Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-23, 14:15 Autor: Witold Wośtak

Osocze ozdrowieńców na wagę złota w walce z COVID-19. "Codziennie kontaktuje się z nami 30-50 osób, które wyzdrowiały"

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu [fot. Witold Wośtak]
I. Rajca-Biernacka i J. Kończyło [fot. Witold Wośtak]
I. Rajca-Biernacka i J. Kończyło [fot. Witold Wośtak]
Osocze ozdrowieńców jest teraz równie cenne co krew honorowych dawców. Jeśli ktoś ma już za sobą infekcję COVID-19 i odczeka 28 dni, to może pomagać w walce z epidemią, oddając osocze co dwa tygodnie.
Dzisiaj (23.11) przed południem Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, który pokonał koronawiursa, zgłosił się w tym celu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

- Podczas szczegółowego wywiadu lekarskiego niestety okazało się, że sierpniowy zabieg urologiczny dyskwalifikuje mnie - mówił Jarosław Kończyło na konferencji prasowej.

- Szacuję, że przygotowywałem się od 5 do 7 dni do oddania dzisiaj osocza. Piłem dużo wody - od 3 do 3,5 litra dziennie, a dodatkowo byłem na diecie niskostrawnej przez ten okres. Będę mógł oddać osocze prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku.

Z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa codziennie kontaktuje się od 30 do 50 ozdrowieńców. - Wydaliśmy ponad 50 jednostek osocza - mówi Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor centrum krwiodawstwa w Opolu.

- Bywają dni, kiedy wydajemy dwie jednostki, a zdarzają się takie, że wydajemy siedem jednostek. Dzięki inicjatywie naszych ozdrowieńców już coraz rzadziej wspieramy się innymi regionalnymi centrami, ściągając od nich osocze. Niemniej nadal zdarzają się takie sytuacje, dlatego że może być na przykład niedobór w określonej grupie.

Edyta Suder, kierownik Działu Dawców i Pobierania, dodaje, że zabieg oddania osocza trwa około 30 minut.

- Całość przebiega w cyklach. Osoba kwalifikująca się musi również być po jedzeniu i po napiciu się. Poza tym nie może przyjmować leków, które dyskwalifikują także przy oddawaniu krwi. Każdy cykl trwa około 15 minut. Po oddaniu nie więcej niż 700 mililitrów osocza, można je przetoczyć mniej więcej trzem osobom.

Co ważne, osocze może być pobrane od ozdrowieńca, który ma potwierdzenie zakażenia koronawirusem. Może to być test PCR, antygenu lub na obecność przeciwciał.
Jarosław Kończyło
Iwona Rajca-Biernacka
Edyta Suder

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 21:30 Raport dnia: 351 nowych zakażeń i 9 zgonów w regionie. Opolski Toropol gotowy na pierwsze masowe szczepienia 351 nowych zachorowań i 9 zgonów wśród zakażonych koronawirusem. To bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-17, godz. 20:15 Zbierają opakowania po napojach, by kupić mundury dla młodych strażaków. W akcji pomagają mieszkańcy Otmuchowa Strażacy-ochotnicy z Otmuchowa prowadzą zbiórkę plastikowych butelek i aluminiowych puszek. W ten sposób jednostka chce zdobyć pieniądze na nowe mundury… » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Foodtrucki zaparkowały na rynku w Lewinie Brzeskim. "W ostatnim czasie brakuje takich wydarzeń" Kilkanaście stanowisk z ulicznym jedzeniem z całego świata gości od dziś (17.04) na rynku w Lewinie Brzeskim. To już drugi zlot foodtrucków w tym mieś… » więcej 2021-04-17, godz. 19:21 Zmarła opolska radna Danuta Sokołowska. O jej śmierci poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski Nie żyje radna Opola Danuta Sokołowska. Informację o jej śmierci podał dziś (17.04) w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2021-04-17, godz. 19:15 Nysa chce rozbudować kolejne przedszkole w gminie. Inwestycja pozwoliłaby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie opieki… Władze Nysy planują rozbudowę kolejnego przedszkola. W ten sposób udałoby się rozwiązać problemy związane z opieką nad dziećmi w tej grupie wiekowe… » więcej 2021-04-17, godz. 18:15 Dwa tygodnie do turnieju rycerskiego w Biskupicach. Przygotowania trwają, ale ważne będzie ostateczne stanowisko sa… Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Przedsięwzięcie zaplanowano na majówkę (01-03… » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Ruszyły prace związane z utworzeniem sterylizatorni w namysłowskim szpitalu. Inwestycja będzie kosztować więcej… Namysłowskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na utworzenie centralnej sterylizatorni w miejscowym szpitalu. Inwestycja będzie droższa, niż planowano, jednak… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Wkrótce bus dowiezie seniorów i niepełnosprawnych do domu pobytu "Sancta Trinitas" w Gorzowie Śląskim Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Caritas Diecezji Opolskiej 'Sancta Trinitas' w Gorzowie Śląskim doczekają się busa. Samochód dostosowany do transportu osób… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Zachorowań mniej, ale oddziały covidowe nadal pełne. To efekt świąt wielkanocnych Zmniejsza się liczba zarażeń koronawirusem w regionie, ale znacznie wolniej spada liczba zajętych łóżek w szpitalach. Ci, którzy obecnie są przyjmowani… » więcej 2021-04-17, godz. 15:14 Zderzenie trzech aut w Dobrodzieniu. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Dobrodzieniu na ul. Edyty Stein. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »