Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-25, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Kolejny samochód trafił do strażaków ochotników na Opolszczyźnie. Tym razem nowy wóz średni dla OSP Szybowice

Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Przekazanie nowego wozu dla OSP Szybowice [fot. Witold Wośtak]
Ochotnicza Straż Pożarna Szybowice w gminie Prudnik otrzymała średni wóz ratowniczo-gaśniczy. Nowy samochód kosztował około ośmiuset tysięcy złotych, a dzisiaj (25.09) do oficjalnego przekazania doszło na Rynku w Prudniku.
OSP Szybowice jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i teraz dysponuje dwoma średnimi wozami bojowymi.

Violetta Porowska, posłanka PiS i szefowa opolskich struktur partii, zwraca uwagę na wielką radość strażaków i mieszkańców. - Potrzebna była współpraca wielu instytucji - mówi.

- Ta inżynieria finansowa spowodowała, że dziś możemy cieszyć się nowym samochodem. To supernowoczesny sprzęt, który nie tylko jeździ, ale ma całe oprzyrządowanie. Ono spełnia wszelkie wymagania pomocy szybkiej i bezpiecznej przede wszystkim.

Feliks Wysocki, prezes OSP Szybowice, dodaje, że jednostka czekała na nowy wóz przez wiele lat.

- Jesteśmy jednostką najbardziej prężną chociażby z racji Krajowego Systemu. Mamy od 70 do 100 wyjazdów rocznie. Jest tego dość dużo, mamy wiele zabezpieczeń samego miasta Prudnik. Nasz jednostka jest poza tym wyzwana na pierwszy rzut do pożarów czy ratownictwa drogowego. Prawdę mówiąc, jedziemy wszędzie tam, gdzie Państwowa Straż Pożarna.

Wicewojewoda Teresa Barańska zaznacza, że prawdopodobnie będą kolejne wozy strażackie i nabory.

- Trudno nam powiedzieć, w jakim kształcie i w jakiej wielkości mogą pojawić się kolejne nabory, bo nie uruchomiono jeszcze odpowiednich procedur. Czekamy na następne działania, liczymy, że one będą, bo są bardzo ważną częścią naszej Opolszczyzny. Strażacy bardzo chętnie sięgają po te pieniądze i korzystają z nich. Te wozy są potrzebne do wymiany zużytego taboru na nowy.

Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika, zapewnia, że gmina co roku finansuje remonty remiz i zakup sprzętu lekkiego.

- Fajnie byłoby mieć wszystkie samochody nowe, ale autocasco za dwa samochody strażackie pożera bardzo dużą część przeznaczonego budżetu - na samo ubezpieczenie wydajemy 16 tysięcy złotych rocznie. Kupowanie nowego sprzętu jest potrzebne, ale w sposób bardzo przemyślany i racjonalny. Nie zawsze nowy sprzęt oznacza najwyższą efektywność załogi korzystającej z niego, bo ważniejsi są ludzie.

Dodajmy, przez ostatnie cztery lata na Opolszczyznę trafiło około 50 nowych wozów strażackich o wartości 16 milionów złotych. W dużym stopniu pieniądze podchodzą z ministerialnych dotacji.
Violetta Porowska
Feliks Wysocki
Teresa Barańska
Grzegorz Zawiślak

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 08:00 W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli… » więcej 2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej 2020-11-23, godz. 19:00 MEN szykuje zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Ma być mniej zadań i mniej lektur W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące… » więcej 2020-11-23, godz. 18:27 Czołowe zderzenie dwóch osobówek między Nysą a Korfantowem. Na miejsce leci LPR Czołowe zderzenie samochodów osobowych na trasie między Nysą a Korfantowem na drodze wojewódzkiej nr 407. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby są… » więcej 2020-11-23, godz. 17:45 Marzą o opale na zimę, kurtce czy zapasie żywności. Ponad 200 rodzin ma już swoich darczyńców w ramach Szlachetnej… Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach czy zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć… » więcej 2020-11-23, godz. 17:15 Honorowi Dawcy Krwi mają swoje święto. Dyrektor RCKiK w Opolu składa życzenia i dziękuje Trwają ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Ten bezcenny lek jest szczególnie ważny w tym roku, kiedy również Polska zmaga się z epidemią korona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***