Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-09, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

W Głuchołazach działa grupa poszukiwawczo-ratownicza. Pomaga odnajdywać zaginionych oraz niesie pomoc ofiarom wypadków w górach

Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Góry Opawskie [fot. Wiktoria Palarczyk]
Góry Opawskie [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Głuchołaska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza [fot. GGPR]
Brak właściwego przygotowania i lekceważenie kwestii bezpieczeństwa to główne przyczyny wypadków, do których dochodzi w górach na terenie Opolszczyzny. Osoby, które zgubią drogę lub ulegną kontuzji, od ubiegłego roku mogą liczyć na pomoc Głuchołaskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Stowarzyszenie, w skład którego wchodzi obecnie 8 osób, powstało w odpowiedzi na potrzeby między innymi turystów, którzy z racji braku właściwej bazy w regionie nie mogą liczyć na szybką pomoc ze strony GOPR-u. Dowódca grupy Tomasz Śmietanka wskazuje, że choć góry na Opolszczyźnie nie należą do szczególnie wysokich, to na ich terenie nie brakuje niebezpiecznych sytuacji.

- W Górach Opawskich tych wypadków jest bardzo dużo - od jakichś bardzo prostych, poprzez zwichnięcia, złamania nóg. Z tego co wiemy, również był wzywany GOPR aż z Wałbrzycha, jednostka, która na dojazd taki ma ponad 2 godziny - tłumaczy.

Ratownicy działają także w niżej położonych partiach regionu, między innymi w akcjach poszukiwawczych na terenie lasów, koordynowanych przez komendy policji z Nysy czy Prudnika.

W swojej działalności grupa wykorzystuje sprzęt zakupiony z pieniędzy członków lub ofiarowany przez sponsorów.

- Grupa dysponuje pojazdem terenowym, który pozwala nam na dotarcie do miejsc trudnych. Posiadamy również kilka radiotelefonów, czy nadajników GPS. Uzyskaliśmy pomoc od jednego z największych producentów latarek, co pozwala nam prowadzić akcje też w nocy - wymienia dowódca.

Ponadto stowarzyszenie stara się o wsparcie swojej działalności ze strony samorządów, a także kolejnych prywatnych darczyńców.

Wśród planów na najbliższe miesiące jest też pozyskanie nowych członków, także czworonożnych. W ich wyszkoleniu ma pomóc szkoła tresury, z którą grupa podpisała umowę o współpracy.
Tomasz Śmietanka
Tomasz Śmietanka

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 419 nowych zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zachorowało 45 osób, ale nie… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 45 na Opolszczyźnie. Minionej doby wykonano 19 945 testów na obecność… » więcej 2021-01-25, godz. 10:45 Pracownicy NFZ pomagają seniorom rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 Pracownicy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pomagają seniorom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Można ich spotkać w pięciu przychodniach… » więcej 2021-01-25, godz. 09:45 Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Walcach już stoi. Teraz wykończenie i wyposażenie Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Walcach jest już za półmetkiem. Do października budynek ma być gotowy. Wtedy też rozpocznie się nabór przyszłych… » więcej 2021-01-25, godz. 09:10 Po 10 latach wróciły pociągi na linię Rudziniec - Sławięcice. "Na trasie kursuje dwukrotnie więcej składów niż… Zakończyła się przebudowa kolejowej linii towarowej łączącej województwo śląskie z Opolszczyzną. Na liniach Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare… » więcej 2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych [AKTUALIZACJA] Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Droga krajowa 46 Nysa - Opole w Pakosławicach zablokowana po zderzeniu dwóch osobówek [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienia w Pakosławicach w powiecie nyskim. Na drodze krajowej 46 Nysa - Opole tuż przed 18:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń i zgonów. Od poniedziałku szczepienia seniorów, wolnych terminów do końca marca… 104 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-24, godz. 19:45 Śmierć 40-letniego rowerzysty na DK46 w Niemodlinie Nie żyje rowerzysta, który przewrócił się dziś (24.01) po godz. 16.00 w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 Nysa - Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »