Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-25, 16:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Posłowie Lewicy w KWP w Opolu. Żądają wyjaśnień w sprawie traktowania nyskich funkcjonariuszy

Posłowie Lewicy podjęli interwencję w KWP w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Posłowie Lewicy podjęli interwencję w KWP w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
KPP w Nysie [fot.Dorota Kłonowska]
KPP w Nysie [fot.Dorota Kłonowska]
Posłowie Lewicy rozpoczęli interwencję w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu w sprawie domniemanego mobbingu w Komendzie Powiatowej Policji w Nysie. Według danych przedstawionych przez parlamentarzystów, z tej jednostki w ostatnim czasie zwolniło się 20 z 300 pracujących tam osób. Powodem takiej sytuacji mają być działania szefa jednostki, młodszego inspektora Edwarda Flagi.
O sytuacji w nyskiej komendzie głośno zrobiło się w czerwcu tego roku, gdy podległa Fladze nadkomisarz Małgorzata Jeżewska złożyła doniesienie do prokuratury dotyczące mobbingu ze strony przełożonego.

- Od pojawienia się w 2019 roku komendanta Flagi, sytuacja w nyskiej jednostce stała się nie do zniesienia - komentuje Małgorzata Jeżewska. - Jego zachowanie w stosunku do mnie i do innych funkcjonariuszy po prostu jest niezgodne z prawem. Polega to na zastraszaniu, ośmieszaniu, poniżaniu, gnębieniu czy też używaniu słów wulgarnych.

Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy i członek sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka informuje, że wszczęcie interwencji w komendzie wojewódzkiej nie jest wynikiem jedynie sytuacji nadkomisarz Małgorzaty Jeżewskiej.

- Po przejęciu kierownictwa w tej komendzie przez pana Edwarda Flagę zaczęły się dziać rzeczy niezwykle niepokojące - mówi Śmiszek. - Mamy doniesienia, że pracownicy, funkcjonariusze są traktowani w sposób karygodny. Są wyzywani, stosuje się wobec nich groźby. Mamy sytuacje kuriozalne, gdzie niektórzy funkcjonariusze zmuszani są do pisania raportów na samych siebie.

Posłanka Lewicy i członkini komisji spraw wewnętrznych i administracji Monika Pawłowska dodaje, że sygnałów dotyczących mobbingu jest coraz więcej, a napływają one z różnych stron kraju.

- Chcemy dowiedzieć się, ile takich przypadków było na Opolszczyźnie i jak zostały one rozwiązane przez komendanta wojewódzkiego - zaznacza Pawłowska. - Jeżeli sprawy będą budzić nasze jakiekolwiek wątpliwości, to powołamy komisję, w której będziemy żądać od ministra Mariusza Kamińskiego jasnych deklaracji. Będziemy chcieli, żeby w końcu powiedział, dlaczego oprawców chroni w szeregach mundurowych.

Jak przekazała nam podinspektor Marzena Grzegorczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wszczęta została już procedura w zakresie wyjaśnienia treści zawartych w złożonym przez nyską funkcjonariuszkę raporcie.

- Ten raport wpłynął do KWP w Opolu z początkiem tego miesiąca - mówi Grzegorczyk. - W tym tygodniu komisja, w ramach procedury, zwróciła się do funkcjonariuszki między innymi o uszczegółowienie zarzutów oraz opisanie okoliczności, których w tym raporcie brak.

Władze Komendy Powiatowej Policji w Nysie nie chciały komentować sprawy. Dodajmy, że sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu.
nadkomisarz Małgorzata Jeżewska
Krzysztof Śmiszek
Monika Pawłowska
podinspektor Marzena Grzegorczyk

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Droga krajowa 46 Nysa - Opole w Pakosławicach zablokowana po zderzeniu dwóch osobówek [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienia w Pakosławicach w powiecie nyskim. Na drodze krajowej 46 Nysa - Opole tuż przed 18:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń i zgonów. Od poniedziałku szczepienia seniorów, wolnych terminów do końca marca… 104 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-24, godz. 19:45 Śmierć 40-letniego rowerzysty na DK46 w Niemodlinie Nie żyje rowerzysta, który przewrócił się dziś (24.01) po godz. 16.00 w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 Nysa - Opole. » więcej 2021-01-24, godz. 18:09 Jutro rusza akcja szczepień przeciw SARS-CoV-2 skierowana do seniorów. Wszystkie terminy do końca marca zajęte W poniedziałek (25.01) rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Proces będzie prowadzony w ponad 5 tysiącach punktów w kraju. Wszystkie… » więcej 2021-01-24, godz. 17:15 Opole: "Chcemy pomagać naszym uczniom". Rada rodziców Zespołu Szkół Specjalnych odwołuje Walentynkowy Bal Charytatywny… Za miesiąc miał się odbyć po raz trzeci Walentynkowy Bal Charytatywny 'Bal Serc'. Jednak ze względu na pandemię zostaje on przesunięty. Na razie nie wiadomo… » więcej 2021-01-24, godz. 16:15 Testy na koronawirusa robią od ręki, nie trzeba się rejestrować Osoby, które zostały skierowane na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 w Kędzierzynie-Koźlu, nie muszą się rejestrować telefonicznie, żeby to zrobić… » więcej 2021-01-24, godz. 14:22 Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Nie żyje 51-letni mieszkaniec Krępnej Tragiczna interwencja strażaków w miejscowości Krępna w powiecie krapkowickim. Przed godziną 13.00 w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znaleźli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »