostwo chce przeznaczyć na pomieszczenia biurowe, co jego zdaniem przyniesie większe korzyści dla mieszkańców. Pieniądze zaoszczędzone na likwidacji placówki miałyby zostać przeznaczone na inwestycje w prowadzonych przez samorząd szkołach. Chodzi głównie o modernizacje korytarzy, czy remonty sal gimnastycznych.
Ewa Smolińska
Tomasz Róża

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 10:15 Złote algi były przyczyną śnięcia ryb w Odrze - tak wynika z oficjalnego raportu. Co na to opolskie środowisko w… - Raport dotyczący przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze nie jest dostępny. Można dotrzeć tylko do opracowania tego dokumentu - powiedział w Porannej… » więcej 2022-10-03, godz. 08:55 Remont na DK 45 między Mechnicą a Stradunią jednak od środy Opolski oddział GDDKiA zapowiadał na dzisiaj (3.10) rozpoczęcie remontu na drodze krajowej nr 45 między Mechnicą a Stradunią. Jednak drogowcy pojawią się… » więcej 2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »