Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-27, 16:45 Autor: Witold Wośtak

Mgiełka opada przez godzinę. Na politechnice wymyślili urządzenie do dezynfekcji, choć początkowy zamysł był inny

[fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
[fot. archiwum Politechniki Opolskiej]
Miał być suchy prysznic na upalne dni, jest urządzenie do dezynfekcji karetek i pomieszczeń. To efekt pracy naukowców i absolwentów z Politechniki Opolskiej.
Urządzenie odkaża pomieszczenia do 55 metrów kwadratowych. - Kiedy produkty z pierwotnym przeznaczeniem miały być wdrażane, wybuchła pandemia - mówi Waldemar Fedak, jeden z autorów zamgławiacza.

- Mieliśmy pomysł na realizację i przyszedł marzec. Wtedy mogliśmy już wdrażać nasze produkty, ale okazało się, że to jest potrzebne do zupełnie czegoś innego. W związku z tym zaadaptowaliśmy urządzenie do zamgławiania pomieszczeń. Nośnikiem preparatu odkażającego jest powietrze, a mówimy o zamgławianiu dynamicznym.

Jak dodaje Marcin Mróz, drugi konstruktor, mgiełka utrzymuje się w powietrzu bardzo długo, by po godzinie zmienić się niemal całkowicie w wodę.

- Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Ma gotowe rozwiązania, więc w menu wybieramy, czy chcemy odkazić karetkę, czy pomieszczenie o danej kubaturze. Później naciskamy "start" i na tym kończy się obsługa. Zamgławiacz samodzielnie wybiera preparat, jego ilość oraz czas, więc jest bardzo mała szansa na pomylenie się z ilością preparatu.

Dr inż. Łukasz Biłos z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki PO sprawdził, jak bardzo zamgławianie jest skuteczne w dezynfekcji powierzchni.

- Metoda przyłożona do badania miała odpowiedzieć na pytanie, czy bakterie są faktycznie dekontaminowane, czy urządzenie działa jednak niezgodnie z założeniami. Udało się potwierdzić tę skuteczność. Moje badania są pierwszym krokiem, otwierającym drogę do badania właściwego, czyli normatywnego.

Prace nad ostateczną wersją trwały 8 miesięcy, a urządzenie ma już atest Państwowego Zakładu Higieny.
Waldemar Fedak
Marcin Mróz
Łukasz Biłos

Wiadomości z regionu

2021-02-25, godz. 21:00 Raport dnia: rośnie liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych. Do tej pory zapodano ponad 3 miliony dawek szczepionki przeciwko… 6 zgonów i 212 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-02-25, godz. 21:00 Dużo większe zainteresowanie studiami magisterskimi na Politechnice Opolskiej niż w latach ubiegłych Blisko 240 osób rozpocznie studia drugiego stopnia w trybie stacjonarnym na Politechnice Opolskiej. W porównaniu do lat poprzednich zainteresowanych kształceniem… » więcej 2021-02-25, godz. 20:00 Grodkowskie liceum nie będzie już samodzielną jednostką. Placówkę ma wchłonąć sąsiedni Zespół Szkół Pona… Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie będzie od września włączone w struktury sąsiadującego z nim Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Taką decyzję podjęli… » więcej 2021-02-25, godz. 19:45 Opole: dlaczego miasto po opadach śniegu było sparaliżowane? Interpelacja radnego i odpowiedź MZD. "W poprzednich latach… Zasypane śniegiem chodniki, nieodśnieżone ulice, miejsca parkingowe, przejścia dla pieszych - tak ponad dwa tygodnie temu wyglądała stolica regionu po intensywnych… » więcej 2021-02-25, godz. 19:31 Opole: potrącenie kobiety na przejściu na ul. Piastowskiej. Ukarani mandatem zostali kierowca i piesza Niebezpieczne zdarzenia w centrum Opola. Około godziny 17.00 kierujący bmw potrącił pieszą, która wbiegła na przejście. Wypadek miał miejsce na pasach… » więcej 2021-02-25, godz. 19:30 Sprzedawać czy nie sprzedawać? Spór wójta z dwójką radnych o działki w centrum Rudnik Spór o sprzedaż dwóch działek w centrum Rudnik. Chodzi o 40 arów w sąsiedztwie Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi przy ulicy Targowej. » więcej 2021-02-25, godz. 18:30 Kuratorium Oświaty w Opolu podsumowało II turę wymazów dla kadry pedagogicznej. Dotąd przeciw COVID-19 zaszczepiono… W drugiej turze badań przesiewowych na obecność koronawirusa wzięło udział około 1300 opolskich nauczycieli. U 36 osób potwierdzono zakażenie. Przypomnijmy… » więcej 2021-02-25, godz. 17:30 "Hyde Park" w Kędzierzynie-Koźlu. W dwóch wybranych miejscach będzie można zorganizować wiec bez wcześniejszego… Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla będą mieli do dyspozycji dwa punkty na mapie miasta, w których będą mogli zorganizować pikietę, demonstrację, protest czy… » więcej 2021-02-25, godz. 17:00 Opole: ceny za wywóz odpadów nie wzrosną. Różnicę w kosztach pokryje miasto. Dziś radni przegłosowali korektę… Mieszkańcy Opola mogą odetchnąć z ulgą - nie będzie podwyżek za odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to śmieci, które trafiają do pojemnika czarnego… » więcej 2021-02-25, godz. 16:32 Opole: wypadek na Nysy Łużyckiej. Samochód uderzył w drzewo, jedna osoba poszkodowana Dziś (25.02) około 14.00 na ulicy Nysy Łużyckiej miało miejsce zdarzenie drogowe z udziałem dwóch pojazdów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »