Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-21, 20:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Raport dnia: blisko 140 zakażeń i dwa zgony w regionie. W kraju ponad 4,5 tysiąca nowych przypadków COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
138 nowych przypadków koronawirusa - to bilans minionej doby na Opolszczyźnie. Natomiast w całym kraju zachorowanie na COVID-19 potwierdzono u 4 633 osób.
W regionie najwięcej zakażeń, bo 30 odnotowano w powiecie nyskim. Z kolei w stolicy regionu zakaziło się 20 mieszkańców. W powiecie brzeskim na COVID-19 zachorowało 16 osób, 13 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i 12 w powiecie prudnickim. W powiecie strzeleckim koronawirusem zakaziło się 11 osób, a w powiecie kluczborskim 10. W powiecie głubczyckim na COVID-19 zachorowało 8 mieszkańców, a 4 w powiecie krapkowickim. Najmniej, bo po 3 zakażenia odnotowano wśród mieszkańców powiatów namysłowskiego i opolskiego.

Z danych GIS wynika, że z powodu COVID-19 w regionie zmarły kolejne dwie osoby, z czego u jednej stwierdzono choroby współistniejące. To mieszkańcy powiatu głubczyckiego i strzeleckiego.

Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu jest już gotowy na przyjmowanie pierwszych pacjentów, ci w nowej placówce będą mogli pojawić się już w niedzielę 27 grudnia. Placówka tymczasowa w CWK pozwoli odciążyć pozostałe opolskie szpitale, które dotychczas musiały wspomagać walkę z COVID-19. Będzie także zapleczem podczas spodziewanej trzeciej fali zakażeń. Wszystkie procesy i badania, których wymagają pacjenci, a nie mogą być zapewnione w szpitalu tymczasowym, zostaną wykonane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Witosa w Opolu. W tym celu zabezpieczono też specjalne komory do przewożenia pacjentów. W utworzeniu szpitala pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz z 1. Pułku Saperów w Brzegu. Natomiast, jeśli chodzi o jego wyposażenie, to na ten cel Ministerstwo Zdrowia przekazało 15 milionów złotych. Część sprzętu pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych, a dodatkowo Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od samorządu województwa opolskiego 12 milionów złotych, z czego 8 mln trafiło właśnie do szpitala tymczasowego.

Pierwotnie czas był do dzisiaj, ale Ministerstwo Zdrowia o tydzień, do 28 grudnia przedłużyło termin przyjmowania zgłoszeń personelu medycznego i niemedycznego do szczepień na koronawirusa. Chodzi o pracowników szpitali, przychodni, uzdrowisk, zakładów opiekuńczo-leczniczych czy też aptek. Zostaną oni zaszczepieni jako pierwsi w kraju, w ramach tak zwanego etapu "zero". W regionie szczepienia będzie wykonywało 19 placówek, to tak zwane szpitale węzłowe. W kraju jest ich 509. Etap "zero" ma zapoczątkować Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 i powinien potrwać do lutego przyszłego roku.

10 tysięcy złotych kary za niestosowanie się do zasad sanitarnych w czasie pandemii będzie musiało zapłacić Stowarzyszenie Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego. To skutek decyzji sanepidu w związku z organizacją jednego z październikowych zgromadzeń. Mieszkańcy protestowali wówczas między innymi przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia zasad dopuszczających aborcję. Manifestacja zakończyła się jednak przed domem burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego, gdzie wykrzykiwano obraźliwe hasła pod adresem samorządowca. Postępowanie o wykroczenie naruszenia przepisów porządkowych w miejscach publicznych prowadzi też namysłowska policja. Do tej pory funkcjonariusze przesłuchali w tej sprawie kilkanaście osób. O ich ewentualnym ukaraniu będzie decydować Sąd Rejonowy w Kluczborku.

Trzy placówki medyczne i opiekuńcze otrzymają kilkanaście paczek z najpotrzebniejszymi artykułami dla chorych na COVID-19. Nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Niemodlinie zakończyli zbiórkę środków higienicznych i artykułów spożywczych w ramach akcji "Pomocovi(d)". Przyłączyli się do niej nie tylko mieszkańcy, ale także prywatni przedsiębiorcy i placówki oświatowe. Dary przekazane zostały między innymi przez przedszkole w Graczach, żłobek w Tułowicach oraz Zespół Szkół w Niemodlinie.

W tym roku nie będzie pasterki w "Cichej Dolinie" w Pokrzywnej. Z uwagi na pandemię zapadła decyzja o tym, by nie organizować mszy świętej w wigilię Bożego Narodzenia. Uczestniczyło w niej nawet kilka tysięcy osób, w tym także sporo turystów z całej Polski. Pasterkę w Cichej Dolinie zapoczątkował ponad 30 lat temu ks. Zygmunt Lubieniecki, ówczesny proboszcz parafii w Jarnołtówku. Na pierwszych gromadziło się kilkudziesięciu wiernych. Przez lata stała się tradycyjnym miejscem wigilii wielu mieszkańców regionu i turystów.

Najwięcej nowych infekcji, bo 630 odnotowano na Mazowszu. Pozostałe zachorowania dotyczą mieszkańców województw: zachodniopomorskiego (561), pomorskiego (549), kujawsko-pomorskiego (480), wielkopolskiego (302), łódzkiego (265), lubelskiego (245), śląskiego (240), małopolskiego (207), dolnośląskiego (206), warmińsko-mazurskiego (171), lubuskiego (168), podkarpackiego (132), podlaskiego (100), świętokrzyskiego (65). 174 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi 1 207 333. Dotąd z powodu COVID-19 zmarło 25 474 chorych.

Obecnie w szpitalach przebywa 18 376 pacjentów, z czego 1714 wymaga podłączenia do respiratora. Wyzdrowiało 946 017 zakażonych, a 171 536 osób przebywa na kwarantannie. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 1370 wolnych respiratorów.

Wiadomości z regionu

2024-08-23, godz. 22:17 Gala FOGO Futsal Ekstraklasy w Opolu. Nagrodzono najlepszych w minionym sezonie [ZDJĘCIA] Sukces Waldemara Soboty podczas gali FOGO Futsal Ekstraklasy, która odbyła się w Opolu. » więcej 2024-08-23, godz. 21:40 Potrącenie pieszego w miejscowości Gnojna. Lądował śmigłowiec LPR Do zdarzenia doszło na drodze powiatowej. Ranny został mężczyzna w wieku około 50. lat. » więcej 2024-08-23, godz. 20:17 "Jesteśmy głodni dobrych wyników". Oficjalna prezentacja Gwardii Opole [ZDJĘCIA] Gwardia Opole dokonała oficjalnej prezentacji drużyny na sezon 2023/24. Mamy kilka zmian personalnych, nowego kapitana i cel: zaprezentować się lepiej, niż… » więcej 2024-08-23, godz. 19:30 "Na trasie znajduje się kilka atrakcji". Głuchołazy i Mikulovice chcą się "połączyć" turystycznym szlakiem Nowy szlak turystyczny chcą wytyczyć samorządowcy Głuchołaz i czeskich Mikulovic. Piesza trasa ma połączyć sąsiedzkie miejscowości na pograniczu pol… » więcej 2024-08-23, godz. 18:10 "Dzieci bardzo tu lubią spędzać czas". Tak było w Nowych Siołkowicach z Radiem Opole [ZDJĘCIA] Kąpielisko w Nowych Siołkowicach było kolejnym przystankiem akcji 'Mistrzowskie Lato z Radiem Opole'. Wszyscy, którzy odwiedzili 'Przystań wodną w Nowych… » więcej 2024-08-23, godz. 18:00 W Głogówku Komitet Rewitalizacji będzie doradzał urzędnikom Działanie na rzecz odnowienia i ożywienia mniej zadbanych terenów miasta - to jedno z zadań społecznego Komitetu Rewitalizacji w Głogówku. W naborze swoją… » więcej 2024-08-23, godz. 17:30 Park w miejsce parkingu. Kolejne zmiany wzdłuż Szpitalnej w Opolu Park kieszonkowy powstanie w miejsce parkingu przy ul. Szpitalnej w Opolu. Do ratusza wpłynęły dwie oferty wykonawców zainteresowanych realizacją tej inw… » więcej 2024-08-23, godz. 17:00 Szlakiem Złotych Górników przejadą uczestnicy zlotu miłośników dawnej motoryzacji W Głuchołazach spotkają się fani starych samochodów i motocykli. W niedzielę (25.08) odbędzie się tam XXIII Międzynarodowy Zlot Miłośników Dawnej … » więcej 2024-08-23, godz. 16:30 Kuchnia tajska, japońska, wietnamska, koreańska, a nawet perska. Ruszył 15. Festiwal Opolskich Smaków Ruszył 15. Festiwal Opolskich Smaków, a tam potrawy, smaki i aromaty z całego świata. Przez cały weekend na placu Kopernika w Opolu nawet najwybredniejsze… » więcej 2024-08-23, godz. 15:21 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na skrzyżowaniu obwodnicy Opola z ulicą Oleską O utrudnieniach po wypadku informuje Miejski Zarząd Dróg w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »