Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-21, 16:10 Autor: Łukasz Fura

Szpital tymczasowy w opolskim CWK już gotowy. 27 grudnia będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów [FILM, ZDJĘCIA]

Konferencja prasowa w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu (21.12.2020)
Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu jest już gotowy na przyjmowanie pierwszych pacjentów. Ci w nowej placówce będą mogli pojawić się już w niedzielę - 27 grudnia. Placówka tymczasowa w CWK pozwoli odciążyć pozostałe opolskie szpitale, które dotychczas musiały wspomagać walkę z COVID-19. Będzie także zapleczem podczas spodziewanej trzeciej fali zakażeń.
- Będziemy uruchamiać 10 miejsc intensywnej terapii medycznej i 20 miejsc intensywnej opieki medycznej, czyli takich miejsc, gdzie pacjent będzie miał pełne zabezpieczenie swojej choroby. Następne etapy będą sukcesywnie rozwijane, w miarę pozyskiwania odpowiedniej ilości kadry medycznej - mówi Marek Piskozub, dyrektor szpitala tymczasowego.

- Stan epidemii jeszcze cały czas trwa. Musimy być czujni i cały czas patrzeć na zmieniające się sytuacje - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Dzisiejsza sytuacja epidemiczna w województwie opolskim jest bardzo ustabilizowana. Zeszliśmy poniżej 500 osób, jeżeli chodzi o dzienną liczbę zakażeń w regionie. Również z wielką radością informuję, że od trzech dni liczba łóżek zajętych na tym głównym, drugim poziomie spadła w naszym województwie poniżej 500. Kiedy te dwie wytyczne, te dwa kryteria zaczną ze sobą współdziałać, nastąpi praktyczne odmrażanie szpitali i przywracanie ich do pierwotnej działalności.

- Dzięki szpitalowi tymczasowemu będziemy mogli chronić naszych opolskich pacjentów także tych niecovidowych - mówi poseł PiS Violetta Porowska. - Ten szpital ma odciążyć również inne części opolskiej ochrony zdrowia po to, żeby opolski system był po prostu spójny. Dzisiaj możemy mówić, że zaopiekujemy się wszystkimi pacjentami. Przygotowujemy się w tej chwili do trzeciej fali zakażeń i taka jednostka jak ta, jest potrzebna po to, żeby nasi mieszkańcy nie musieli się denerwować.

Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który patronuje szpitalowi tymczasowemu zauważa, że wszystkie zadania udało się zrealizować. - Jesteśmy w tej chwili gotowi do kolejnego etapu uruchomienia szpitala. Będziemy przechodzić etap szkoleniowy i 27 grudnia będzie przyjęty pierwszy pacjent. Już od tego dnia planujemy przyjmowanie pacjentów do szpitala. Oczywiście chcemy, żeby trafiało tutaj jak najmniej osób, ale zdajemy sobie sprawę z potrzeby systemu ochrony zdrowia - dodaje.

Wszystkie procesy i badania, których wymagają pacjenci, a nie mogą być zapewnione w szpitalu tymczasowym, zostaną wykonane w USK przy ul. Witosa w Opolu. W tym celu zabezpieczono też specjalne komory do przewożenia pacjentów.

Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, została oddelegowana do szpitala tymczasowego. - Żeby wszystko było dobrze zorganizowane dyżury codziennie przez dobę będzie pełnić osoba w funkcji koordynującej - mówi. - Decyzją wojewody zostanie uruchomionych 20 stanowisk ogólnych, 10 intensywnych, więc na dobę potrzeba 32 osób: ratowników, pielęgniarek, lekarzy, techników, farmaceutów. Jest to duża liczba, ale budujące jest to, że zgłosiło się sporo osób z Opola, z Kędzierzyna-Koźla, ze Strzelec Opolskich. Duża grupa ratowników jest także z Katowic, Gdańska czy Lublina.

W utworzeniu szpitala pomagali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz z 1. Pułku Saperów w Brzegu. - Jesteśmy gotowi, żeby od 27 grudnia kierować naszych żołnierzy do szpitala w CWK - dodaje płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Przeprowadziliśmy szkolenia. W tej chwili mamy około 40 żołnierzy przeszkolonych i przygotowanych do tego, żeby także tutaj, w tym szpitalu tymczasowym pomagali personelowi medycznemu. Jesteśmy gotowi do tego, żeby wspierać jako wojsko polskie nasze województwo.

Jeśli chodzi o wyposażenie szpitala tymczasowego, Ministerstwo Zdrowia przekazało na ten cel 15 milionów złotych. Część sprzętu pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych, a dodatkowo Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od samorządu województwa opolskiego 12 milionów złotych, z czego 8 mln trafiło do szpitala tymczasowego.
Marek Piskozub
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Dariusz Madera
Maria Grzeczna
płk Tomasz Białas

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 19:45 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i ofiar śmiertelnych. W kraju potwierdzono 215 zachorowań… Opolszczyzna jedynym regionem w kraju bez nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215… » więcej 2021-06-15, godz. 18:40 Sadzonka za elektroodpady. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla w środę będą mogli wziąć udział w ekologicznej akcji Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla jutro (16.06) będą mogli wymienić elektroodpady na sadzonki drzew i nasiona łąki kwietnej. Akcja pod hasłem 'Pokaż kulturę… » więcej 2021-06-15, godz. 16:37 W przychodni "Śródmieście" w Opolu można szczepić się bez wcześniejszej rejestracji Przychodnia Śródmieście przy ul. Waryńskiego w Opolu uruchomiła możliwość szczepień przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Wystarczy tylko przyjść… » więcej 2021-06-15, godz. 16:35 Droga wojewódzka 454 w Biestrzykowicach oddana do użytku Zakończył się remont DW 454 w Biestrzykowicach. Inwestycja kosztowała 7 mln 400 tysięcy złotych, a oprócz wymiany nawierzchni zakładała budowę chodników… » więcej 2021-06-15, godz. 15:15 Pomoc przyszła w ostatniej chwili. Policjanci z Ozimka zaalarmowani przez sąsiadkę uratowali wycieńczoną seniorkę Policjanci z Ozimka w ostatniej chwili uratowali skrajnie wycieńczoną 82-letnią seniorkę, która od dwóch dni leżała w mieszkaniu i nie mogła się podnieść… » więcej 2021-06-15, godz. 14:37 Przy ul. Mickiewicza w Prudniku ulatniał się gaz. Droga jest zamknięta W Prudniku przy ulicy Mickiewicza ulatniał się gaz. Opolskie służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie ok. 14.00. Z tego powodu droga została wyłączona z… » więcej 2021-06-15, godz. 14:36 Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze 39-letni Piotr N. - zgodnie z zarzutami prokuratury - poprzez wpisy w internecie wielokrotnie znieważał, nawoływał do nienawiści, a także do popełnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 12:45 Opole: kamionka Piast nie będzie oddana do użytku zgodnie z planem. Powodem jest COVID-19 Miała być oddana do użytku na początku wakacji, a będzie na ich koniec. Przedłuży się rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. » więcej 2021-06-15, godz. 12:41 Zderzenie dwóch pojazdów na Nysy Łużyckiej w Opolu Osobowa toyota zderzyła się z osobowym fordem na Nysy Łużyckiej w Opolu przy zjeździe z ronda. Kierowca jednego z pojazdów potrzebował pomocy ratownik… » więcej 2021-06-15, godz. 12:33 Opole: uczniowie z PSP numer 2 w Opolu mogą już jeździć bezpiecznie na rowerze. Przeszli egzamin na kartę rowerow… Znajomość znaków drogowych, przejazdy przez przeszkody czy zatrzymanie w wyznaczonym miejscu. To tylko część zadań, które mieli dzisiaj (15.06) do wykonania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »