Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-29, 08:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Mniej zarejestrowanych niebieskich kart w Opolu niż w ubiegłym roku. "Nie oznacza to, że mamy mniej przemocy"

Przemoc [Pixabay]
Przemoc [Pixabay]
Spada liczba rejestrowanych niebieskich kart, czyli dokumentu świadczącego o przemocy w rodzinie. Według danych Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Opolu do końca września tego roku założono 168 niebieskich kart. To o 20 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Według Barbary Leszczyńskiej, kierownika placówki to niepokojący sygnał.

- Szczególnie, że wiosną, na początku pandemii koronawirusa, widoczny był dość znaczny wzrost rejestracji niebieskich kart – mówi Leszczyńska. - Liczba niebieskich kart, które wpływały na początku lockdownu w marcu, kwietniu, mogła zasugerować, że jest dość wpływ tych kart, że przemocy przybyło. Jednak czas pokazał, że uśredniając liczbę relatywnie do roku ubiegłego, to na zakończenie trzeciego kwartału tych kart jest mniej, niż w 2019 roku.

Jak podkreśla Barbara Leszczyńska, spadek liczby zarejestrowanych niebieskich kart, to efekt kilku czynników.

- Obawiam się, że nie oznacza to, że mamy mniej przemocy – dodaje. - Albo sprawcy się świetnie ukrywają i nie są ujawniane te akty przemocy albo ofiary się po prostu bardziej boją. Po pierwsze boją się swoich sprawców, co jest oczywiste, ale też boją się pandemii i chodzenia do instytucji.

Zmniejszyła się również aktywność pracowników socjalnych w terenie, którzy ze względu na pandemię koronawirusa ograniczyli wizyty u swoich podopiecznych.
Dodajmy, że w ubiegłym roku przez pierwsze dziewięć miesięcy w Opolu zarejestrowano 205 niebieskich kart.
Barbara Leszczyńska
Barbara Leszczyńska

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 20:50 Raport dnia: znaczny spadek zakażeń w kraju, rozpoczęły się szczepienia seniorów 45 nowych zakażeń wykryto minionej doby na Opolszczyźnie. W całym kraju natomiast koronawirusa potwierdzono 2 419 osób. » więcej 2021-01-25, godz. 20:45 Seniorzy i niepełnosprawni z Opola pojadą bezpłatnym, miejskim transportem na szczepienie przeciw COVID-19 Miejska infolinia w Opolu dla osób potrzebujących dowozu na szczepienie przeciwko koronawirusowi cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tej pory zgłosiło… » więcej 2021-01-25, godz. 19:30 Szczepienia w Brzegu i Nysie ruszą jutro. Liczba chętnych na razie przekracza ilość specyfiku, który ma trafić do… Przychodnie w Brzegu i Nysie nie rozpoczęły dziś (25.01) podawania szczepionek przeciw koronawirusowi dla seniorów. » więcej 2021-01-25, godz. 19:29 Radni Ozimka powiedzieli "tak" zmianom w gminnej oświacie Coraz bliżej zapowiadanej reorganizacji systemu oświaty w Ozimku. Poparli ją na sesji gminni radni. » więcej 2021-01-25, godz. 18:30 Rada Miejska w Praszce przyjęła uchwałę o likwidacji spółki ciepłowniczej. "Ona nie będzie miała czym zajmować… Spółka ciepłownicza 'Energia' Praszka zostanie zlikwidowana. Radni przyjęli stosowną uchwałę podczas nadzwyczajnej sesji zorganizowanej w ubiegły piątek… » więcej 2021-01-25, godz. 18:15 Zmiany w organizacji, wykorzystanie samorządów, czy też odwołanie ministra. Posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują… 'System szczepień, który realizuje rząd ma poważne wady' - uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Jak podkreślają, do tej pory w kraju przeciw COVID-19… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Klub Solidarnej Polski nie poprze zmiany na stanowisku wicemarszałka województwa 'To jest blamaż' - tak Tomasz Gabor i Sławomir Batko z Solidarnej Polski podsumowują dziesięcioletnią kadencję wicemarszałka Romana Kolka. Zdaniem Tomasza… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Odsłonięto pamiątkowe tablice poświęcone działalności biskupa Antoniego Adamiuka W miejscowości Braciszów w gminie Głubczyce upamiętniono postać biskupa Antoniego Adamiuka, kapelana opolskiej Solidarności. W parku jego imienia zostały… » więcej 2021-01-25, godz. 16:14 Opolscy seniorzy szczepią się przeciw COVID-19. "Żeby nie zachorować na tę straszliwą chorobę" W regionie ruszyły powszechne szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia. Do punktów szczepień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2021-01-25, godz. 16:10 Uniwersytet Opolski przystąpił do sojuszu FORTHEM Siedmiu rektorów uczelni partnerskich sojuszu uniwersytetów europejskich FORTHEM, w tym rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, podpisało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »