Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-17, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Nowoczesny PSZOK powstał w Łowkowicach w gminie Strzeleczki. "Odpady już nie będą lądować w lesie"

Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowy PSZOK w gminie Strzeleczki [fot. Katarzyna Doros]
Nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych powstał w Łowkowicach w gminie Strzeleczki. Od 20 października mieszkańcy mogą oddawać tam szkło, papier, plastik, odpady wielkogabarytowe, budowlane czy opony. Inwestycja warta milion 185 tysięcy złotych była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu (85%) z Regionalnego Programu Operacyjnego.
– PSZOK jest wyposażony w wagę najazdową, plac manewrowo-składowy, ekoskład, kontenery i pojemniki przeznaczone do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jest również wyznaczone miejsce na rzeczy używane, które nadają się do ponownego wykorzystania - mówi Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki. - PSZOK jest zlokalizowany przy drodze wojewódzkiej 409. Taki stacjonarny punkt to świetne rozwiązanie, ma przewagę nad tymi PSZOK-ami mobilnymi w tym, że tutaj można oddać praktycznie wszystkie opady, w PSZOK-ach mobilnych, które w gminie były organizowane dwa razy w roku, był np. problem z zabraniem odpadów budowlanych. Z drugiej strony mamy las, tutaj mamy PSZOK, to znaczy, że każdy będzie mógł te odpady zostawić tam, gdzie jest ich miejsce. Już nie będą lądowały w lesie.

Do każdej nieruchomości będą przypisane karty z kodem kreskowym, dzięki którym pracownik PSZOK-u zidentyfikuje mieszkańca i limity na trzy rodzaje odpadów.

- Mieszkaniec bez karty nie będzie mógł przywieźć tutaj odpadów. Mam nadzieję, że to poprawi selekcję, bo przede wszystkim każdy odpad, każda frakcja, która zostanie przywieziona zostanie wprowadzona do systemu. W każdym momencie będziemy mieć podgląd, ile dana nieruchomość złożyła odpadów z danej frakcji - dodaje Kornelia Woś, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Nieruchomości Urzędu Gminy Strzeleczki.

To jeden z 36 takich punktów w województwie opolskim. - Na całą gospodarkę odpadami w tej perspektywie finansowej mieliśmy zaplanowanych 49 milionów złotych - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - W tych 49 milionach złotych prawie 29 milionów zostało przeznaczonych na PSZOK-i. Wszyscy ci, którzy chcieli zorganizować taki punkt, tak jak gmina Strzeleczki, dostali na ten cel dofinansowanie. 36 takich punktów w regionie zmieni pewne podejście do tego, co zrobić z czymś, czego nie potrzebujemy w domu.

PSZOK w Łowkowicach przy ul. Krapkowickiej 59 będzie czynny we wtorki od 10:00 do 18:00 i w soboty od 8:00 do 12:00.
Marek Pietruszka
Kornelia Woś
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 21:00 Raport dnia: 307 zakażeń i 8 zgonów. Na COVID-19 zachorowało dotąd 5536 mieszkańców regionu 307 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 8 mieszkańców potwierdzono dziś (20.10) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 potwierdzono u 5536… » więcej 2020-10-20, godz. 20:47 Opole: mieszkańcy osiedla AK po zmroku muszą chodzić w ciemnościach. W budżecie miasta nie ma obecnie pieniędzy na… Kilkudziesięciometrowy odcinek chodnika wzdłuż ogrodzenia Publicznej Szkoły Podstawowej numer 5 w Opolu tonie w mroku. Problem w tym, że łączy on pobliską… » więcej 2020-10-20, godz. 20:30 Radni mieli zastrzeżenia, burmistrz doniósł do prokuratury na... swoich urzędników. "Żeby sprawę rozstrzygnął… Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wywołała spór między samorządowcami z Głuchołaz. Turystyczna trasa z tego przygranicznego miasta prowadzi do sąsiednich… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Lawinowy wzrost cen za wywóz śmieci z opolskich działek. Nie wszędzie stawki są takie same Ponad 500 złotych za roczne użytkowanie działki o powierzchni 3 arów? Tyle według czarnego scenariusza mogą zapłacić ci, którzy dzierżawią kawałek… » więcej 2020-10-20, godz. 19:45 Nie chcą dopuścić do wykluczenia w nauce. Dyrektor I LO w Opolu poprosiła o pomoc rodziców, potrzeba laptopów 'Masz więcej komputerów w domu, to podziel się z tymi, którzy ich nie mają'. Taki apel do rodziców swoich uczniów wydała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 Na A4 zderzyły się 4 ciężarówki [AKTUALIZACJA] Do wypadku z udziałem 4 samochodów ciężarowych doszło na opolskim odcinku A4. Jak informuje asp. Jarosław Buhl ze stanowiska kierowania Komendy Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Pacjenci szpitala w Namysłowie będą musieli szukać pomocy w Brzegu. Nocna opieka ma pracować bez zmian Namysłowski szpital przygotowuje się na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Na czas działania oddziału 'covidowego', pozostali pacjenci z terenu powiatu… » więcej 2020-10-20, godz. 18:15 Mundurowi z Opola otrzymali podziękowanie za akcję oddawania krwi dla 6-letniego Adasia Funkcjonariusze Komendy Miejski Policji w Opolu otrzymali niecodzienny prezent. Mowa o laurce i podziękowaniach od 6-letniego Adasia spod Krakowa oraz jego rodziców… » więcej 2020-10-20, godz. 17:00 Na południu województwa może silnie wiać Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze w trzech powiatach województwa: prudnickim, nyskim i głubczyckim, przekazały służby IMGW. » więcej 2020-10-20, godz. 16:42 Kolejne zakażenia koronawirusem w placówkach edukacyjnych Opola Mamy informację o zakażeniu koronawirusem w Publicznym Przedszkola nr 60 oraz w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***