Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-09, 09:38 Autor: Tomasz Cichoń

WYBORY 2020. "12 lipca będzie dużo niepewności". Szef opolskiej PO Andrzej Buła o drugiej turze wyborów prezydenckich

Andrzej Buła w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Buła w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Naszym celem było to, by nasz kandydat był w drugiej turze, później jest reset i dwa tygodnie najważniejszej pracy - przyznał w rozmowie „W cztery oczy” szef opolskiej PO i marszałek regionu Andrzej Buła, na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. W ocenie porannego rozmówcy Radia Opole, szanse obu kandydatów w decydującym starciu 12 lipca są wyrównane.
- Mamy już tylko dwóch kandydatów i życie pisze się jakby na nowo. Jest nowy scenariusz napisany. Pierwsza tura jest jakby takim przedpolem do tego, co się dzieje później i dlatego w chwili obecnej mówimy o takiej ilości niepewności, o takich wahających się sondażach. Tak naprawdę nasi dwaj kandydaci - mówię nasi jako obywatel Polski - mają bardzo zbliżone wyniki, no i będzie dużo niepewności - mówi Andrzej Buła.

Przewodniczący opolskiej Platformy Obywatelskiej mówił, że 12 lipca wybieramy prezydenta, który powinien mieć dobre relacje z Unią Europejską, gdyż później przez lata, jako kraj i region, z tego korzystamy, a to m.in. około 64 mld euro dla Polski na inwestycje.

- Powinien mieć dobre relację w UE. Powinien mieć dobre relacje z przyjaciółmi i sąsiadami wokół Polski dlatego, że nie uzyskamy niczego pozytywnego dla nas, dla mieszkańców, kiedy nie będziemy mieli po swojej stronie sojuszników – dodaje marszałek.

Andrzej Buła wskazywał też na konieczność zachowania dobrej kondycji samorządów i nie dokładania im, za zgodą prezydenta, obciążeń finansowych.

- Zawsze mówię, że nasz rząd i pan prezydent nie mają zatrudnionych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, nauczycieli. To wszystko jest na barkach samorządu. I jeżeli wydaje się rozporządzenie, które decyduje lub reguluje „coś” właśnie po stronie relacji: samorząd - określone grupy zawodowe, nie dając na to pieniędzy, to ja chcę bronić nasze samorządy przed taką polityką – mówi Buła.

Marszałek województwa Andrzej Buła oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wezmą w piątek (10.07) udział w Obywatelskim Wiecu Poparcia Rafała Trzaskowskiego. Początek wydarzenia o godzinie 18.30 przy Placu Wolności w Opolu.

Druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w niedzielę (12.07). W lokalach wyborczych nadal obowiązywać będzie reżim sanitarny. Wyborcy proszeni są również o zabranie swoich długopisów, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 19:45 Miliony na fotowoltaikę w Opolu. Chodzi o oszczędności w... parafii katedralnej Ponad 4 miliony złotych otrzymała parafia katedralna w Opolu na termomodernizację 4 obiektów. Dotyczy to Katedry Opolskiej, Domu Parafialnego, plebanii i kościoła… » więcej 2021-06-17, godz. 18:58 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet. "Nie mam sobie nic do zarzucen… - Decyzja radnych jest niesprawiedliwa - tak wynik dzisiejszych (17.06) głosowań w sprawie wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu… » więcej 2021-06-17, godz. 18:45 Nie tędy droga! Samochodem na wyspę Bolko w Opolu przez most dla pieszych i rowerzystów Wjechać samochodem na most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów? Żaden problem. Do takiej sytuacji doszło na moście im. Ireny Sendlerowej w Opolu, który… » więcej 2021-06-17, godz. 18:43 Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach apelują o pomoc. Kto posprząta mieszkanie po zmarłym lokatorze? "Jak przychodzi… W jednym z budynków mieszkalnych w Nowych Gołuszowicach przez kilka dni leżało ciało zmarłego mężczyzny. - Od tego czasu w całym bloku unosi się fetor… » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet Burmistrz Brzegu bez wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Decyzję w tej sprawie podjęli dziś (17.06) miejscy radni. » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Startuje nowa kampania Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior" w Opolu Napis senior na żółtym tle ozdobiony zielonymi elementami - tak prezentuje się specjalna naklejka dla opolskich seniorów-kierowców. Oznaczenie warto umieścić… » więcej 2021-06-17, godz. 17:30 Na nyski rower miejski trzeba będzie poczekać jeszcze 2 lata Mieszkańcy Nysy muszą jeszcze poczekać na uruchomienie systemu rowerów miejskich. Pierwsze stacje z jednośladami pojawią się w mieście najprawdopodobniej… » więcej 2021-06-17, godz. 17:18 Między Smarchowicami Wielkimi a Namysłowem wprowadzono kolejne wahadło Na drodze krajowej 39 pojawiły się kolejne utrudnienia dla kierowców. W związku z przebudową skrzyżowania DK 39 z drogą wojewódzką 454 w Smarchowicach… » więcej 2021-06-17, godz. 16:01 Do wieczora można zaszczepić się przeciw COVID-19 na Uniwersytecie Opolskim. "Lepszy jeden dzień bólu ręki, niż… Trwa jednodniowa akcja szczepień przeciwko koronawirusowi w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 16:00 Zabójstwo w Kluczborku. 32-latka ugodziła nożem partnera, przyznała się do zbrodni Zarzut zabójstwa usłyszała 32-letnia mieszkanka Kluczborka po odnalezieniu zwłok mężczyzny w jednym z mieszkań w mieście. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »