Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-18, 08:42 Autor: Katarzyna Doros

Przekonują, że wolontariat hospicyjny może być OK i zachęcają do zostania ambasadorem opolskiej Betanii

Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Hospicjum Opolskie Betania [fot. Katarzyna Doros]
Przekonać do wolontariatu hospicyjnego w dobie pandemii, przełamać stereotypy i pokazać, że w hospicjum może być życie - to główne założenia kampanii "Wolontariat dla mnie jest OK" organizowanej przez opolską Betanię. Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zachęca także szkoły do zorganizowania wirtualnych lekcji wychowawczych poświęconych idei hospicyjnej.
- W tym celu w październiku wyszliśmy z programem edukacyjnym "Zostań ambasadorem hospicjum Betania" - mówi Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie. - Chcemy pokazać, że warto się angażować społecznie, zwłaszcza w grupach rówieśniczych, także wirtualnie. Clou tego wszystkiego jest udział w naszych dwóch głównych kampaniach: jesiennej "W Betanii jest życie" oraz wiosennej "Pola Nadziei", przeprowadzenie lekcji wychowawczej, my jesteśmy do dyspozycji, żeby wziąć udział w takim spotkaniu online oraz zorganizowanie w miarę możliwości jednej autorskiej akcji wolontariackiej przedstawiającą ideę hospicyjną w szkole. Stawiamy na kreatywność i przedsięwzięcie ze strony młodych ludzi, co uważam, że jest nam niezwykle potrzebne, a zwłaszcza w dobie pandemii.

Aneta Felix-Poznańska w opolskiej Betanii jest wolontariuszką od ponad dwóch lat. W hospicjum regularnie odwiedzała pacjentów, rozmawiała z nimi, czytała im książki. - Z powodu koronawirusa nie możemy wchodzić do środka, jest trudniej, mimo to warto się zaangażować w wolontariat - mówi. - Wcześniej wychodziliśmy na spacery, wychodziliśmy do sklepu. To nie są osoby już jedną nogą na drugim świecie, ale to są osoby radosne, które grały z nami w gry na korytarzu, chętnie piły kawę. Pacjenci nas bardzo często uczą pokory oraz tego, żeby cieszyć się życiem, cieszyć się tym, co mamy.

Szczegółowe informacje na temat samej kampanii i formularz zgłoszenia dla szkół są dostępne na stronie internetowej hospicjumopolskie.pl.
Barbara Chyłka
Aneta Feliks-Poznańska

Wiadomości z regionu

2022-10-02, godz. 20:10 Tradycyjna kuchnia ze szczyptą nowoczesności. W Kurzniach uczono, jak na nowo odkrywać śląskie specjały Tradycyjna kuchnia może smakować jeszcze lepiej w nowoczesnym wydaniu. Dziś (02.10) przekonywały o tym uczestniczki warsztatów kulinarnych 'Z kaszą w kuchni… » więcej 2022-10-02, godz. 20:00 "Zmotoryzowani" strażnicy miejscy z Brzegu. "W ostatnich miesiącach załatwiamy znacznie więcej spraw niż dotychcz… Zakup samochodu był strzałem w dziesiątkę - tak pierwsze miesiące korzystania ze swojego radiowozu podsumowują brzescy strażnicy miejscy. Dotychczas funkcjonariusze… » więcej 2022-10-02, godz. 19:30 W Krzywiźnie upamiętniono księdza Michała Norka. "To chyba jedyny niezłomny kapłan z Ziemi Kluczborskiej" Przed kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Krzywiźnie odsłonięto dziś (02.10) tablicę upamiętniającą księdza Michała Norka. To… » więcej 2022-10-02, godz. 17:11 Jesienna burza na Opolszczyźnie. Drzewo przewróciło się na samochody w Opolu Burza z ulewnym deszczem oraz porywistym wiatrem przeszła przez województwo opolskie. Opolscy strażacy odnotowali już kilka interwencji. » więcej 2022-10-02, godz. 16:00 Food trucki na opolskim rynku. "Chętnie sięgamy po nowe smaki" Jeszcze dziś (02.10) na opolskim rynku można skosztować kulinarnych specjałów z różnych zakątków świata. » więcej 2022-10-02, godz. 15:00 Strzelce Opolskie: rusza dodatkowy nabór na mieszkania w ramach programu "Twoje M" Mieszkańcy Strzelec Opolskich, którzy marzą o' własnym gniazdku', mogą je jeszcze otrzymać. W poniedziałek (03.10) rusza dodatkowy nabór na mieszkania… » więcej 2022-10-02, godz. 14:00 Czworonogi z Namysłowa będą mogły zakosztować wolności. W mieście powstaną dwa wybiegi dla psów Moda na psie wybiegi dotarła do Namysłowa. Tamtejszy magistrat planuje budowę dwóch takich miejsc. » więcej 2022-10-02, godz. 12:15 15 procent mieszkańców Opolszczyzny nie skorzystało z bonu turystycznego. Pieniądze jednak nie przepadną Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z Polskiego Bonu Turystycznego, mają więcej czasu by zapłacić nim za pobyt w hotelach czy udział w imprezach tur… » więcej 2022-10-02, godz. 12:00 Zamknięto drogę w Dąbrówce Łubniańskiej. Obowiązują dwie trasy objazdu Uwaga kierowcy! Ekipy remontowe całkowicie zamknęły przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu informuje, że w związku… » więcej 2022-10-02, godz. 10:20 Wypadek na DW 423 Opole - Krapkowice. Droga w Choruli jest zablokowana Utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 423 w Choruli w powiecie krapkowickim po zderzeniu dwóch samochodów osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »