Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-05, 15:20 Autor: Katarzyna Doros

1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne

1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne [fot. Katarzyna Doros]
1 września uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej w szkołach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przygotował wytyczne dla placówek oświatowych dotyczące organizacji zajęć. - Nie zakładamy, aby był obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach, będą obowiązywać zasady higieny osobistej - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji. W zależności od sytuacji epidemicznej w kraju edukacja będzie mogła być realizowana według trzech modeli. W przypadkach większego zagrożenia epidemicznego dyrektor szkoły będzie mógł przejść na kształcenie zdalne.
Opolskie szkoły przygotowują się do powrotu uczniów. Trwają remonty i układanie planów lekcji, są też pewne niepokoje.

- Obawiamy się, że od września czeka nas powrót do szkolnych ławek, ale później jednak przed ekrany laptopów - mówi Sylwia Antczak, wicedyrektor w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr 5 w Opolu. - Na lekcje biologii, fizyki, chemii uczniowie muszą zmieniać pracownie, ponieważ zajęcia są w innych salach dostosowanych do nauczania tych przedmiotów. Wietrzenie sal na każdej przerwie wiąże się z tym, że wszystkich uczniów należy wypuścić na korytarze szkolne, co może powodować gromadzenie się osób. Obawiamy się tego, że jednak może nastąpić powrót do zdalnego nauczania.

- Dozowniki z płynami do dezynfekcji ustawiliśmy już przy okazji egzaminów, sale też są dezynfekowane na bieżąco - dodaje Sylwia Antczak.

Grażyna Danielko, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu podkreśla, że nauczyciele bardzo chcą rozpocząć naukę w szkole od 1 września. - Przygotowujemy się tak, jakbyśmy lekcje rozpoczynali od 1 września, więc na razie robimy plany lekcji, robimy remonty, malujemy sale. Przygotowujemy się, że jednak 1 września będzie nam dane wszystkim przyjść do szkoły.

Według danych MEN do szkół mają przychodzić tylko zdrowi uczniowie i nauczyciele, którzy nie mają objawów infekcji dróg oddechowych. Ministerstwo chce także ograniczyć do minimum kontakty z osobami z zewnątrz - takie osoby mają zasłaniać usta i nos oraz dezynfekować ręce. Z kolei uczniowie nie powinni dzielić się swoimi przyborami z innymi.

Przypomnijmy, z powodu pandemii koronawirusa szkoły w całym kraju zostały zamknięte od 12 marca.
Sylwia Antczak
Grażyna Danielko

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***