Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-20, 11:00 Autor: Roman Juranek

Ciąg dalszy sporu w sprawie pomysłu nadania tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego profesorowi Franciszkowi Markowi

Rafał Bartek i Tomasz Gabor
Rafał Bartek i Tomasz Gabor
Przypomnijmy, o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego profesorowi Franciszkowi Markowi wnosił Henryk Wierny, prezes Stowarzyszenia Klub Rodło w Opolu. Dziś (19.01) w Porannej Loży Radiowej wymieniali argumenty na ten temat Tomasz Gabor, radny Solidarnej Polski i przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.
Tomasz Gabor uważa, że procedura została celowo wstrzymana przez przewodniczącego sejmiku Rafała Bartka. W Radiu Opole przywołał wypowiedzi prof. Stanisława Nicieji i maratończyka Adama Króla. - Wczoraj (19.01) postawę Rafała Bartka skomentował także profesor Nicieja nazywając to postępowanie zdziczeniem politycznym przewodniczącego. Także wczoraj wybitny maratończyk Adam Król, który zbiera fundusze na dzieci niepełnosprawne, zrzekł się tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego przez działania przewodniczącego. Ciekawe, ile jeszcze osób odda ten tytuł w goście protestu - podsumował Gabor.

Jak przekazała nam rzecznik opolskiego urzędu marszałkowskiego Violetta Ruszczewska, Adam Król w 2007 roku otrzymał odznakę zasłużonego dla województwa opolskiego. I z tego wyróżnienia zamierza zrezygnować w związku ze sprawą.

Przewodniczący sejmiku Rafał Bartek w odpowiedzi na słowa Tomasza Gabora powołał się na dwustopniowość procedury składania wniosku oraz wypowiedzi profesora Marka. - Ta dwustopniowość polega na tym, że wnioski do kapituły mogą składać podmioty do tego powołane i te zostały wymienione w paragrafie 4. regulaminu. Jest wśród nich przewodniczący sejmiku, marszałek, zarząd województwa, komisje, kluby i wniosek złożony przez 1000 mieszkańców. Regulamin wskazuje też, że inne podmioty mogą składać wnioski, tylko po przez podmioty wymienione w punkcie pierwszym. Jak tłumaczył Rafał Bartek, przedstawiając naukowca, nie może stać się adwokatem tego wniosku ponieważ zna m.in wypowiedź prof. Marka z 1991 r. że "Ślązak, który staje się Niemcem traci swoje człowieczeństwo", która ukazała się w publikacji "Głos Śląska zniewolonego"

Rafał Bartek dodaje, że klub PiS sam może złożyć taki wniosek. Tomasz Gabor odpowiedział, że to nic nie da, bo decyzja Rafała Bartka się nie zmieni.
Tomasz Gabor
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2021-03-07, godz. 21:45 Dziesięć medali Polaków w Toruniu podczas halowych mistrzostw Europy Dziesięć medali zdobyli polscy lekkoatleci w halowych mistrzostwach Europy, które zakończyły się w niedzielę (07.03) w Toruniu. Złoty krążek wywalczył… » więcej 2021-03-07, godz. 21:08 Trwa dogaszanie pożaru na Chabrach w Opolu. Nie żyje jedna osoba, dwie są poszkodowane Tragiczne zdarzenie w Opolu. W niedzielę (07.03) po godzinie 20.00 doszło do pożaru w jednym z garaży na osiedlu Chabrów. Po przybyciu służb ratunkowych… » więcej 2021-03-07, godz. 20:45 Opole: w domach jednorodzinnych pojawią się nowe pojemniki na papier. Zastąpią one dotychczasowe worki Zamiast niebieskiego worka - niebieski pojemniki. Taka zmiana czeka mieszkańców Opola od początku przyszłego miesiąca. Chodzi o nowy sposób gromadzenia makulatury… » więcej 2021-03-07, godz. 19:30 Raport dnia: od początku pandemii w całym kraju zmarło ponad 45 tysięcy osób 3 zgony i 240 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-03-07, godz. 18:00 Niespokojna niedziela na drogach w regionie. Kolejne zdarzenie drogowe w naszym regionie Niebezpieczne zdarzenie drogowe w Jasienicy Dolnej w powiecie nyskim. Po godzinie 15.00 samochód osobowy wypadł z drogi i dachował. » więcej 2021-03-07, godz. 17:44 W rzece w miejscowości Lipowa znaleziono ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura Tragiczne zdarzenie w miejscowości Lipowa w powiecie nyskim. Przed godziną 15.00 w rzece znaleziono zwłoki mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policji wynika… » więcej 2021-03-07, godz. 17:30 Polacy i Czesi "na strażackich łączach". W ramach nowego projektu realizowanego na pograniczu zostaną zakupione m.in… Strażacy z jednostek OSP gminy Walce i ich koledzy z jednostki w miejscowości Česká Ves w powiecie jesenickim rozpoczynają międzynarodowy projekt „Na strażackich… » więcej 2021-03-07, godz. 17:00 Z komprachcickich szkół znikają "kopciuchy". W placówce w Wawelnie zostanie wymieniony ostatni stary piec Szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Wawelnie w gminie Komprachcice zostanie termomodernizację. Jednym z głównych jej założeń będzie likwidacja… » więcej 2021-03-07, godz. 16:00 Opole: do czerwca kierowcy muszą spodziewać się utrudnień na ulicy Niemodlińskiej. Ma to związek z budową centrum… Przez 3 najbliższe miesiące ulica Niemodlińska w Opolu będzie zwężona o połowę. Ograniczenia pojawią się o 10:00 we wtorek (09.03) w rejonie styku z… » więcej 2021-03-07, godz. 15:00 Caritas razem z uczniami opolskich szkół zbiera artykuły higieniczne dla osób bezdomnych Perfumy, dezodoranty, mydła czy ręczniki - to tylko część artykułów, jakie mieszkańcy regionu mogą przekazać osobom bezdomnym. Zbiórkę prowadzą szkolne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »