Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-18, 08:42 Autor: Katarzyna Doros

Przekonują, że wolontariat hospicyjny może być OK i zachęcają do zostania ambasadorem opolskiej Betanii

Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Przekonać do wolontariatu hospicyjnego w dobie pandemii, przełamać stereotypy i pokazać, że w hospicjum może być życie - to główne założenia kampanii "Wolontariat dla mnie jest OK" organizowanej przez opolską Betanię. Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zachęca także szkoły do zorganizowania wirtualnych lekcji wychowawczych poświęconych idei hospicyjnej.
- W tym celu w październiku wyszliśmy z programem edukacyjnym "Zostań ambasadorem hospicjum Betania" - mówi Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie. - Chcemy pokazać, że warto się angażować społecznie, zwłaszcza w grupach rówieśniczych, także wirtualnie. Clou tego wszystkiego jest udział w naszych dwóch głównych kampaniach: jesiennej "W Betanii jest życie" oraz wiosennej "Pola Nadziei", przeprowadzenie lekcji wychowawczej, my jesteśmy do dyspozycji, żeby wziąć udział w takim spotkaniu online oraz zorganizowanie w miarę możliwości jednej autorskiej akcji wolontariackiej przedstawiającą ideę hospicyjną w szkole. Stawiamy na kreatywność i przedsięwzięcie ze strony młodych ludzi, co uważam, że jest nam niezwykle potrzebne, a zwłaszcza w dobie pandemii.

Aneta Felix-Poznańska w opolskiej Betanii jest wolontariuszką od ponad dwóch lat. W hospicjum regularnie odwiedzała pacjentów, rozmawiała z nimi, czytała im książki. - Z powodu koronawirusa nie możemy wchodzić do środka, jest trudniej, mimo to warto się zaangażować w wolontariat - mówi. - Wcześniej wychodziliśmy na spacery, wychodziliśmy do sklepu. To nie są osoby już jedną nogą na drugim świecie, ale to są osoby radosne, które grały z nami w gry na korytarzu, chętnie piły kawę. Pacjenci nas bardzo często uczą pokory oraz tego, żeby cieszyć się życiem, cieszyć się tym, co mamy.

Szczegółowe informacje na temat samej kampanii i formularz zgłoszenia dla szkół są dostępne na stronie internetowej hospicjumopolskie.pl.
Barbara Chyłka
Aneta Feliks-Poznańska

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Kolejny rekord: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***