Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-10, 18:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów odświeża plany dotyczące bioróżnorodności. To inwestycja, której początki sięgają jeszcze poprzedniej kadencji samorządu

Namysłów wraca do planów utworzenia centrum bioróżnorodności [fot. UM Namysłów]
Namysłów wraca do planów utworzenia centrum bioróżnorodności [fot. UM Namysłów]
Na wyspie w Namysłowie ma stanąć 15-metrowa wieża widokowa [rys. UM Namysłów]
Na wyspie w Namysłowie ma stanąć 15-metrowa wieża widokowa [rys. UM Namysłów]
Namysłów wraca do planów utworzenia Centrum Bioróżnorodności nad Widawą. To projekt, którego realizację zapowiadano już prawie 3 lata temu.
Początkowo zakładano, że większość prac zostanie wykonana w 2018. Jak jednak przypomina burmistrz Bartłomiej Stawiarski, realizację trzeba było wstrzymać po tym, gdy jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu sprawie zaczęła się przyglądać prokuratura.

- Była sprawa zgłoszona do prokuratury. Odbyło się głosowanie słynne na temat tego, jak ma wyglądać grzybek, taka nasza budowla lokalna. Jedna koncepcja zakładała, że ma być w formie futurystycznej lilii, druga, że w formie grzybka zachowana. Poprzedni koalicjanci się pokłócili, zgłosili do prokuratury i czekaliśmy na rozstrzygnięcie - wyjaśnia.

Dopiero zakończenie postępowania umożliwiło powrót do realizacji pomysłu. w międzyczasie potrzebna była jeszcze zgoda urzędu marszałkowskiego na wydłużenie terminu zakończenia prac dofinansowanych z pieniędzy unijnych. Do tej pory magistratowi udało się znaleźć firmę, która za 185 tysięcy złotych opracuje dokumentację projektową.

Władze gminy zapowiadają, że inwestycja będzie się składać z dwóch części.

- Biomodernizacji będzie poddana wyspa. Tam będą zrobione ścieżki edukacyjne, nasadzenia, będzie wybudowana 15-metrowa wieża widokowa. Drugi punkt to jest plac pod grzybkiem. Tam również rewitalizacja ma być zrobiona, my grzybek chcemy zachować w takiej formie, w jakiej jest przestrzennej. Natomiast na pewno zrobimy go z nowoczesnych tworzyw i przystosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych, plus ma tam zostać poddany rewitalizacji staw - wymienia burmistrz.

Całość może pochłonąć nawet około 8 milionów złotych, jednak 85 procent kosztów kwalifikowalnych pokryje unijna dotacja.
Bartłomiej Stawiarski
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***