Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-03, 12:50 Autor: Daniel Klimczak

Nysa pamięta o uczestnikach II wojny światowej. "Dobrze, że czcimy tych, którzy walczyli o wolną Polskę"

Uroczystość z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystość z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystość z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystość z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystośc z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystośc z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystośc z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystośc z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa upamiętniła 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed południem na placu Kopernika odbyła się uroczystość, w czasie której przypomniano znaczenie polskiego oporu wobec hitlerowskich Niemiec, a także uczczono pamięć uczestników walk.
W czasie uroczystości odśpiewano patriotyczne pieśni i złożono kwiaty przed pomnikiem Patriotom Polskim. Prezes zarządu wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Zbigniew Owczarek wskazywał, że poświęcenie, którym wykazali się walczący o wolność ojczyzny w czasie wojny zasługuje na najwyższe uznanie.

- Dobrze, że wracamy do tradycji naszego narodu, pamiętamy o tych, którzy walczyli, a później całą swoją młodość, jeżeli się udało przeżyć wojnę, budowali tę Polskę. Jaka ta Polska była, no nie w pełni wolna. Dzisiaj żyjemy w innych warunkach, kształcimy młodzież tak, jak była wychowywana w okresie międzywojennym - powiedział.

Z kolei burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że pokolenie, któremu przyszło żyć w 1939 roku w sposób szczególny znało wartość i znaczenie wolności i niepodległości.

- Odzyskaliśmy niepodległość w 1918 roku. 20 lat później atak niemiecki i tak naprawdę wolnością cieszyło się jedno pokolenie, po 123 latach bycia pod zaborami. II wojna światowa to jest złamanie życiorysów i losów wielu rodzin, wielu naszych rodaków, którzy po raz kolejny musieli stanąć z bronią w ręku, żeby bronić niepodległej i suwerennej ojczyzny - przypomniał.

Uroczystość była także okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń dla kombatantów, a także samorządowców, którym w ten sposób podziękowano za zasługi na rzecz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Medale te trafiły między innymi do burmistrza Kordiana Kolbiarza oraz starosty Andrzeja Kruczkiewicza.
płk Zbigniew Owczarek
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »