Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-16, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Kontrole trwają. Wysokość mandatów wzbudza pytania. Problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu wciąż żywy

Bardzo zły stan powietrza w Kędzierzynie-Koźlu [fot. www WIOŚ]
Bardzo zły stan powietrza w Kędzierzynie-Koźlu [fot. www WIOŚ]
Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W sześciu zakładach na terenie Kędzierzyna-Koźla kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2019 roku wykazały uchybienia w zakresie ochrony środowiska. To efekt interwencji podjętej w sprawie wciąż nierozwiązanego problemu rosnących pików benzenu. WIOŚ nałożył grzywny od 300 do 500 złotych. W przypadku czterech zakładów zostało także wszczęte postępowanie w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.
Problemem benzenu zainteresował się m.in. sanator Beniamin Godyla, który zwrócił się do ministra klimatu i środowiska z prośbą o informację na temat uchybień stwierdzonych przez WIOŚ w kędzierzyńsko-kozielskich zakładach i nałożonych kar. Zdaniem senatora wątpliwość budzi wysokość mandatów, które mogą nie spełniać swojej roli i nie stanowić zabezpieczenia przed podobnymi działaniami w przyszłości. - Uważam, że za mandatem powinna być jakaś decyzja o naprawieniu tej szkody, a nie co roku mandat, a dalej nie ma żadnych zaleceń. Sprawa się ciągnie kilka lat. 1 sierpnia 2020 było robione badanie pików benzenu, jak się okazuje w jednym puncie na Blachowni było 300mg/m3, a na Piastach 150mg/m3. Norma roczna mówi, że może być 5mg/m3. Jeżeli w jednym momencie mamy 300, to chyba coś znaczy.

Senator zapowiedział także, że będzie wnioskować do ministerstwa klimatu i WIOŚ, by przy każdym zakładzie chemicznym powstały punkty pomiarowe.

Chodzi m.in. o zakład Warter, Tahem Polska, czy Izobud, gdzie stwierdzono naruszenie posiadanego pozwolenia zintegrowanego, dotyczącego przekroczenia dopuszczalnej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu zauważa, że grzywny w postaci mandatu karnego są nakładane przez WIOŚ na konkretne osoby upoważnione do uczestniczenia w kontroli, bądź na szefów zakładów. - Tutaj musimy rozróżnić te dwie rzeczy, grzywna w wysokości mandatu karnego dotyczy osób fizycznych, natomiast przedsiębiorstwa płacą kary administracyjne, które w zależności od przekroczeń mają inny sposób liczenia i one są również dotkliwe. Bo chcę przypomnieć, że dochodzą do nawet miliona złotych - mówi.

Jak informuje minister klimatu i środowiska w 2020 opolski WIOŚ przeprowadził kontrole w 3 zakładach, w kolejnych trzech kontrole jeszcze trwają.
Beniamin Godyla
Krzysztof Gaworski

Wiadomości z regionu

2021-01-27, godz. 10:00 Radny Gabor pyta, co robi pełnomocnik ds. wielokulturowości. Marszałek Buła: "Taka osoba w naszym otoczeniu jest n… - Mam dużo wątpliwości, co do działalności pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości - przyznał w Porannej Loży Radiowej radny sejmiku Tomasz Gabor… » więcej 2021-01-27, godz. 08:46 76. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jednym z ocalałych jest 83-letni Grzegorz Tomaszewski z G… 76 lat temu żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego wyzwolili niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz Birkenau. Otwarcia bram doczekało ok… » więcej 2021-01-27, godz. 08:45 Rodziny zastępcze poszukiwane. W Głubczycach brakuje ich kilkanaście Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Głubczycach poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. Na terenie powiatu głubczyckiego funkcjonuje 46 rodzin zastępczych… » więcej 2021-01-27, godz. 08:15 Politechnika inwestuje w badania. Rośnie liczba patentów, wzrasta mobilizacja naukowców Politechnika Opolska wyposaża wydział mechaniczny w sprzęt badawczy warty około 20 mln złotych. To aparatura przeznaczona do badania materiałów, z której… » więcej 2021-01-26, godz. 20:45 Raport dnia: 78 nowych zakażeń w regionie. Z powodu COVID-19 na Opolszczyźnie zmarło 10 osób Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (26.01) 78 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 10 mieszkańców. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-01-26, godz. 20:42 Na terenie Elektrowni Opole doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą Policja bada okoliczności kolizji do jakiej doszło wieczorem na terenie Elektrowni Opole. Samochód osobowy marki skoda zderzył się z lokomotywą. » więcej 2021-01-26, godz. 19:45 Pijany kierowca podróż zakończył w rowie. Wydmuchał ponad 3 promile Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 41-latkowi z powiatu kluczborskiego, który pijany kierował autem. Podróż zakończył w przydrożnym rowie. » więcej 2021-01-26, godz. 19:45 Przez lewą rękę prosto do serca. Nowatorski zabieg w USK w Opolu Zespół lekarzy Oddziału Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracował nowy rodzaj zabiegu umieszczenia zastawki aortalnej… » więcej 2021-01-26, godz. 19:30 W powiecie oleskim nie powinno być problemu z dowozem na szczepienie przeciw COVID-19. Gminy deklarują gotowość Wszystkie gminy powiatu oleskiego zapewniają dowóz do punktów szczepień przeciwko koronawirusowi. » więcej 2021-01-26, godz. 18:22 Pęknięta szyba i wyciekające płyny wykluczyły ukraiński autobus z dalszej jazdy. Kontrola WITD Pęknięta szyba czołowa i wyciekające płyny eksploatacyjne uniemożliwiły dalszą podróż autobusu z Poznania na Ukrainę. Podczas rutynowej kontroli drogowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »