Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-23, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Ruszyły Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Opolski Kurator Oświaty prosi nauczycieli o włączenie się w zbiórkę krwi i osocza

Pierwszy ozdrowieniec, który oddał osocze [fot. RCKiK Opole]
Pierwszy ozdrowieniec, który oddał osocze [fot. RCKiK Opole]
W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Regionalne stacje krwiodawstwa zachęcają do włączenia się w akcję oddawania osocza i krwi.
Osocze ozdrowieńców pomaga w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem z ciężkim przebiegiem choroby. Z prośbą do nauczycieli, którzy pokonali COVID-19 zwrócił się m.in. Opolski Kurator Oświaty.

- Liczba zachorowań w kraju i w regionie jest ciągle wysoka. Znamy szlachetność nauczycieli, dlatego zachęcamy do tego, żeby ci, którzy mogą i chcą, oddali osocze. Tradycyjnie zachęcamy także do oddawania krwi, która również jest w obecnym okresie bardzo potrzebna - mówi Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Na stronie internetowej i facebookowym profilu Kuratorium Oświaty w Opolu będą pojawiać się grafiki z informacjami o tym, kiedy i w jaki sposób można zgłaszać się do oddania krwi i osocza.

Od jednej osoby można pobrać trzy jednostki osocza. Zawiera ono przeciwciała, które po przetoczeniu choremu eliminują wirusa z organizmu. To terapia, która wspomaga leczenie.

Zabieg pobierania osocza trwa około 40 minut. Dawcą osocza jako ozdrowieniec mogą zostać osoby po zakażeniu koronawirusem lub chorobie COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji. Dodatkowo te osoby nie mogą cierpieć na ciężkie, przewlekłe choroby. Nie mogą być po zabiegu endoskopowym albo operacyjnym w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Opolska stacja krwiodawstwa zaleca wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Michał Siek

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 21:30 Raport dnia: 351 nowych zakażeń i 9 zgonów w regionie. Opolski Toropol gotowy na pierwsze masowe szczepienia 351 nowych zachorowań i 9 zgonów wśród zakażonych koronawirusem. To bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-17, godz. 20:15 Zbierają opakowania po napojach, by kupić mundury dla młodych strażaków. W akcji pomagają mieszkańcy Otmuchowa Strażacy-ochotnicy z Otmuchowa prowadzą zbiórkę plastikowych butelek i aluminiowych puszek. W ten sposób jednostka chce zdobyć pieniądze na nowe mundury… » więcej 2021-04-17, godz. 20:00 Foodtrucki zaparkowały na rynku w Lewinie Brzeskim. "W ostatnim czasie brakuje takich wydarzeń" Kilkanaście stanowisk z ulicznym jedzeniem z całego świata gości od dziś (17.04) na rynku w Lewinie Brzeskim. To już drugi zlot foodtrucków w tym mieś… » więcej 2021-04-17, godz. 19:21 Zmarła opolska radna Danuta Sokołowska. O jej śmierci poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski Nie żyje radna Opola Danuta Sokołowska. Informację o jej śmierci podał dziś (17.04) w mediach społecznościowych prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2021-04-17, godz. 19:15 Nysa chce rozbudować kolejne przedszkole w gminie. Inwestycja pozwoliłaby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie opieki… Władze Nysy planują rozbudowę kolejnego przedszkola. W ten sposób udałoby się rozwiązać problemy związane z opieką nad dziećmi w tej grupie wiekowe… » więcej 2021-04-17, godz. 18:15 Dwa tygodnie do turnieju rycerskiego w Biskupicach. Przygotowania trwają, ale ważne będzie ostateczne stanowisko sa… Trwają przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Przedsięwzięcie zaplanowano na majówkę (01-03… » więcej 2021-04-17, godz. 17:00 Ruszyły prace związane z utworzeniem sterylizatorni w namysłowskim szpitalu. Inwestycja będzie kosztować więcej… Namysłowskie starostwo rozstrzygnęło przetarg na utworzenie centralnej sterylizatorni w miejscowym szpitalu. Inwestycja będzie droższa, niż planowano, jednak… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Wkrótce bus dowiezie seniorów i niepełnosprawnych do domu pobytu "Sancta Trinitas" w Gorzowie Śląskim Podopieczni Dziennego Domu Pomocy Caritas Diecezji Opolskiej 'Sancta Trinitas' w Gorzowie Śląskim doczekają się busa. Samochód dostosowany do transportu osób… » więcej 2021-04-17, godz. 16:00 Zachorowań mniej, ale oddziały covidowe nadal pełne. To efekt świąt wielkanocnych Zmniejsza się liczba zarażeń koronawirusem w regionie, ale znacznie wolniej spada liczba zajętych łóżek w szpitalach. Ci, którzy obecnie są przyjmowani… » więcej 2021-04-17, godz. 15:14 Zderzenie trzech aut w Dobrodzieniu. Jedna osoba poszkodowana Trzy samochody zderzyły się w Dobrodzieniu na ul. Edyty Stein. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »