Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-28, 21:30 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia w regionie: 16 zakażeń i 9 przypadków ozdrowień. Po imprezie urodzinowej nowe ognisko koronawirusa w powiecie głubczyckim

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Na Opolszczyźnie poinformowano dziś (28.07) o 16 zakażeniach koronawirusem i 9 przypadkach ozdrowień. Od początku pandemii patogen z Chin stwierdzono u 1146 mieszkańców regionu, z czego 248 osób jest aktualnie chorych.
W powiecie głubczyckim wykryto nowe ognisko koronawirusa. Dzisiaj (28.07) odnotowano tam siedem nowych przypadków zakażeń. COVID-19 stwierdzono u trzech seniorek, seniora, kobiety i mężczyzny w wieku średnim oraz mężczyzny w sile wieku. Stan wszystkich jest dobry. Hospitalizacji wymagał jedynie senior. Przebywa on w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Reszta pozostaje w izolacji domowej. Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Głubczycach, wszyscy zakażeni przebywali razem na imprezie urodzinowej, która odbyła się w jednej z restauracji na terenie powiatu. W tej chwili trwa dochodzenie epidemiologiczne. Nie wykluczone, że liczba zakażeń w powiecie wzrośnie.

Jak przekazała Małgorzata Gudełajtis, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w imprezie uczestniczyło 19 osób. Obecnie 26 poddanych zostało kwarantannie domowej. Dodatkowo 4 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym, a 26 osób zostało przebadanych pod kątem koronawirusa.

Cztery kolejne przypadki odnotowano w powiecie namysłowskim. Zakażony jest mężczyzna w sile wieku, kobieta i mężczyzna w wieku średnim oraz seniorka. Ich stan jest dobry, przebywają w kwarantannie domowej.

Jeden przypadek koronawirusa odnotowano w powiecie prudnickim. To mężczyzna w wieku średnim. Nie wymaga hospitalizacji. W powiecie oleskim zakażona jest kobieta w wieku średnim. Jej stan jest dobry.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim COVID-19 potwierdzono u mężczyzny w sile wieku. Przebywa w izolacji domowej. Pozytywny wynik potwierdzono także u kobiety w sile wieku z powiatu kluczborskiego. Jej stan jest dobry. W Opolu zakażona jest kobieta w średnim wieku. Poddana jest kwarantannie domowej. Wszyscy zakazili się lokalnie.

Do 844 wzrosła liczba ozdrowieńców w regionie. Dziś (28.07) poinformowano o 9 osobach, którym udało się pokonać koronawirusa. To sześciu mieszkańców z powiatu głubczyckiego. Wśród nich są dwie kobiety w sile wieku, trzy kobiety w wieku średnim oraz senior. Ozdrowiała także nastolatka i kobieta w sile wieku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Do zdrowia powróciła również seniorka z powiatu strzeleckiego, która była hospitalizowana w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.

Jak informują służby wojewody opolskiego, 37 osób jest hospitalizowanych, a 193 mieszkańców Opolszczyzny pozostaje pod czynnym nadzorem sanepidu.

Szpital Powiatowy w Głubczycach do niedzieli (02.08) wstrzymał przyjęcia na oddziały wewnętrzny i neurologiczny. U jednego z lekarzy wykryto koronawirusa. Wszystkie pozostałe oddziały funkcjonują normalnie. Lekarz powrócił z urlopu i zaczął się źle czuć. Wczoraj (27.07) testy potwierdziły u niego COVID-19.

Pięć osób zakażonych koronawirusem w gminie Głogówek, w tym opiekunka dzieci w jednym z tamtejszych przedszkoli - to skutki wesela, po którym kilka gminnych instytucji musiało ograniczyć pracę. Ta impreza odbywała się poza terenem gminy, a także powiatu prudnickiego, ale bawili się na niej mieszkańcy gminy.

Brakuje cały czas dwóch opinii biegłych, aby opolski sąd okręgowy mógł wydać wyrok ws. odszkodowania dla Tomasza Komendy, który niesłusznie spędził 18 lat za kratkami. W 2004 roku został skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki w 1996 roku w Miłoszycach. W 2018 roku został uniewinniony. Teraz domaga się od Skarbu Państwa blisko 19 milionów złotych zadośćuczynienia i odszkodowania. Sprawa już mogłaby być zakończona, gdyby nie pandemia koronawirusa, która utrudniła pracę biegłym z zakresu psychiatrii i psychologii. - Z uwagi na epidemię opinie nie były wydawane, bo biegli nie mogli przebadać wnioskodawcy, stąd ta zwłoka. Po wydaniu tych opinii sprawa będzie gotowa do zakończenia i myślę, że zostanie wydany wyrok do końca roku - mówi rzecznik opolskiego sądu Daniel Kliś.

Urząd Gminy Walce ogranicza dostęp dla mieszkańców i zachęca w pierwszej kolejności do kontaktu telefonicznego i mailowego. To reakcja władz gminy na zwiększoną w ostatnim czasie liczbę zakażeń koronawirusem w regionie.

Około 60 testów na koronawirusa dało wynik negatywny w OK Bedmet Kolejarzu Opole. Przed rozpoczęciem 2. Ligi Żużlowej wszystkie kluby musiały przeprowadzić badania. W Kolejarzu testy wykonano nie tylko u zawodników, ale też u mechaników i wszystkich osób funkcyjnych, nie wyłączając zarządu. Dzisiaj żużlowcy już spokojnie trenowali i tak samo będzie jutro (29.07). Jak wyjaśnia Zygmunt Dziemba, prezes Kolejarza, jeśli chodzi o ligę, to każdy zawodnik po wyjeździe z Polski, na przykład na zawody międzynarodowe, będzie musiał przejść badania ponownie.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (28.07) o 502 zakażeniach koronawirusem oraz o 6 zgonach. Najwięcej zachorowań stwierdzono na Śląsku (161). Pozostałe zakażenia dotyczą mieszkańców województw: małopolskiego (91), mazowieckiego (62), wielkopolskiego (45), dolnośląskiego (31), łódzkiego (29), podkarpackiego (19), pomorskiego (15), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (6), zachodniopomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4) i lubuskiego (4).

W Polsce potwierdzono dotąd 43 904 zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 1682 osoby. Obecnie w szpitalach w całym kraju przebywa 1655 osób. Wyzdrowiało 33 043 zakażonych, z czego 187 minionej doby.

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 10:57 Raport MZ: ponad 10 tysięcy zakażeń w kraju. Na Opolszczyźnie 335 nowych przypadków COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (26.10) o 10 241 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu… » więcej 2020-10-26, godz. 10:22 Nocna demonstracja przed domem burmistrza Namysłowa. Wykrzykiwano przekleństwa pod adresem jego i PiS-u Burmistrz Namysłowa adresatem słownej agresji. Grupa demonstrantów przybyła wczoraj (25.10) w nocy przed dom samorządowca, gdzie wykrzykiwano obraźliwe hasła… » więcej 2020-10-26, godz. 09:18 Rehabilitacja pocovidowa w Głuchołazach. "Wyniki pacjentów są dobre" - Mamy na razie około 20 pacjentów, ale są 62 miejsca z możliwością zwiększenia tej liczby - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole… » więcej 2020-10-26, godz. 08:24 Proboszcz parafii i pracownica szkoły w Chróścinie zakażeni koronawirusem U proboszcza parafii w Chróścinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym gmina Dąbrowa w powiecie opolskim prosi wszystkich mieszkańców… » więcej 2020-10-26, godz. 07:49 Konsultacje społeczne ws. rozbudowy DK45 na odcinku Zawada - Jełowa Ruszyły internetowe konsultacje w związku z planowaną rozbudową drogi krajowej nr 45 na odcinku Zawada - Jełowa. » więcej 2020-10-26, godz. 07:30 W Korfantowie powstanie dom dziecka. Część placówek na terenie powiatu jest dziś zbyt duża Na terenie powiatu nyskiego powstanie kolejny dom dziecka. Planowana placówka w Korfantowie będzie mogła zapewnić opiekę 14 wychowankom. » więcej 2020-10-25, godz. 20:15 RAPORT DNIA: 11 742 zachorowania w Polsce, w tym 381 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło kolejnych 10 osób, a w kraju… 381 przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 10 osób, a 84 wyzdrowiały. » więcej 2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Dobiegają końca prace przy modernizacji remiz strażackich w Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W planach rozbudowa ko… Strażacy ochotnicy z Lewina Brzeskiego i Skorogoszczy wkrótce będą pełnić służbę w odnowionych remizach. Choć prace remontowe obu budynków mają na… » więcej 2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***