Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-31, 10:00 Autor: Katarzyna Plewnia

To była ostoja polskości. "Dwór ziemiański kształtował postawy patriotyczne". Gość Radia Opole

[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
O roli dworu ziemiańskiego w XIX w. w trudnym okresie zaborów, mówił w rozmowie "W cztery oczy" Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej.
- XIX w. to był czas wyjątkowo trudny dla naszego państwa, dla naszego narodu, to był czas zaborów, gdy Rzeczypospolita zniknęła z mapy Europy, rozdarta pomiędzy trzech zaborców. Dwór ziemiański stał się właśnie tym miejscem, w którym Rzeczypospolita przetrwała w tym wymiarze takim duchowym - powiedział gość Radia Opole.

- Temat dworu ziemiańskiego pojawia się w twórczości wielu autorów, choćby w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza - mówił Daniel Potocki.

- Przepiękny opis dworu, który jest otoczony przyrodą, otoczony jest taką atmosferą, gdzie zawsze ta brama była otwarta dla gości, gdzie każdy mógł zostać przyjęty... - polska gościnność - tak jest, to jest właśnie tradycyjna polska gościnność, także wystawność.

- Dwór ziemiański kształtował postawy patriotyczne, był wręcz ostoją polskości. To powinien być też wzór dla dzisiejszej młodzieży - przekonywał Daniel Potocki, prezes Związku Szlachty Rzeczypospolitej.
Daniel Potocki cz. 1
Daniel Potocki cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-04-13, godz. 21:45 Raport dnia: 214 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 osób. Spada liczba zakażeń, ale śmiertelność… 214 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 16 osób potwierdzono dziś (13.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-13, godz. 20:00 12 stanowisk i miejsca oczekiwania. Kluczborska hala jest gotowa do masowych szczepień przeciw COVID-19 Zakończyły się przygotowania punktu szczepień masowych w hali przy ulicy Sportowej w Kluczborku. Za inicjatywę odpowiada szpital Vital Medic we współpracy… » więcej 2021-04-13, godz. 19:00 Opolskie Centrum Rehabilitacji będzie przyjmowało chorych na COVID-19. Wojewoda: to odpowiedź na przewidywania związane… Od przyszłego tygodnia Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie rozpoczyna przyjęcia osób chorych na COVID-19. Takie informacje potwierdził na konferencji… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Wojewoda symbolicznie oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. "Pamięć jest najważniejsza" [ZDJĘCIA, FILM] - Pamięć o ludziach, którzy na nieludzkiej ziemi zostali w podstępny sposób zamordowani jest najważniejsza - powiedział Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00 Od przyszłego wtorku zmiany w ruchu w okolicach ul. Torowej w Opolu. Powodem jest modernizacja linii kolejowej Z powodu modernizacji linii kolejowej na odcinku Opole Groszowice - Opole Zachodnie szykują się zmiany w ruchu kołowym. Od przyszłego wtorku (20.04) do 4 maja… » więcej 2021-04-13, godz. 17:30 Rehabilitacja po przechorowaniu koronawirusa jak sanatorium? Wiele osób zajmuje miejsce, a nie ma powikłań Czy na rehabilitację po zakażeniu koronawirusem trafiają wyłącznie osoby potrzebujące pomocy? Wiadomo, że przechorowaniu COVID-19 towarzyszy coraz więcej… » więcej 2021-04-13, godz. 17:00 Zmarł Krzysztof Szymczyk. Był między innymi korektorem w nto oraz mistrzem polskiej ortografii 'We wtorek, 13 kwietnia zmarł Krzysztof Szymczyk, przez wiele lat korektor w nto. Mistrz ortografii, dobry, życzliwy kolega, niezwykle wrażliwy i prawy człowiek'… » więcej 2021-04-13, godz. 16:00 Pomoc osobom w kwarantannie lub izolacji wciąż trwa. Można dzwonić i prosić o zakupy spożywcze czy leki Osoby trafiające na izolację lub kwarantannę domową mogą liczyć na wsparcie. Pomoc w zrobieniu zakupów czy też wyprowadzenie psa oferuje wiele organizacji… » więcej 2021-04-13, godz. 15:30 Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku w sprawie gwałcenia i znęcania się nad trzema dziewczynkami z Krap… Jest kasacja od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie gwałcenia trzech małych dziewczynek z Krapkowic i znęcania się nad nimi. Na taki krok zdecydował się… » więcej 2021-04-13, godz. 15:00 Kwarantanna w przedszkolu nr 10 w Brzegu. Zajęcia stacjonarne w jednej z grup częściowo zawieszone Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u jednego z podopiecznych Publicznego Przedszkola nr 10 w Brzegu zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »