Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-28, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego

Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono u 2289 mieszkańców regionu, z czego 476 jest aktualnie chorych.
Służby wojewody opolskiego poinformowały o wykryciu COVID-19 wśród 19 mieszkańców powiatu oleskiego. To jedenaście kobiet w wieku średnim, trzy kobiety i jeden mężczyzna w sile wieku, trzech seniorów i jedna seniorka. Jedna z kobiet w wieku średnim raz kobieta sile wieku są hospitalizowane w szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu, dwóch seniorów przebywa w szpitalu wojewódzkim w Opolu i szpitalu zakaźnym w Nysie. Reszta zakażonych poddana jest izolacji domowej.

Kolejne 4 przypadki COVID-19 potwierdzono wśród mieszkańców powiatu głubczyckiego. Tam zakażone są trzy kobiety w wieku średnim oraz jedna w sile wieku. Wszystkie przebywają w izolacji domowej. W stolicy regionu koronawirusa potwierdzono u dwóch mężczyzn w wieku średnim, a w powiecie opolskim u dwóch kobiet w wieku średnim. Zakażony jest także mężczyzna w sile wieku oraz dziecko z powiatu prudnickiego. W powiecie namysłowskim COVID-19 stwierdzono u kobiety w sile wieku i wieku średnim, a w powiecie kluczborskim u dwóch kobiet w wieku średnim. Zakażenie koronawirusem wykryto również u seniorki z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i kobiety w sile wieku z powiatu krapkowickiego. Wszystkie osoby są w stanie dobrym, zakaziły się lokalnie.

W regionie hospitalizowanych jest w sumie 71 osób, a 740 pozostaje pod czynnym nadzorem sanepidu.

Do 1734 wzrosła z kolei liczba ozdrowieńców na Opolszczyźnie. Służby wojewody opolskiego poinformowały dziś (28.09) o 3 nowych przypadkach. Wyzdrowiało 2 mieszkańców Opola i mieszkaniec powiatu opolskiego.

Nowe ognisko COVID-19 pojawiło się w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, zakażenie koronawirusem wykryto u 25 pracowników i 4 pacjentów w szpitalu w Oleśnie. Łącznie zachorowało 29 osób. Z informacji przekazanych przez rzecznika WSSE wynika, że 99 osób poddano kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu. Łącznie do tej pory szpital wykonał 250 testów, a dyrekcja podjęła decyzję o sukcesywnym badaniu pracowników.

Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem wymaga hospitalizacji. W Szpitalu Wojewódzkim w Opolu na oddziale zakaźnym pacjentów z COVID-19 jest więcej niż przygotowanych tam miejsc. Natomiast w szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu są jeszcze wolne łóżka. Na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu przebywa 28 pacjentów, formalnie szpital ma przygotowanych 27 łóżek. W szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu w części zakaźnej przebywa 40 pacjentów. To około 50% obłożenia. Według nowych ustaleń resortu zdrowia szpital w Kędzierzynie-Koźlu sam decyduje o tym, jaka liczba łóżek jest przeznaczona dla pacjentów z koronawirusem.

Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty.

Nauczanie hybrydowe będzie prowadzone do 2.10 w Zespole Szkół CKU w Kluczborku, w II Liceum Ogólnokształcącym w Opolu, w szkole podstawowej specjalnej w Zespole Placówek Oświatowych "Ósemka" w Strzelcach Opolskich, gdzie zakażenie potwierdzono u jednego ucznia oraz w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu i szkole podstawowej w Szczedrzyku.

Do tego grona dołączyły także dwie placówki z Olesna. To Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, gdzie zakażenie potwierdzono u jednego z nauczycieli, hybrydowym nauczaniem objęto dwie klasy licealne i trzy klasy technikum, natomiast w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Oleśnie zdalnie uczą się dwie grupy przedszkolaków, tam także na COVID-19 zachorował opiekun grupy.

Obostrzenia związane z koronawirusem spowodowały zmianę trybu pracy trzech szkół podstawowych w gminie Grodków. Publiczna Szkoła Podstawowa w Grodkowie, a także placówka w Jędrzejowie pracują w całości w trybie zdalnym. Jak mówi dyrektor grodkowskiej "Jedynki" Teresa Basiura, powodem wprowadzenia takiego systemu nauczania dla 281 uczniów było objęcie kwarantanną kilkudziesięciu osób związanych z placówką. Do tej pory zakażenie potwierdzono u jednego z uczniów, a szkoła będzie pracować zdalnie co najmniej do końca tygodnia.

Natomiast w Publicznej Szkle Podstawowej numer 3 zajęcia zorganizowano dziś jedynie dla części uczniów. Dyrektor placówki Katarzyna Telęga-Romian wyjaśnia, że decyzję o pozostaniu w domach podjęto wobec około 300 podopiecznych.

Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu. COVID-19 potwierdzono u jednego z uczniów, który uczęszcza do tej samej klasy, w której ostatnio zdiagnozowano koronawirusa. Decyzją sanepidu na kwarantannę skierowanych zostało 33 uczniów oraz 9 nauczycieli wraz z ich rodzinami. Potrwa ona do soboty (03.10). Jak informuje rzecznik prasowy opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak, zakażony uczeń prawdopodobnie zakaził się na uroczystości rodzinnej.

W związku z pandemią Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że szczepienia przeciwko grypie będą w połowie refundowane dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, dorosłych do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, kobiet w ciąży i dorosłych od 65. do 75. roku życia. Bezpłatne szczepienia będą tylko dla osób powyżej 75. roku życia. W stolicy regionu z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać mieszkańcy powyżej 65. roku życia. Jak przekazał nam rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak szczepionki dzisiaj (28.09) dotarły do Opola.

Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej czerwonej strefie ze względu na wcześniejsze liczne zakażenia koronawirusem.

Do tej pory miejscowy sanepid nie otrzymał żadnych sygnałów dotyczących niestosowania się przez mieszkańców do nowych zasad. Na razie nie jest też obserwowany drastyczny wzrost liczby nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby potwierdzono tam jedynie 3 przypadki zakażeń. Z kolei wykryte dotychczas ogniska wirusa, służby sanitarne określają obecnie jako będące w fazie wygaszania.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 15 kolejnych chorych. To oznacza, że z powodu COVID-19 zmarł 2447 osób,

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w Wielkopolsce - 200. Resort zdrowia poinformował również o nowych przypadkach koronawirusa w województwach: mazowieckim i kujawsko-pomorskim (152), pomorskim (150), małopolskim (134), lubelskim (87), śląskim (83), podkarpackim (73), podlaskim (59), łódzkim (57), lubuskim (39), dolnośląskim (28), zachodniopomorskim (25), świętokrzyskim (18) i warmińsko-mazurskim (14).

Od początku epidemii w Polsce stwierdzono 88 636 zakażeń koronawirusem. Obecnie w szpitalach przebywa 2305 osób. Wyzdrowiało 68 420 zakażonych.

Wiadomości z regionu

2020-11-25, godz. 08:37 Wybuch butli z gazem w budynku mieszkalnym w Łukowicach Brzeskich. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana w wyniku wybuchu butli z gazem propan-butan w domu jednorodzinnym w Łukowicach Brzeskich. Do zdarzenia doszło dziś… » więcej 2020-11-25, godz. 06:30 Brzeg chce przebudować dwie ulice w centrum miasta. Na jednym z niebezpiecznych skrzyżowań ma pojawić się rondo Brzeg szykuje się do remontu dwóch ważnych ulic w centrum miasta. Dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy mogą doczekać się… » więcej 2020-11-25, godz. 06:00 Prudnik: medycy stanęli na wysokości zadania. Szpital jest przygotowany na przyjęcie covidowych pacjentów Na pierwszych pacjentów oczekuje oddział covidowy prudnickiego szpitala powiatowego. O leczeniu tam zarażonych koronawirusem zdecydował wojewoda opolski. Przygotowania… » więcej 2020-11-24, godz. 21:00 Oprócz remontu kryty basen w Namysłowie ma zostać także unowocześniony. W przyszłym roku będzie gotowa dokument… Do końca czerwca przyszłego roku ma być gotowy projekt remontu krytej pływalni w Namysłowie. Dokumentacja pozwoli między innymi ubiegać się o zewnętrzne… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 512 zakażeń koronawirusem. W kraju zmarło 540 chorych Na Opolszczyźnie odnotowano dziś (24.11) 512 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To oznacza, że od początku pandemii na COVID-19 zachorowało 26 448… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie wykorzystuje naukę zdalną do zdobywania nowego wyposażenia Nowe wyposażenie ma Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie. To efekt współpracy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji oraz urzędem marszałk… » więcej 2020-11-24, godz. 18:45 Opole: przeciwnicy aborcji modlili się przed opolską porodówką w intencji nienarodzonych dzieci Po raz kolejny przedstawiciele fundacji Pro Prawo do Życia odmówili różaniec przed Centrum Ginekologii, Neonatologii i Położnictwa w Opolu w intencji zadośćuczynienia… » więcej 2020-11-24, godz. 18:00 PKP PLK chce odbudowy linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz. Teraz samorządy muszą przygotować plany i znaleźć… Coraz bliżej powrotu pociągów na linię kolejową nr 177 Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie. To jedyny projekt z województwa opolskiego, który… » więcej 2020-11-24, godz. 17:50 Zdalna konferencja Instytutu Śląskiego o polsko-czesko-niemieckim kompleksie sąsiedztwa Polsko-czesko-niemiecki kompleks sąsiedztwa w rocznicę traktatów granicznych był tematem spotkania naukowego z cyklu 'Colloquium Opole'. » więcej 2020-11-24, godz. 17:45 Szusowanie będzie możliwe, ale w ścisłym reżimie sanitarnym [ZDJĘCIA] Stoki narciarskie będą otwarte w najbliższym sezonie zimowym przy ścisłym reżimie sanitarnym. Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował protokół sanitarny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***