Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-23, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Ślubowanie nowej radnej, finansowanie niepublicznych szkół i stacje ładowania elektrycznych samochodów. Jutro sesja w CWK

Sesja rady Miasta Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Sesja rady Miasta Opola [fot. Mariusz Chałupnik]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Korekta budżetu miasta na 2020 rok i zmiana zasad udzielania dotacji na renowację zabytków. Między innymi tymi sprawami Rada Miasta Opola zajmie się na jutrzejszej sesji (24.09). Obrady odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.
Na poprzedniej sesji przyjęto uchwałę uszczelniającą sposób finansowania niepublicznych szkół, bo ratusz dostrzegł próby naciągania wydatków miejskich. Regionalna Izba Obrachunkowa dopatrzyła się nieprawidłowości w uchwale, ale samorząd chce zaskarżyć tę decyzję.

Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola mówi, na czym mają polegać złe praktyki szkół.

- Niektóre jednostki wskazywały na przykład w sprawozdaniach większą liczbę uczestników zajęć, niż faktycznie realizowano. Co za tym szło, szkoły otrzymywały więcej pieniędzy z budżetu miasta w przeliczeniu na danego ucznia. Często ogłoszenia dotyczą zajęć językowych, które są atrakcyjne dla mieszkańców. Później okazuje się, że zajęcia były językowe tylko w nazwie, a prowadzono zupełnie inne lekcje - na przykład nie było odpowiedniej liczby specjalistów do tego.

Do 2021 roku w Opolu musi powstać kilkadziesiąt stacji do ładowania samochodów elektrycznych. - Na poprzedniej sesji ustaliliśmy lokalizacje, ale po dalszych konsultacjach z TAURONEM jako wykonawcą doszło do kilku zmian - dodaje Sowada.

- Chodzi przede wszystkim o tereny miejskie - użyteczności publicznej. Celem jest to, żeby osoba chcąca naładować samochód spędziła czas w ciekawym miejscu. Wówczas pojazd zdąży naładować się. To są najczęściej obiekty sportowe, na przykład przy Stegu Arenie, ale też przy galeriach handlowych czy urzędach. Lokalizacja stacji musi mieć taki sens.

Jutro ślubowanie złoży też nowa radna, Danuta Sokołowska zastąpi Aleksandra Iszczuka, nowego naczelnika wydziału oświaty.
Łukasz Sowada 1
Łukasz Sowada 2

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »