Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-04, 16:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Przy wyborze szkoły ponadpodstawowej warto kierować się swoją pasją

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów na zakończenie nauki w szkołach podstawowych [fot. Katarzyna Doros]
Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów na zakończenie nauki w szkołach podstawowych [fot. Katarzyna Doros]
Szkoła [fot. pixabaya]
Szkoła [fot. pixabaya]
Wtorek (04.08) jest ostatnim dniem na złożenie dokumentów do szkół ponadpodstawowych. Młodzież stoi często przed bardzo trudnym wyborem. Czy kontynuować naukę w ogólniaku, czy też zdecydować się na kształcenie, które da konkretny zawód. Taki wybór może mieć wpływ na dalsze życie, a przecież podejmowany jest w bardzo młodym wieku.
Według Jolanty Włoch, doradcy zawodowego z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu kluczem, którym powinna kierować się młodzież jest pasja.

- Oprócz nauki w szkole, zdobywania kompetencji i umiejętności, ważne są również relacje z ludźmi - zaznacza Włoch. - Do tego przede wszystkim pasja, która jest motorem napędzającym do tego, żeby w życiu zawodowym się napędzać i być szczęśliwym. Młodzież szuka, ma duże możliwości i wie, że wielozawodowość dzisiaj to jest standard.

Uczniowie z pasją coraz częściej decydują się na szkoły zawodowe, dzięki którym zdobędą konkretny zawód. Te długo przegrywały z ogólniakami, a teraz wracają w wielkim stylu. Ich wzrastającej popularności pomagają liczne projekty i programy.

- U nas od ponad dziesięciu lat realizujemy projekty "Wsparcia szkolnictwa zawodowego" - mówi Hanna Franczak z Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. - Od lat pracujemy nad tym, żeby szkolnictwo zawodowe było szkołą pozytywnego wyboru. To się pomału dzieje. Widzimy w tym roku, że punktacja, którą trzeba mieć, żeby uczniowie się dostali do wybranych szkół zawodowych z maturą, jest bardzo wysoka.

Wybór szkoły ponadpodstawowej warto dobrze przemyśleć i popatrzeć na statystyki. Bo jak informuje Danuta Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, struktura bezrobotnych od lat jest niezmienna.

- Ponad 60 proc. to są osoby, które w ogóle nie mają wykształcenia albo to wykształcenie jest bardzo niskie - mówi Cygan. - Również w tej grupie osób są osoby, które skończyły szkoły zawodowe. Oznacza to, że wybrały swój zawód niezgodnie ze swoimi zainteresowaniami albo ten zawód się zdewaluował i jest niepotrzebny na rynku pracy.

Przypomnijmy, że opolscy 8-klasiści na egzaminach kończących ich edukację w szkołach podstawowych spisali się bardzo dobrze. Z języków - polskiego, angielskiego i niemieckiego uzyskali średnie wyniki wyższe niż ich rówieśnicy w kraju. Gorzej poszło jedynie z matematyki.
Jolanta Włoch
Hanna Franczak
Danuta Cygan

Wiadomości z regionu

2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Dobiegają końca prace przy modernizacji remiz strażackich w Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W planach rozbudowa ko… Strażacy ochotnicy z Lewina Brzeskiego i Skorogoszczy wkrótce będą pełnić służbę w odnowionych remizach. Choć prace remontowe obu budynków mają na… » więcej 2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej 2020-10-25, godz. 17:30 Tunel z czasów II wojny światowej odkryty przy brzeskim dworcu nie zostanie udostępniony do zwiedzania Podziemny tunel odkryty w okolicy dworca kolejowego w Brzegu nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Miasto na razie nie planuje, by konstrukcja mająca chronić… » więcej 2020-10-25, godz. 16:15 Sport, rekreacja i wypoczynek. Tego chcą mieszkańcy gminy Praszka w budżecie obywatelskim na 2021 rok Wszystkie 5 zadań zgłoszonych do budzetu obywatelskiego gminy Praszka 2021 zakwalifikowano do głosowania. 2 tematy dotyczą samego miasta, a 3 sołectw. » więcej 2020-10-25, godz. 15:15 Sześć ofert wpłynęło do przetargu na rewitalizację rynku w Ujeździe. "Wszystkie mieszczą się w kosztorysie" Rewitalizacja rynku w Ujeździe coraz bliżej. Do przetargu, ogłoszonego przez urząd gminy, stanęło sześć firm. Wszystkie oferty mieszczą się w ustalonym… » więcej 2020-10-25, godz. 15:04 Wypadek na szlaku turystycznym w Górach Opawskich Urazu nogi doznała turystka na szlaku turystycznym w okolicach Głuchołaz. Do zdarzenia doszło przed godziną 14:00. » więcej 2020-10-25, godz. 14:00 Koronawirus: od poniedziałku zmiany w oświacie. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną Od soboty (24.10) cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się seniorów, zamknięte są kawiarnie, bary i restauracje… » więcej 2020-10-25, godz. 13:45 Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa. Potrzeba 100 tysięcy złotych Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa, które poważnie ucierpiało wskutek pożaru 30 września. Ogień wówczas strawił… » więcej 2020-10-25, godz. 12:16 Ostatniej doby zmarło 10 mieszkańców regionu chorych na COVID-19. Najwięcej zgonów odnotowano w powiecie oleskim O 10 osób wzrosła liczba zgonów wśród mieszkańców Opolszczyzny zakażonych koronawirusem. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***