Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-18, 08:42 Autor: Katarzyna Doros

Przekonują, że wolontariat hospicyjny może być OK i zachęcają do zostania ambasadorem opolskiej Betanii

Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Przekonać do wolontariatu hospicyjnego w dobie pandemii, przełamać stereotypy i pokazać, że w hospicjum może być życie - to główne założenia kampanii "Wolontariat dla mnie jest OK" organizowanej przez opolską Betanię. Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zachęca także szkoły do zorganizowania wirtualnych lekcji wychowawczych poświęconych idei hospicyjnej.
- W tym celu w październiku wyszliśmy z programem edukacyjnym "Zostań ambasadorem hospicjum Betania" - mówi Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie. - Chcemy pokazać, że warto się angażować społecznie, zwłaszcza w grupach rówieśniczych, także wirtualnie. Clou tego wszystkiego jest udział w naszych dwóch głównych kampaniach: jesiennej "W Betanii jest życie" oraz wiosennej "Pola Nadziei", przeprowadzenie lekcji wychowawczej, my jesteśmy do dyspozycji, żeby wziąć udział w takim spotkaniu online oraz zorganizowanie w miarę możliwości jednej autorskiej akcji wolontariackiej przedstawiającą ideę hospicyjną w szkole. Stawiamy na kreatywność i przedsięwzięcie ze strony młodych ludzi, co uważam, że jest nam niezwykle potrzebne, a zwłaszcza w dobie pandemii.

Aneta Felix-Poznańska w opolskiej Betanii jest wolontariuszką od ponad dwóch lat. W hospicjum regularnie odwiedzała pacjentów, rozmawiała z nimi, czytała im książki. - Z powodu koronawirusa nie możemy wchodzić do środka, jest trudniej, mimo to warto się zaangażować w wolontariat - mówi. - Wcześniej wychodziliśmy na spacery, wychodziliśmy do sklepu. To nie są osoby już jedną nogą na drugim świecie, ale to są osoby radosne, które grały z nami w gry na korytarzu, chętnie piły kawę. Pacjenci nas bardzo często uczą pokory oraz tego, żeby cieszyć się życiem, cieszyć się tym, co mamy.

Szczegółowe informacje na temat samej kampanii i formularz zgłoszenia dla szkół są dostępne na stronie internetowej hospicjumopolskie.pl.
Barbara Chyłka
Aneta Feliks-Poznańska

Wiadomości z regionu

2021-03-02, godz. 08:15 Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ganie wrócili do zajęć stacjonarnych, ale w małych grupach i reżimie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie wznowił działalność stacjonarną. » więcej 2021-03-02, godz. 07:00 USK przesuwa terminy szczepień przeciw COVID-19 drugą dawką Pfizera. Powodem są opóźnienia w dostawach Z powodu opóźnień w dostawach szczepionek zmieniają się terminy szczepień drugą dawką. Problem jest m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie każdego… » więcej 2021-03-01, godz. 20:45 Raport dnia: ponad połowę mniej zakażeń koronawirusem niż wczoraj. Spada także liczba zgonów 84 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zero przypadków śmiertelnych zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo… » więcej 2021-03-01, godz. 20:15 Straż graniczna pilnuje przestrzegania nowych obostrzeń. 235 osób bez odpowiednich zaświadczeń Funkcjonariusze Straży Granicznej w Opolu kontrolowali w trakcie weekendu przestrzeganie nowych obostrzeń przy wjeździe z Czech i Słowacji. » więcej 2021-03-01, godz. 19:12 Grypa ptaków w Piątkowicach. Zakażony był łabędź Przypadek grypy ptaków potwierdzili specjaliści z Puław u łabędzia odłowionego na jazie w okolicach elektrowni w Piątkowicach w gminie Łambinowice. » więcej 2021-03-01, godz. 19:02 Wojewódzkie obchody 1 marca w Opolu. Władze regionu i miasta oddały cześć żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA] Przedstawiciele władzy rządowej w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć o bohaterach… » więcej 2021-03-01, godz. 19:00 Finał kontroli NFZ w szpitalach w Nysie i Krapkowicach. Czy tamtejsi samorządowcy mieli prawo do szczepienia w grupie… Zakończyły się kontrole Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzone w nyskim i krapkowickim szpitalu. Postępowania wszczęto po tym, gdy pojawiły się wątpliwości… » więcej 2021-03-01, godz. 18:45 Na pace rusztowania, na wadze... prawie dwa razy więcej, niż pozwalają przepisy Prawie dwa razy więcej niż powinien ważył bus zatrzymany przez mundurowych Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Autem transportowane były metalowe… » więcej 2021-03-01, godz. 18:15 Najpierw za głośno imprezował, potem za schodami próbował się ukryć przed policją Policjanci ze Strzelec Opolskich zostali wezwani do jednego z mieszkań, z którego miały dobiegać niepokojące hałasy. Gdy mundurowi przyjechali na miejsce… » więcej 2021-03-01, godz. 17:41 Opole: Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu przy ulica Struga. Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówi stanowczo "… Opolska Lewica chce zmiany nazwy wiaduktu w ciągu ulicy Struga i Reymonta. Patronem mostu są 'Żołnierze Wyklęci', jednak przedstawiciele Lewicy chcą, aby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »