Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-12, 09:30 Autor: Katarzyna Doros

Polacy wybierają prezydenta. Głosowanie przebiega spokojnie, zgodnie z planem i w rygorze sanitarnym

Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
Ruszyło głosowanie w wyborach prezydenckich [fot. Katarzyna Doros]
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
wybory, lokal wyborczy foto: M.Śmierciak
Spokojnie, zgodnie z planem i bez zakłóceń - tak na Opolszczyźnie przebiegają wybory prezydenckie. Jak informuje opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, wszystkie z 871 lokali wyborczych zostały otwarte punktualnie o godzinie 7:00. Nie odnotowano też żadnych przypadków łamania ciszy wyborczej.
Pierwsi głosujący przed lokalem wyborczym nr 14 w Strzelcach Opolskich pojawili się już przed godziną 7:00.

Aby oddać ważny głos należy postawić znak "x" w kratce przy nazwisku jednego kandydata. Opolscy wyborcy zgodnie podkreślą, że udział w wyborach to obowiązek, a dziś należy cieszyć się ze święta demokracji.

- To obowiązek każdego Polaka pójść zagłosować i spełnić swój obowiązek. Młodzi też pójdą, wybiorą i będziemy mieli prezydenta - mówi jedna z kobiet. - Głosuję, żeby było lepiej w Polsce. Trzeba chodzić na wybory. Mam kandydata od dawna wybranego - dodaje starszy mężczyzna.

- Zawsze uczestniczyliśmy w wyborach, chcieliśmy mieć swój udział w toczącej się rzeczywistości. Tradycyjnie idziemy do kościoła na 7:00 i po kościele prosto do lokalu wyborczego - mówi małżeństwo ze Strzelec Opolskich.

Głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju w lokalu wyborczym jednocześnie przebywać może nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a wyborcy muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

- Mamy przed wejściem instrukcję, na razie o maseczkach nikomu nie trzeba przypominać, ale podczas pierwszej tury były takie przypadki - zauważa Karolina Sakwińska-Fortuna, przewodnicząca komisji obwodowej nr 14 w Strzelcach Opolskich. - W naszym lokalu mogą przebywać cztery osoby jednocześnie. Przy wejściu mamy w dwóch miejscach ustawione dozowniki z płynem dezynfekującym. Oczywiście wszystkie osoby muszą mieć zakryte usta i nos. W tej turze wyborów jest też możliwość dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych głosowania bez kolejki.

Głosowanie jest prowadzone hybrydowo. Oznacza to, że osoby, które wcześniej zadeklarowały taką chęć, mogą oddać głos korespondencyjnie. - W przypadku naszego lokalu wyborczego osiem osób zdecydowało się oddać głos korespondencyjnie - dodaje Karolina Sakwińska-Fortuna.

W całym regionie chęć głosowania w ten sposób wyraziło ponad 4800 mieszkańców. To o 698 więcej niż w I turze.

Przypomnijmy, zgodnie z Konstytucją Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz.

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Planowo ma się ono zakończyć o godzinie 21.00, o ile głosowanie nie zostanie przedłużone.
wyborcy
Karolina Sakwińska-Fortuna

Wiadomości z regionu

2020-10-21, godz. 22:00 Most Groszowy w Opolu do remontu. Co z kłódkami wieszanymi tam przez zakochanych mieszkańców? Miejski Zarząd Dróg w Opolu ogłosił, że bierze się za Most Groszowy. 'Ten ponad stuletni jeden z symboli Opola odzyska dawny blask' - czytamy w komunikacie… » więcej 2020-10-21, godz. 21:45 Raport dnia. 7 kolejnych zgonów w regionie w związku z koronawirusem. Kolejny rekord infekcji w całej Polsce 7 zgonów i 362 nowe infekcje COVID-19 potwierdzono dzisiaj (21.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Z powodu koronawirusa studniówki mogą się nie odbyć. Część szkół decyduje się na wiosenne bale maturalne Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany maturzystów, którzy zwykle o tej porze już myśleli o przygotowaniach do balów studniówkowych i o ćwiczeniu poloneza… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Kolejna próba oszustwa na "policjanta". Seniorka straciłaby 40 tysięcy złotych, ale zareagowała pracownica banku Czujność pracownicy banku uchroniła mieszkankę Opola przed stratą oszczędności życia. Seniorka odebrała telefon od rzekomego policjanta, który próbował… » więcej 2020-10-21, godz. 19:45 Wejdą maksymalnie dwie osoby - to ograniczenia w działaniu urzędu gminy w Murowie Murów wprowadza ograniczenia w działaniu urzędu gminy. Maksymalnie w jednym czasie w budynku będzie mogło znajdować się dwóch interesantów, a wcześniejszą… » więcej 2020-10-21, godz. 19:30 Rewitalizacja krajobrazu kulturowego – szanse i zagrożenia. Konferencja on-line w PWSZ w Nysie O szansach i zagrożeniach związanych z rewitalizacją krajobrazu kulturowego będą debatować uczestnicy konferencji organizowanej przez Państwową Wyższą… » więcej 2020-10-21, godz. 19:00 Ulicą Krapkowicką w Opolu samochody mają przejechać w połowie listopada Dopiero w połowie listopada zakończy się remont ulicy Krapkowickiej w Opolu. Takie zapewnienia usłyszeliśmy w Miejskim Zarządzie Dróg. Inwestycja od dwóch… » więcej 2020-10-21, godz. 18:35 Kilkadziesiąt urazów stwierdzono u zmarłego mężczyzny, syn twierdzi, że ojciec był jego bokserskim sparingpartn… Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem skazano 23-letniego Sebastiana M. z Głuchołaz. Sąd w Prudniku orzekł mu 16 miesięcy kary bezwzględnego więzienia… » więcej 2020-10-21, godz. 18:00 Koronawirus w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. "Praca ośrodka nie jest zaburzona" Koronawirus w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny u trzech pracowników. Placówka pracuje… » więcej 2020-10-21, godz. 16:57 Koronawirus w dwóch szkołach podstawowych z Opola. 63 uczniów skierowano na dozór epidemiczny Kolejne infekcje koronawirusem potwierdzono w dwóch szkołach podstawowych z Opola. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***