Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie uciążliwej substancji w mieście

Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Chcą przypomnieć, że problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu nie zniknął, a latem piki tego związku chemicznego potrafią drastycznie wzrastać. Grupa mieszkańców Kędzierzyna-Koźla spotkała się na rondzie Solidarności, gdzie zamanifestowała swoje niezadowolenie z niespełnionych - ich zdaniem - deklaracji.
- Po ostatniej manifestacji zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku były rozmowy na szczeblu samorządowym i rządowym. Niestety nadal nie wiemy, kto nas truje, za to budzimy się z pikami benzenu powyżej 1000% - mówi Krzysztof Fedyszyn, inicjator protestu. - Chcemy pokazać, że dalej nas ten temat obchodzi i nie pozwolimy na to, żeby mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla musieli codziennie rano wdychać benzen, szczególnie w weekendy. Np. 1 sierpnia pik był powyżej 150 mg na m3 powietrza. To jest ponad 3000 przekroczona norma chwilowa. Nie wiemy, co dalej będzie. Auto do pomiarów powietrza krąży i nie wiemy, co tak naprawdę mierzy. Nie ma żadnych wskazań, są tylko rozmowy, a same rozmowy nie doprowadzą do wskazania, co jest powodem tych pików.

Na miejscu pojawił się także Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. - Wiemy, że mieszkańcy obawiają się benzenu. Trzeba się upominać o swoje, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że nic do tej pory w tej sprawie się nie zmieniło - mówi. - Zostały powołane dwie grupy koordynujące. Pierwsza to grupa parlamentarna, która skupia wszystkich posłów różnych opcji. Jest jeszcze druga grupa, która zajmuje się trochę mniejszymi sprawami lokalnymi. Obie grupy ze sobą współpracują. Mamy w Kędzierzynie-Koźlu prowadzone przekrojowe badanie powietrza i to badanie się cały czas odbywa. Ono się jeszcze nie zakończyło. Uspokajam, od roku bardzo dużo się w mieście zdarzyło. Myślę, że wkrótce będziemy mogli mieszkańcom przedstawić rejon, a poprzez rejon wskazać truciciela, który "dokłada się" do jakości powietrza.

Według zapowiedzi polityków i GIOŚ wyniki badań powietrza w Kędzierzynie-Koźlu mają być znane jeszcze w tym roku.
Krzysztof Fedyszyn
Ireneusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2020-11-28, godz. 14:55 Opolscy logistycy otrzymali sześć nowych ciężarówek. To samochody ogólnego przeznaczenia dużej ładowności Sześć nowych ciężarówek marki Volvo ma 10. Opolska Brygada Logistyczna. » więcej 2020-11-28, godz. 14:12 Limit osób i dezynfekcja. Opolanie ruszyli na zakupy do centrów handlowych Od dziś (28.11) w Polsce ponownie czynne są centra handlowe. Placówki muszą jednak działać w ścisłym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-11-28, godz. 13:30 Raport MZ: 15 178 nowych zachorowań na COVID-19, na Opolszczyźnie 429. Choroba przyczyniła się do śmierci kolejnych… 15 178 nowych przypadków koronawirusa wykryto w Polsce w ciągu ostatniej doby. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci 599 osób zakażonych patogenem… » więcej 2020-11-28, godz. 11:00 Po 8 latach ruszy budowa łącznika między podstawówką i halą w Żywocicach Ruszy budowa łącznika między budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej w Żywocicach a tamtejszą halą sportową. To obiekt długo wyczekiwany przez społeczność… » więcej 2020-11-28, godz. 10:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej 2020-11-28, godz. 09:30 Capstrzyk niepodległościowy w Tułowicach W przeddzień 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego Tułowickie Towarzystwo Historyczne zaprasza do udziału w uroczystym capstrzyku. » więcej 2020-11-28, godz. 09:00 Notariusze udzielają bezpłatnych porad. Można dzwonić lub pisać 'Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem' - to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu. Już po raz 11. rejenci bezpłatnie… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 32-latek uprawiał w mieszkaniu konopie. Sam wezwał policję by zgłosić próbę oszustwa Do trzech lat więzienia grozi 32-latkowi, który miał w hodować konopie indyjskie w swoim mieszkaniu. Jak się okazało mężczyzna sam zadzwonił do policjantów… » więcej 2020-11-27, godz. 21:30 Zabójstwo podczas domowej imprezy w Cisowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ciosy zadano wałkiem kuchennym Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 60-letniego mężczyzny, który zginął podczas zakrapianej alkoholem imprezy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:30 Rządowe dofinansowanie do budowy mostu w Kędzierzynie-Koźlu odciąży miejski budżet. "To ważna i historyczna chw… - To bardzo ważna i historyczna chwila dla Kędzierzyna-Koźla. O tę inwestycję zabiegali wszyscy samorządowcy i sympatycy PiS, dla których ważne są sprawy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »