Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-10, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie uciążliwej substancji w mieście

Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Rosną piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy przypominają o problemie w mieście [fot. Katarzyna Doros]
Chcą przypomnieć, że problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu nie zniknął, a latem piki tego związku chemicznego potrafią drastycznie wzrastać. Grupa mieszkańców Kędzierzyna-Koźla spotkała się na rondzie Solidarności, gdzie zamanifestowała swoje niezadowolenie z niespełnionych - ich zdaniem - deklaracji.
- Po ostatniej manifestacji zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku były rozmowy na szczeblu samorządowym i rządowym. Niestety nadal nie wiemy, kto nas truje, za to budzimy się z pikami benzenu powyżej 1000% - mówi Krzysztof Fedyszyn, inicjator protestu. - Chcemy pokazać, że dalej nas ten temat obchodzi i nie pozwolimy na to, żeby mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla musieli codziennie rano wdychać benzen, szczególnie w weekendy. Np. 1 sierpnia pik był powyżej 150 mg na m3 powietrza. To jest ponad 3000 przekroczona norma chwilowa. Nie wiemy, co dalej będzie. Auto do pomiarów powietrza krąży i nie wiemy, co tak naprawdę mierzy. Nie ma żadnych wskazań, są tylko rozmowy, a same rozmowy nie doprowadzą do wskazania, co jest powodem tych pików.

Na miejscu pojawił się także Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. - Wiemy, że mieszkańcy obawiają się benzenu. Trzeba się upominać o swoje, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że nic do tej pory w tej sprawie się nie zmieniło - mówi. - Zostały powołane dwie grupy koordynujące. Pierwsza to grupa parlamentarna, która skupia wszystkich posłów różnych opcji. Jest jeszcze druga grupa, która zajmuje się trochę mniejszymi sprawami lokalnymi. Obie grupy ze sobą współpracują. Mamy w Kędzierzynie-Koźlu prowadzone przekrojowe badanie powietrza i to badanie się cały czas odbywa. Ono się jeszcze nie zakończyło. Uspokajam, od roku bardzo dużo się w mieście zdarzyło. Myślę, że wkrótce będziemy mogli mieszkańcom przedstawić rejon, a poprzez rejon wskazać truciciela, który "dokłada się" do jakości powietrza.

Według zapowiedzi polityków i GIOŚ wyniki badań powietrza w Kędzierzynie-Koźlu mają być znane jeszcze w tym roku.
Krzysztof Fedyszyn
Ireneusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2021-06-19, godz. 14:36 Suchy Bór wychodzi z pandemii zachęcając do aktywności i promując produkty lokalne. We wsi trwa Slow Fest Od rana w Suchym Borze trwa Slow Fest, czyli impreza promująca zdrowy tryb życia oraz regionalne produkty. To także propozycja dla osób, którym w czasie pandemii… » więcej 2021-06-19, godz. 14:10 Rusza sezon na opolskich kąpieliskach. Sanepid: w pięciu woda spełnia warunki sanitarne Na terenie województwa opolskiego w pięciu kąpieliskach woda spełnia warunki sanitarne - poinformował w pierwszym tegorocznym komunikacie opolski sanepid. » więcej 2021-06-19, godz. 13:10 W wodociągu w Baborowie wykryto bakterie coli. Wodę można pić tylko po przegotowaniu W sieci wodociągowej w Baborowie wczoraj po południu (18.06) wykryto niewielkie ilości bakterii coli. Na szczęście skażenie jest na tyle małe, że nie zagraża… » więcej 2021-06-19, godz. 12:15 Upały w całym kraju. Ostrzeżenie IMGW. Na Opolszczyźnie nawet 34 stopnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed upałami. Dzisiaj (19.06) w całym kraju termometry… » więcej 2021-06-19, godz. 11:45 Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka… » więcej 2021-06-19, godz. 11:00 Opolszczyzna się wyludnia. "Obserwujemy ujemny przyrost naturalny oraz migrację" - Od połowy lat 90. notuje się regularny spadek liczby ludności w woj. opolskim i jest to proces systematyczny - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery… » więcej 2021-06-19, godz. 10:51 Raport MZ: Ponad 2 razy więcej wyzdrowień, niż nowych zakażeń. W regionie mamy 6 nowych przypadków koronawirusa … 168 nowych zakażeń i 41 przypadków śmiertelnych to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w Polsce. » więcej 2021-06-19, godz. 10:00 Upalne dni na Opolszczyźnie. Mieszkańcy opolskiego zoo wiedzą, jak radzić sobie z wysoką temperaturą Ciepło, cieplej... upalnie. Od kilku dni musimy mierzyć się z wysokimi temperaturami. Mieszkańcom stolicy regionu w walce z upałami pomagają na przykład… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 "Potrzebny tylko mały lifting". Komprachcice kupiły budynek po warsztacie, który będzie siedzibą OSP Wawelno Strażacy ochotnicy z Wawelna będą mieli strażnicę, która w pełni będzie własnością gminy Komprachcice. Ta z której korzystali dotychczas stała bowiem… » więcej 2021-06-19, godz. 07:30 Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii Naukowiec z Politechniki Opolskiej pracuje nad stworzeniem na drukarce 3D fantomu układu kostnego okolic miednicy. To model, na którym będą prowadzone badania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »