Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-25, 12:30 Autor: Kamila Besz

Powiat głubczycki w czerwonej strefie. Od soboty większy reżim sanitarny

Głubczyce z lotu ptaka
Głubczyce z lotu ptaka
Obraz Anastasia Gepp z Pixabay
Obraz Anastasia Gepp z Pixabay
108 aktywnych zakażeń koronawirusem w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) powiat będzie w strefie czerwonej. Włodarze gmin i powiatu informują mieszkańców o nowych zasadach funkcjonowania w społeczeństwie.
108 aktywnych zakażeń koronawirusem w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) powiat będzie w strefie czerwonej. - Czeka nas zupełnie inny piątek niż zwykle – komentuje starosta powiatu głubczyckiego Piotr Soczyński. - Ognisko, które wystąpiło w jednej gminie (to gmina Głubczyce - przyp. red.) będzie oddziaływało na cały powiat. Dzisiaj musimy się spotkać ze wszystkimi szkołami, przedyskutować sprawy związane z funkcjonowaniem, jak również będziemy informowali naszych mieszkańców, czym jest czerwona strefa i jakie obostrzenia muszą zostać nałożone i jak będziemy się musieli zachowywać przez następny tydzień - informuje Piotr Soczyński.

Starosta głubczycki liczy na to, że w ciągu najbliższych 7 dni wskaźniki spadną i powiat trafi wkrótce do strefy żółtej – też nie na długo. Włodarze gmin z powiatu głubczyckiego przypominają mieszkańcom o tym, że czerwona strefa oznacza między innymi noszenie maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej.

- Nie tylko w sklepach, kościołach, ale także, gdy przemieszczamy się po ulicach. Na uroczystościach typu wesela czy komunie będzie od soboty obowiązywał limit 50 osób -mówi burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna-Bator. Właśnie na najbliższą niedzielę (27.09) zaplanowana jest Komunia św. w Kietrzu, w związku z tym księża, jak i rodziny muszą dostosować swoje uroczystości do nowych, ostrzejszych norm.

Restrykcje czerwonej strefy będą też odczuwalne dla młodzieży dojeżdżającej autobusami do szkół w sąsiednich miejscowościach, ponieważ te autobusy zazwyczaj są zajęte do ostatniego miejsca stojącego – teraz przepisy dopuszczają tylko 50% obłożenia pojazdu.

Co jeszcze zmienia strefa czerwona? Na siłowni to jedna osoba na 10m2, zakaz organizacji targów, kongresów, wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Mieszkańcy powiatu wiedzą o wprowadzonych obostrzeniach.

- Strefa zagrożona, czerwona. Trochę się boję, bo jestem już w takim wieku, że muszę uważać - mówi naszej reporterce jedna z rozmówczyń. - Będę chodzić w maseczce, ręce dezynfekować, dbać o higienę - mówi kolejna.

- Idziemy w niedzielę na komunię, niestety nie możemy wejść do kościoła, idziemy tylko na przyjęcie - komentuje pani Anna, matka chrzestna 10-letniej Emilii z Kietrza, którą w niedzielę czeka przełożona z maja na wrzesień uroczystość.

W powiecie głubczyckim największe ognisko znajduje się przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach– to obecnie 49 zakażonych, w tym 23 to dzieci. Kolejne 2 mniejsze ogniska znajdują się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach – 23 osoby zakażone oraz 10 zakażeń w Urzędzie Pocztowym.
Piotr Soczyński, starosta głubczycki
Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza
mieszkańcy powiatu głubczyckiego

Wiadomości z regionu

2020-11-27, godz. 21:30 Zabójstwo podczas domowej imprezy w Cisowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ciosy zadano wałkiem kuchennym Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 60-letniego mężczyzny, który zginął podczas zakrapianej alkoholem imprezy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:30 Rządowe dofinansowanie do budowy mostu w Kędzierzynie-Koźlu odciąży miejski budżet. "To ważna i historyczna chw… - To bardzo ważna i historyczna chwila dla Kędzierzyna-Koźla. O tę inwestycję zabiegali wszyscy samorządowcy i sympatycy PiS, dla których ważne są sprawy… » więcej 2020-11-27, godz. 20:00 Raport dnia. W regionie 19 zgonów osób zarażonych COVID-19. Ponad 17 tysięcy infekcji i śmierć 579 zakażonych w… 19 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 536 nowych infekcji potwierdzono dzisiaj (27.11) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-27, godz. 19:10 Teraz zakażenie koronawirusem przechodzimy gorzej niż wiosną. Choruje też więcej białego personelu - Wiosenna fala koronawirusa była znacznie łagodniejsza, jeżeli chodzi o objawy zakażenia. Nie dominowały wtedy zaburzenia węchu i smaku - mówi Grzegorzem… » więcej 2020-11-27, godz. 18:30 W brzeskim żłobku miejskim wzrosną opłaty. Po raz ostatni stawki te zmieniano prawie 8 lat temu Brzeg podniesie opłaty dla rodziców posyłających dzieci do miejskiego żłobka. Powodem są rosnące koszty związane z przygotowywaniem posiłków. » więcej 2020-11-27, godz. 17:09 Martwy mężczyzna w rowie przy ulicy Gagarina w Opolu. Na miejscu są policjanci i prokurator [AKTUALIZACJA] Zwłoki mężczyzny odnaleziono przy ulicy Gagarina w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 17:06 32-latek uprawiał w mieszkaniu konopie. Sam wezwał policję by zgłosić próbę oszustwa Do trzech lat więzienia grozi 32-latkowi, który miał w hodować konopie indyjskie w swoim mieszkaniu. Jak się okazało mężczyzna sam zadzwonił do policjantów… » więcej 2020-11-27, godz. 16:16 Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta 87… Rząd dofinansuje budowę łącznika do powstającej obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Inwestycja jest warta ponad 80 milionów złotych i będzie możliwa… » więcej 2020-11-27, godz. 16:00 Kolejny kierowca ciężarówki z niesprawnymi hamulcami. Kontrola WITD na przejściu granicznym w Trzebinie Ciężarówkę z pękniętą tarczą hamulcową zatrzymali funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-11-27, godz. 15:30 Klikamy we wszystkie promocje, a konta są czyszczone. Mieszkańcy powiatu kluczborskiego stracili prawie 150 tysięcy… Blisko 150 tysięcy złotych straciło łącznie kilkoro mieszkańców powiatu kluczborskiego po oszukaniu przez cyberprzestępców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »