Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-26, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły najmłodszych i najstarszych

Senior [fot.gazetasenior.pl]
Senior [fot.gazetasenior.pl]
Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej strefy.
Dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia obowiązuje zakaz wychodzenia na ulicę, chyba że pod opieką osoby dorosłej. Wróciła również zdalna nauka. W takiej formie od dziś (26.10) prowadzone są lekcje od 4 do 8 klasy w podstawówkach i w szkołach ponadpodstawowych.

- Przygotowania do przejścia w tryb zdalny rozpoczęły się od razu po piątkowej decyzji rządu i były prowadzone przez cały weekend – informuje Mirosław Śnigórski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu. - Cała obawa była, jak to będzie wyglądało w poniedziałek rano. Byliśmy w szkole od godziny 7.00, żeby podpiąć dodatkowy sprzęt komputerowy. Część nauczycieli pracuje w domu i bardzo dobrze, bo dzięki temu łącze internetowe szkoły nie jest tak obciążone. Rano od 8.00 ruszyliśmy i jesteśmy zdumieni, że oprogramowanie, narzędzia, to wszystko funkcjonuje.

Jeżeli chodzi o seniorów, to utrzymane zostaną dla nich godziny w sklepach, czyli od 10.00 do 12.00. Wówczas zakupy mogą robić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Z kolei dla seniorów, którzy osiągnęli 70. rok życia, rząd zarekomendował, aby nie wychodzili z domu bez wyraźnej konieczności. Został również wprowadzony program „Ochrona seniorów”. Jak zapewnia Małgorzata Jarosz-Basztabin, koordynator „Centrum Senior” w Opolu, po pomoc można zgłaszać się za pomocą całodobowej infolinii.

- To właśnie tam seniorzy zgłaszają swoje potrzeby - mówi Jarosz-Basztabin. - Osoba, która jest na infolinii, prowadzi wstępną weryfikację. Pyta o to, czego seniorzy oczekują. Czy to ma być pomoc w formie zrobienia zakupów, czy też inna. Ta informacja zostaje zapisana i przesłana do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu.

Przypomnijmy, że rząd wprowadził na terenie całego kraju czerwoną strefę w sobotę (24.10) ze względu na stale rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Na razie ma obowiązywać przez dwa tygodnie.
Mirosław Śnigórski
Małgorzata Jarosz-Basztabin

Wiadomości z regionu

2021-01-17, godz. 20:30 "Już nie możemy się doczekać!". Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Kończą się ferie. Tym razem, w związku z pandemią koronawirusa, odbywały się one w całym kraju w jednym czasie. Koniec zimowego odpoczynku oznacza powrót… » więcej 2021-01-17, godz. 20:00 Raport dnia: 99 nowych chorych na COVID-19 w regionie. W poniedziałek kolejne szczepienia i lekcje w szkołach dla na… 99 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w naszym regionie. W całym kraju minionej doby na COVID-19 zachorowało 6055 osób. » więcej 2021-01-17, godz. 19:45 Od poniedziałku na drogach więcej autobusów nyskiego MZK. Niedzielne kursy nadal są zawieszone Nyska komunikacja miejska przywraca część kursów zawieszonych w czasie pandemii. Decyzja ma związek z jutrzejszym (18.01) powrotem części uczniów do s… » więcej 2021-01-17, godz. 19:00 Kolejna mroźna noc przed nami. WCZK wydało ostrzeżenie Do minus 17 stopni Celsjusza może spaść temperatura w regionie najbliższej nocy (niedziela/poniedziałek). Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało… » więcej 2021-01-17, godz. 17:00 Silnik nie odpala po mroźnej nocy? W Opolu można zadzwonić po patrol straży miejskiej Straż Miejska w Opolu pomoże uruchomić silniki samochodowe wobec zapowiadanych na weekend dużych mrozów. » więcej 2021-01-17, godz. 16:23 Korzystamy z zimy na całego! Ostatni dzień ferii na sankach Takiej zimy w regionie nie było od dawna. Nic więc dziwnego, że miejsca, gdzie można pozjeżdżać na sankach, jabłuszkach, czy też snowboardzie przeżywają… » więcej 2021-01-17, godz. 15:50 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu apeluje o domy tymczasowe. "Bez nich nie będziemy mogli ratować zwierzą… - Bez domów tymczasowych nie będziemy mogli ratować zwierząt - apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy czas dla bezpańskich… » więcej 2021-01-17, godz. 15:30 Spacery nordic walking i zagadki logiczne mogą być rozrywką seniorów w czasie pandemii Przed południem spacerują z kijkami, wieczorami rozwiązują zagadki logiczne. Seniorzy z Opola zachęcają starszych mieszkańców, by w czasie pandemii nie… » więcej 2021-01-17, godz. 14:30 Nowe auta w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. "To ogromna zmiana pokoleniowa" Solidne pickupy zamiast Honkerów. 10. Opolska Brygada Logistyczna otrzymała pięć nowych Fordów Rangerów XTL. To samochody osobowo-terenowe z napędem na… » więcej 2021-01-17, godz. 13:00 "Liczyliśmy na lód, ale chyba nie mieliśmy szczęścia". Seniorzy z Opola hartują się w zimnej wodzie Kilkustopniowy mróz i padający śnieg nie zniechęcił, a wręcz zmobilizował. Opolscy seniorzy zażyli wspólnej kąpieli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »