Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-09, 09:48 Autor: Magdalena Szybińska

Rosną statystyki zdarzeń nad wodą. Opolscy strażacy mają specgrupę, która jest wzywana do tego rodzaju interwencji

Przewrócona żaglówka na jeziorze w Turawie - archiwum [fot. Mariusz Materlik]
Przewrócona żaglówka na jeziorze w Turawie - archiwum [fot. Mariusz Materlik]
Wakacje [fot. Piotr Wrona]
Wakacje [fot. Piotr Wrona]
Łukasz Nowak w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Nowak w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wywrócona żaglówka [fot. Mario]
Wywrócona żaglówka [fot. Mario]
Sześć zdarzeń związanych z działaniami na wodzie odnotowali do weekendu opolscy strażacy w te wakacje. Dotyczyły one głównie przewróconych łodzi i kajaków w powiatach nyskich i opolskim.
- To o jedno zdarzenie więcej niż przed rokiem - powiedział w rozmowie "W cztery oczy"
młodszy aspirant Łukasz Nowak p.o. oficera prasowego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. O bezpieczeństwo nad wodą strażacy dbają wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

- Mamy też specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego - dodał gość Radia Opole. - To są ratownicy, którzy normalnie jeżdżą do akcji, do zwykłych działań, ale w razie czego są specjalistami, wykonują działania także pod wodą. I ta grupa jest tzw. poziomu "C", czyli najwyższego w naszej hierarchii. Jest dobrze wyposażona, posiadająca komplet sprzętu niezbędnego do działań na tym poziomie specjalistycznym.

Od początku czerwca w Polsce utonęło ponad 160 osób. W tym sezonie najbardziej tragiczny był upalny ostatni weekend lipca. 25 i 26 lipca utonęło 17 osób.

Na Opolszczyźnie tragiczna okazała się sobota (08.08). Wczoraj wieczorem trzy zastępy straży pożarnej brały udział w akcji podejmowania mężczyzny ze stawu w dzielnicy Opola - Nowa Wieś Królewska. 50-latka nie udało się uratować. Strażacy dostali wezwanie do akcji około godz. 20.00 i kilka minut później z wykorzystaniem łodzi motorowej oraz sprzętu do nurkowania rozpoczęli przeszukiwanie miejsca, w którym ostatnio widziano mężczyznę. Nie dającego oznak życia i podjętego z dna zbiornika mężczyznę przekazano zespołowi ratownictwa medycznego . Lekarz stwierdził zgon 50-latka.

Wcześniej przed godziną 14.00 nad wyrobiskiem "Bajka" w Grodźcu zasłabła 39-letnia kobieta. Jak przekazał dyżurny KWP w Opolu, kobieta przebywała na płytkiej w wodzie i w pewnym momencie, idąc po pozostawioną przez dziecko zabawkę, straciła równowagę i zasłabła. Nie wyklucza się udaru lub zawału serca. Mimo prowadzonej przez blisko godzinę reanimacji kobiety, najpierw przez osoby przebywające na plaży, a następnie przez przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego, 39-letniej kobiety nie udało się uratować.
Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***