Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-09, 09:38 Autor: Tomasz Cichoń

WYBORY 2020. "12 lipca będzie dużo niepewności". Szef opolskiej PO Andrzej Buła o drugiej turze wyborów prezydenckich

Andrzej Buła w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Buła w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Naszym celem było to, by nasz kandydat był w drugiej turze, później jest reset i dwa tygodnie najważniejszej pracy - przyznał w rozmowie „W cztery oczy” szef opolskiej PO i marszałek regionu Andrzej Buła, na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. W ocenie porannego rozmówcy Radia Opole, szanse obu kandydatów w decydującym starciu 12 lipca są wyrównane.
- Mamy już tylko dwóch kandydatów i życie pisze się jakby na nowo. Jest nowy scenariusz napisany. Pierwsza tura jest jakby takim przedpolem do tego, co się dzieje później i dlatego w chwili obecnej mówimy o takiej ilości niepewności, o takich wahających się sondażach. Tak naprawdę nasi dwaj kandydaci - mówię nasi jako obywatel Polski - mają bardzo zbliżone wyniki, no i będzie dużo niepewności - mówi Andrzej Buła.

Przewodniczący opolskiej Platformy Obywatelskiej mówił, że 12 lipca wybieramy prezydenta, który powinien mieć dobre relacje z Unią Europejską, gdyż później przez lata, jako kraj i region, z tego korzystamy, a to m.in. około 64 mld euro dla Polski na inwestycje.

- Powinien mieć dobre relację w UE. Powinien mieć dobre relacje z przyjaciółmi i sąsiadami wokół Polski dlatego, że nie uzyskamy niczego pozytywnego dla nas, dla mieszkańców, kiedy nie będziemy mieli po swojej stronie sojuszników – dodaje marszałek.

Andrzej Buła wskazywał też na konieczność zachowania dobrej kondycji samorządów i nie dokładania im, za zgodą prezydenta, obciążeń finansowych.

- Zawsze mówię, że nasz rząd i pan prezydent nie mają zatrudnionych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, nauczycieli. To wszystko jest na barkach samorządu. I jeżeli wydaje się rozporządzenie, które decyduje lub reguluje „coś” właśnie po stronie relacji: samorząd - określone grupy zawodowe, nie dając na to pieniędzy, to ja chcę bronić nasze samorządy przed taką polityką – mówi Buła.

Marszałek województwa Andrzej Buła oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wezmą w piątek (10.07) udział w Obywatelskim Wiecu Poparcia Rafała Trzaskowskiego. Początek wydarzenia o godzinie 18.30 przy Placu Wolności w Opolu.

Druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w niedzielę (12.07). W lokalach wyborczych nadal obowiązywać będzie reżim sanitarny. Wyborcy proszeni są również o zabranie swoich długopisów, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego
Andrzej Buła szef opolskiej PO, marszałek województwa opolskiego

Wiadomości z regionu

2021-12-09, godz. 08:53 Jest akt oskarżenia w sprawie podwójnego zabójstwa przy Dubois w Opolu. Dwóm Mołdawianom i Ukraińcowi grozi doż… Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciw trzem obcokrajowcom oskarżonym o podwójnego zabójstwa przy ulicy Dubois w Opolu… » więcej 2021-12-09, godz. 08:09 Strzelce Opolskie: coraz więcej wiadomo o tym, kim byli skazani pochowani na cmentarzu więziennym Naukowcy ustalili tożsamość 54 z 71 osób, których szczątki ekshumowano latem tego roku z terenu byłego cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Po… » więcej 2021-12-09, godz. 08:00 Bierawa: w tym roku umowa, w przyszłym remonty dróg Jeszcze w tym miesiącu gmina Bierawa będzie mogła pochwalić się podpisanymi umowami na remonty dwóch dróg gminnych: w Goszycach i Starym Koźlu. Drogowcy… » więcej 2021-12-08, godz. 20:15 Zielone Feniksy rozdane w Opolu. To statuetki i wyróżnienia za działania ekoenergetyczne Statuetki i wyróżnienia Zielonego Feniksa wręczono w Opolu podczas trzynastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. » więcej 2021-12-08, godz. 19:50 Raport dnia. W całej Polsce zmarło 592 zarażonych i jest ponad 28,5 tysiąca nowych infekcji [INFOGRAFIKA] 32 zgony osób zarażonych koronawirusem i 827 nowych infekcji potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 542 kolejnych zakażeniach… » więcej 2021-12-08, godz. 19:00 Gogolin: stare wysypisko chcą przerobić na "zielone płuca" miasta 20-hektarowy teren leżący teraz odłogiem ma się stać nowymi, zielonymi płucami Gogolina. Samorządowcy chcą go zagospodarować, żeby stworzyć kolejne… » więcej 2021-12-08, godz. 17:40 Nie straszne im nawet wysokie kary. Kłusownicy dają o sobie znać szczególnie o tej porze roku Choć kary są coraz bardziej dotkliwe, to oni nie rezygnują. Na opolskich akwenach mnożą się przypadki kłusownictwa. Z jednej strony złodzieje zarzucają… » więcej 2021-12-08, godz. 16:55 Noga z gazu, koncentracja i czujność. Policja przypomina, że zima wymaga od kierowców innego stylu jazdy Opolska policja apeluje do kierowców o ostrożniejszy sposób jazdy w związku z zimowymi warunkami na drogach. » więcej 2021-12-08, godz. 16:20 Częściowo zdalne nauczanie w namysłowskich szkołach od 13 grudnia. W Opolu 661 uczniów na kwarantannie [LISTA] Namysłowskie szkoły ponadpodstawowe przejdą częściowo na zdalny tryb nauczania od 13 grudnia. 681 przedszkolaków i uczniów z dziesięciu szkół i czterech… » więcej 2021-12-08, godz. 15:45 Pożar zabudowań gospodarczych w Stroszowicach w powiecie brzeskim W Stroszowicach w powiecie brzeskim doszło do pożaru stodoły. Na miejscu z ogniem, który objął cały budynek, walczy 6 zastępów straży pożarnej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »