Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-15, 15:46 Autor: Witold Wośtak

Na jakich zasadach dwaj wojewodowie opolscy przekazali kościołowi 1900 hektarów ziemi? Lewica zamierza pytać do skutku

Konferencja prasowa Lewicy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa Lewicy w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Działacze Lewicy z Opola pytają wojewodę o szczegóły przekazania Kościołowi katolickiemu ponad 1900 hektarów gruntów rolnych.
Wcześniej Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy, zwróciła się z interpelacją do ministerstwa rolnictwa, ile hektarów ziemi w ciągu ostatnich 10 lat nieodpłatnie przekazano Kościołowi. Okazało się, że Opolszczyzna znalazła się na pierwszym miejscu.

- To paradoks, bo jesteśmy najmniejszym województwem - mówi Paweł Kampa, pełnomocnik miejskich struktur Lewicy w Opolu.

- Pytamy się, dlaczego za darmo i na jakie cele ta ziemia została przeznaczona. Będziemy chcieli dowiedzieć się tego i nie spoczniemy bez zdobycia odpowiedzi. Chcemy wiedzieć, czy to było pod usługi komercyjne, czy ziemia była dalej odsprzedawana, czy to szło na usługi dla nas wszystkich. Mamy wykaz każdej posesji i sprawdzimy to.

Michał Kalinowski, działacz Lewicy, przekonuje, że jego partia postuluje państwo świeckie, ale nie jest przeciwko religii ani Kościołowi.

- Dla nas problem zaczyna się w momencie, kiedy widzimy zachłanność Kościoła katolickiego i ich specjalne przywileje. Od 1989 roku w całej Polsce dla kościoła przekazano 76 tysięcy hektarów. Ich wartość to około 3,5 miliarda złotych, a niektórzy mówią nawet o 5 miliardach. Po tych 30 latach kościół katolicki jest naprawdę bogatą instytucją i nie potrzebuje już pomocy państwowej.

Przypomnijmy, Adrian Czubak został wojewodą w grudniu 2015 roku. Wcześniej ten urząd piastował Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej.

Na tę chwilę, jak przekazała nam rzecznik wojewody - Adrian Czubak nie komentuje sprawy. Do tego tematu wrócimy.
Paweł Kampa
Michał Kalinowski

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »