Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-02, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Zaniedbany zamek w Łące Prudnickiej stwarza zagrożenie dla kierowców i pieszych. Właściciel ignoruje zalecenia konserwatora zabytków

Zamek w Łące Prudnickiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zamek w Łące Prudnickiej [zdj. Jan Poniatyszyn]
W ruinę zamienia się zamek w Łące Prudnickiej. Zaniepokojeni tym są mieszkańcy wioski oraz lokalni pasjonaci historii. Zabytek oraz drzewa przyległego parku są zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi. Z interpelacją w tej sprawie wystąpił prudnicki radny. Upomina się o pielęgnację drzewostanu oraz zabezpieczenie zamku. Czynności z tym związane zalecił w protokole pokontrolnym konserwator zabytków.
- Zawaleniu ulegają poszczególne elementy tego obiektu - mówi autor interpelacji Stanisław Mięczakowski z Łąki Prudnickiej. – Sam drzewostan przy drodze krajowej nr 40 stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia przejeżdżających po tej trasie. Mając na uwadze wielkość zamkowej wieży głównej przy tej drodze, w chwili obecnej jedynym celem jest zabezpieczenie tej budowli przed dojściem do jakiegokolwiek nieszczęścia. W ostatnim czasie mamy dość mocne wiatry, orkany i tylko czekać, jak będzie tragedia.

Zdaniem prudnickiego radnego właściciel zamku nie przejawia zainteresowania swoją nieruchomością ignorując konserwatorskie zalecenia.

– Jako gmina niewiele w tej sprawie możemy zrobić – mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Nie mamy w swoich zadaniach i w swojej strukturze jednostki, która zajmowałaby się monitorowaniem i dbaniem o zabytki. Jesteśmy w stałym kontakcie z opolskim konserwatorem zabytków. Burmistrz chce zaprosić w najbliższym czasie panią konserwator, aby porozmawiać o paru takich palących kwestiach w gminie. Jedną z nich jest zamek w Łące Prudnickiej.

W 2006 roku renesansową budowlę w Łące Prudnickiej zlicytował komornik. Kupił ją przedsiębiorca z Podhala, który później wyjechał za granicę. Mimo wielokrotnych prób naszemu reporterowi nie udało się skontaktować telefonicznie z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Stanisław Mięczakowski
Jarosław Szóstka

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »