Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-11, 19:34 Autor: Marzena Śmierciak

W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej

W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
W Kędzierzynie-Koźlu uczczono ofiary Zbrodni Wołyńskiej [fot.fb/V.Porowska]
Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej w 77. rocznicę tak zwanej "krwawej niedzieli". Dzisiaj (11.07) bowiem przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości były częścią Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej, które zaplanowano w weekend w Kędzierzynie-Koźlu. Uczestniczyli dziś w nich Kresowianie, opolscy parlamentarzyści, samorządowcy, a także mieszkańcy. Odczytano m.in. list marszałek Sejmu adresowany do Kresowian.

Obchody zainaugurowała msza św. w intencji ofiar w kościele pw. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Następnie uczestnicy przeszli pod tablicę pomordowanych, która znajduje się na budynku przy ul. Piramowicza. Po południu odbyła się konferencja naukowa z udziałem historyków.

W niedzielę (12.07) w ramach Wojewódzkich Dni Kultury Kresowej o 14.30 wystąpią krajowe zespoły popularyzujące kresową tradycję kulturalną.

Obchody mają na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej oraz innych mordów dokonywanych na Polakach w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada w rocznicę tak zwanej "krwawej niedzieli", będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu.

Dodajmy, do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP wrócimy w poniedziałek (13.07) w magazynie Reporterskie Tu i Teraz, a także w naszym programie "Śladami Kresowej Atlantydy" w niedzielę (12.07) po godz. 19.00. Na Opolszczyźnie zamieszkało wielu ekspatriantów, świadków tej zbrodni. Podczas „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 roku oddziały OUN-UPA napadły na 96 polskich miejscowości na Wołyniu. Było to apogeum tego ludobójstwa. W kolejnych tygodniach spalono dalszych 50 miejscowości Wołynia. W następnych miesiącach działania ukraińskich band przeniosły się na województwa Małopolski Wschodniej. Według różnych szacunków w wyniku Zbrodni Wołyńskiej zginęło od 100 do nawet 200 tysięcy Polaków. Ukraiński terror spowodował, że ratując się przed śmiercią setki tysięcy Kresowian opuściło swoje domy. W naszym programie o wojennych przeżyciach i refleksjach opowiedzą Kresowiacy, których przesiedlono na Opolszczyznę: Bronisław Sawicki, Mieczysław Habuda, Józef Kobylański i Stanisław Wodyński.

Wiadomości z regionu

2020-09-19, godz. 12:00 Piastonalia 2020 na Politechnice Opolskiej odwołane. Samorząd studencki zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemiczn… Nie będzie Piastonaliów 2020. Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej definitywnie zrezygnował z organizacji największej imprezy dla żaków. » więcej 2020-09-19, godz. 12:00 Zmiana terminu VIII Kluczborskiego Biegu Przełajowego o Złotą Barć. Powiat trafił do czerwonej strefy epidemicznej VIII Kluczborski Bieg Przełajowy o Złotą Barć został przełożony w związku z umieszczeniem powiatu na czerwonej liście epidemicznej. » więcej 2020-09-19, godz. 10:51 Pierwszy raz od początku epidemii ponad tysiąc dobowych zarażeń w Polsce. Na Opolszczyźnie zmarł kolejny zakażony… Dobowy rekord zarażeń koronawirusem w Polsce. 1002 nowe przypadki potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie, z czego 35 zakażeń dotyczy województwa… » więcej 2020-09-19, godz. 10:00 Dziś obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk Dziś obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. Przyroda cierpi z powodu rozwoju cywilizacji i ekspansji człowieka, ale największym problemem… » więcej 2020-09-19, godz. 08:45 Powiat kluczborski w czerwonej strefie epidemicznej. "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach wygas… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od dzisiaj (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-19, godz. 08:00 Można pomóc dzieciom z domu dziecka w Tarnowie Opolskim. Poszukiwani są przyszli korepetytorzy Uniwersytet Opolski szuka studentów do projektu 'Rozum i Serce'. Ich zadaniem będzie udzielanie korepetycji dzieciom z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie… » więcej 2020-09-19, godz. 07:15 Komplikacje przy remoncie hali w Zawadzkiem. Potrzeba jeszcze miliona złotych na przebudowę poszycia dachowego Przedłuża się gruntowna modernizacja Hali Sportowej w Zawadzkiem. Remont rozpoczął się ponad rok temu. » więcej 2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***