Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-09, 06:30 Autor: Daniel Klimczak

Nysa chce zwiększać udział pojazdów o ekologicznym napędzie. W mieście mają pojawić się stacje ładowania i stacja z gazem CNG

Elektryczny Ixar z Nysy ładuje się w Otmuchowie [fot. Niechwiadowicz.com]
Elektryczny Ixar z Nysy ładuje się w Otmuchowie [fot. Niechwiadowicz.com]
Nysa stawia na ekologiczny transport. Gminna strategia rozwoju elektromobilności zakłada zwiększanie udziału pojazdów o napędzie elektrycznym. Miasto nie wyklucza też silników zasilanych gazem.
Jesienią w mieście pojawią się dwa autobusy o napędzie elektrycznym, które będą kursować po śródmieściu. Obecnie jeden tego typu pojazd pracuje we flocie miejscowego PKS-u.

Strategia przewiduje również wymianę pojazdów w magistracie i zależnych od niego instytucjach w taki sposób, by do 2025 roku 30 procent z nich stanowiły te o czystszym napędzie. Oprócz "elektryków", mogą one być również zasilane gazem CNG lub LNG. Obecnie w gminie nie da się zatankować tego rodzaju paliwa. Burmistrz Kordian Kolbiarz wskazuje jednak, że w przyszłości może się to zmienić.

- Pewnie się pojawi, bo spotkania prowadzimy z inwestorami, którzy stawiają tego typu stacje. Natomiast gaz jest uznawany za nie do końca ekologiczne źródło. Najczystszą energią jest energia elektryczna, która też, w przypadku Polski, jest realizowana ze spalania węgla, natomiast w przyszłości zapewne będziemy już na etapie, kiedy energia będzie już pozyskiwana ze źródeł odnawialnych w stu procentach - dodaje.

W transporcie prywatnym w gminie zarejestrowane są obecnie 4 samochody elektryczne, a w powiecie - łącznie 6. Ich właściciele mogą korzystać z jednej ogólnodostępnej ładowarki przy ulicy Grodkowskiej lub ładować akumulatory w Otmuchowie. Przyjęty przez nyskich radnych dokument mówi o potrzebie rozbudowy tej infrastruktury, jednak nie precyzuje, kiedy i gdzie dokładnie pojawią się kolejne takie urządzenia. Wśród zalecanych lokalizacji wskazano między innymi hotele, galerie handlowe czy stacje benzynowe.
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 22:00 Prudnik: nowa koncepcja dworca autobusowego przewiduje oszczędną inwestycję. "Obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego… Spółka z Łodzi wykona dokumentację projektową budowy dworca autobusowego w Prudniku. Oferując najkorzystniejsze warunki finansowe wygrała przetarg na to… » więcej 2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej 2020-09-28, godz. 17:00 Stabilna sytuacja epidemiczna w powiecie głubczyckim. "Ogniska zakażeń są w fazie wygaszania" Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:15 COVID-19 w ZOZ w Oleśnie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 pracowników i 4 pacjentów Nowe ognisko COVID-19 w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:14 Wypadek w Krasiejowie. DW 463 zablokowana [AKTUALIZACJA] Trzy pojazdy zderzyły się między Krasiejowem a Zawadzkiem. » więcej 2020-09-28, godz. 15:30 "Objawy są podobne do COVID-19". Zbliża się fala zachorowań na grypę. Jest problem ze szczepionkami Gorączka, kaszel, zmęczenie czy ból mięśni - to tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się nie tylko w zakażeniu koronawirusem, ale także przy grypie… » więcej 2020-09-28, godz. 15:00 Szarpanina na dyskotece mogła skończyć się śmiercią. Ruszył proces 24-letni Krzysztof J. w trakcie szarpaniny na dyskotece Pietnia pod Krapkowicami w czerwcu ubiegłego roku, rzucił kuflem w nieznajomego i uszkodził tętnicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***