Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-19, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Centrum edukacji o twierdzy Nysa powstanie w Bastionie św. Jadwigi

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Bastion św. Jadwigi w Nysie [fot. Informacja Turystyczna Nysa]
Bastion św. Jadwigi w Nysie [fot. Informacja Turystyczna Nysa]
Nie w dawnej wieży ciśnień, a w Bastionie Świętej Jadwigi powstanie centrum edukacji poświęcone nyskiej twierdzy. Zmiana wcześniejszych planów władz miasta ma być podyktowana korzystniejszym położeniem i większymi możliwościami zaadaptowania na ten cel nowej lokalizacji.
Centrum edukacji będzie miejscem, od którego turyści będą mogli rozpocząć zwiedzanie dawnych pruskich fortyfikacji. Jeszcze kilka miesięcy temu zakładano, że rolę tę pełnić będzie forteczna wieża ciśnień, która w ten sposób doczekałaby się zagospodarowania. Jak jednak wyjaśnia burmistrz Kordian Kolbiarz, analizy wykazały, że nie jest to najlepsze miejsce na tego typu działalność.

- Firmy, które zajmują się projektowaniem tego typu centrów edukacji widzą w wieży potencjał, ale jednak jej budowa, specyfika pomieszczeń jest nieco zbyt wymagająca. Tutaj by też była potrzeba poniesienia większych kosztów na utworzenie tego centrum. Bastion św. Jadwigi ma wystawę czasową, ona będzie niedługo zmieniona na centrum edukacji, pojawią się okulary VR, kilka wymiarów, interakcja dla dzieciaków - zapowiada.

Prace projektowe związane z aranżacją centrum mają rozpocząć się tuż po wakacjach.

Utworzenie takiego punktu przy ulicy Piastowskiej będzie też okazją do przeorganizowania działań związanych z turystyką. W przyszłości będzie je koordynować Nyski Dom Kultury.

Jednocześnie magistrat zapewnia, że nie rezygnuje z planów zagospodarowania wieży ciśnień. Nowa koncepcja zakłada powstanie centrum wystawienniczego na parterze oraz ponowne udostępnienie tarasu widokowego.
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2021-07-29, godz. 20:58 Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZD… Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego… » więcej 2021-07-29, godz. 20:30 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 nowych zakażeń. W Polsce wykonano ponad 34 miliony szczepień przeciw… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (29.07) cztery nowe zakażenia koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 infekcjach… » więcej 2021-07-29, godz. 20:00 Spór między wędkarzami a miłośnikami skuterów wodnych na Jeziorze Nyskim. Brawurowe zachowanie może skończyć się… Wędkarze i użytkownicy jednostek silnikowych pływających po Jeziorze Nyskim nie mogą dojść do porozumienia. Ci pierwsi zarzucają użytkownikom maszyn stwarzanie… » więcej 2021-07-29, godz. 19:00 2 mln zł na dopłaty do komunikacji publicznej dla opolskich samorządów. "Teraz my mówimy: mamy wolne pieniądze, składajcie… Osiem gmin, jeden powiat i jeden związek międzygminny otrzymały rządowe dofinansowanie do organizacji transportu publicznego. Dzisiaj (29.07.) w Reńskiej… » więcej 2021-07-29, godz. 17:34 Ogólnopolski rekord temperatury w Prószkowie utrzymany! "To dobra wiadomość". W setną rocznicę pomiaru uruchomioną… 29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie w powiecie opolskim zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48… » więcej 2021-07-29, godz. 17:30 Autobusy niszczą chodnik przy 1 Maja w Opolu [INTERWENCJA] Autobusy komercyjnej linii LUZ wjeżdżają na chodnik przy ulicy 1 Maja w Opolu i niszczą go - uważa jeden z naszych słuchaczy i prosi o interwencję. Chodzi… » więcej 2021-07-29, godz. 17:00 To było podwójne trafienie. Para poszukiwanych wpadła w ręce policji Hollywood miał swoich Bonnie i Clyde’a, Zdzieszowice też mają swoją parę przestępców, która uciekała przed policją. Nie cieszyli się jednak wolnością… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 V. Porowska o szczepieniach: Nasza prywatna wolność kończy się w momencie, kiedy odbieramy ją innym - Kwestionujemy osiągnięcia naukowe, stawiając na szali swoje życie, zdrowie oraz zdrowie najbliższych - powiedziała na antenie Radia Opole opolska posłanka… » więcej 2021-07-29, godz. 16:00 Opolskie szpitale otrzymały od marszałka pieniądze na remonty. To w sumie 11 milionów złotych Urząd marszałkowski przekazał 11 milionów złotych na remonty opolskich szpitali. Dzięki pieniądzom pochodzącym z budżetu regionu, m.in. w ginekologii… » więcej 2021-07-29, godz. 15:45 Mail z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. To nie pierwszy raz Kolejny list z pogróżkami trafił do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Autor grozi mu m.in. poderżnięciem gardła. Wiadomość o podobnej treści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »