Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-16, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Psy pasterskie z całej Polski szkolą się pod Opolem. Zdobyte umiejętności mogą później wykorzystać na pastwisku lub podczas zawodów

Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
Obóz pasterski w Chróścinie Opolskiej [fot. Daniel Klimczak]
W gospodarstwie Śląski Folwark w Chróścinie Opolskiej dobiega końca 5-dniowy obóz pasterski. To warsztaty, w czasie których nowe umiejętności zdobywają zarówno psy pomagające przy wypasie owiec, jak również ich właściciele.
Tego typu zajęcia odbywają się pod Opolem już po raz drugi. Choć nasz region nie posiada bogatych tradycji związanych z pasterstwem, to swoje umiejętności szkolą tu psy z całej Polski. Współorganizator warsztatów Michał Gadziński, wskazuje, że ich program jest dopasowany do rasy i doświadczenia zwierzęcia.

- Początkujące psy przede wszystkim dopuszczamy do owiec, pozwalamy im zapoznać się z nimi, jakieś proste przeganianie. Bardziej zaawansowane psy zganiają owce z większych odległości, przeprowadzają przez różnego rodzaju przeszkody, mostki, bramy, wygrodzenia - wyjaśnia.

Jak przyznaje jedna z uczestniczek pani Agata, która wraz ze swoim owczarkiem niemieckim przyjechała aż z Warszawy, na tego typu warsztatach, nowych rzeczy uczą się także ludzie.

- Psy szybciej się uczą niż my. One działają instynktownie i jeśli dobrze im się coś pokaże, no to one momentalnie to łapią. Zwykle tak nie bywa, więc my musimy się dużo więcej uczyć. Panowanie nad emocjami jest niezwykle ważne. Do wszystkiego trzeba na spokojnie podejść. Często dużo się dzieje, bo psy są bardzo szybkie, owce są płochliwe, dużo trzeba analizować, trzeba obserwować - tłumaczy.

Pełne szkolenie psa pasterskiego może trwać nawet kilka lat. Zdobyte umiejętności zwierzęta i ich opiekunowie wykorzystują potem zarówno w czasie tradycyjnego wypasu, jak i zawodów. Jedna z takich imprez odbędzie się już jesienią na terenie Śląskiego Folwarku.
Michał Gadziński
pani Aneta

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »