Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-12-10, 10:15 Autor: Katarzyna Plewnia

"Polska ma się rozwijać równomiernie". Poranny gość Radia Opole o wsparciu dla samorządów i unijnym budżecie

Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
To jest idea rządu Prawa i Sprawiedliwości, realizowana już od 5 lat - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" posłanka PiS Violetta Porowska, odnosząc się do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Violetta Porowska dodała, że wszystkie dotychczasowe działania rządu, m.in. program 500+ czy właśnie fundusz miały służyć zarówno małym, jak i dużym miejscowościom w kraju.

- Chodziło o to, żeby Polska rozwijała się równomiernie. Żeby nie było tak, jak za czasów Platformy Obywatelskiej - pamiętacie państwo tę koncepcję centryczną - że tylko pięć ośrodków w Polsce miało się rozwijać, te największe aglomeracje, no i jak coś spadło z pańskiego stołu to wtedy może i się dostało mniejszym samorządom, mniejszym gminom, miejscowościom.

- To, że nie wszystkie samorządy w regionie po ogłoszeniu listy beneficjentów drugiej transzy tego wsparcia są zadowolone, to wynik tego, że liczba złożonych wniosków była olbrzymia. Opiewała na kwotę ok. miliarda złotych. Wsparcie trafi jednak do wielu opolskich gmin i powiatów - dodała Porowska.

- Proszę spojrzeć, 71 gmin mamy na terenie województwa opolskiego i z nich 30 gmin otrzymało pieniądze, prawie połowa. Mamy 12 powiatów i z nich 7 otrzymało dofinansowanie. A proszę pamiętać, że jest to druga transza funduszu inwestycji lokalnych, a właśnie rozpoczęła się trzecia.

Czas na złożenie wniosków do wojewody samorządy mają do 27 grudnia - przypomniał gość Radia Opole. - To pieniądze, które mają dawać impuls do rozwoju.

Posłanka powiedziała też, że samorządy nie powinny się obawiać o pieniądze z nowego unijnego budżetu. Jak mówiła, pojawiły się komunikaty, że w tej sprawie będzie kompromis, bo wszystkim w Unii Europejskiej, nawet tym, którzy - jak dodała - optowali za bezprawnymi i rygorystycznym rozwiązaniami [powiązanie budżetu z mechanizmem praworządności] zależy, by pieniądze z Funduszu Odbudowy znalazły się w ich krajach - przekonywała.

Posłanka zapewniała również, że ugrupowania polityczne tworzące Zjednoczoną Prawicę mają w kwestii unijnego budżetu jednoznaczną opinię. - Mamy wprawdzie różne perspektywy widzenia spraw, ale to nie oznacza, że mamy różne pomysły na politykę międzynarodową, absolutnie nie, pan premier Morawiecki jednoznacznie to powiedział wczoraj w Sejmie - dodała Porowska.
Violetta Porowska, PiS, cz. 1
Violetta Porowska, PiS, cz. 2
Violetta Porowska, PiS, cz. 3

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »