Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-30, 09:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Urlop za granicą? Pamiętaj o karcie EKUZ. Można o nią wystąpić drogą elektroniczną lub osobiście

Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karty EKUZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
Karta EKUZ [fot. Cezary Puzyna]
O 80 proc. względem lat ubiegłych spadło zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powód oczywisty - pandemia koronawirusa. Dla tych jednak, którzy zdecydują się spędzić urlop za granicą, opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygotuje odpowiedni dokument.
- Kartę wydajemy maksymalnie w ciągu pięciu dni roboczych - mówi Paweł Fudala, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w opolskim NFZ. - Karta daje nam dostęp do świadczeń niezbędnych z medycznego punktu widzenia. Oznacza to, że lekarz zdecyduje w danym kraj, czy dane świadczenie jest konieczne do udzielenia nam, biorąc pod uwagę czas, w którym zamierzamy przebywać w danym kraju. Oczywiście zachorowanie na COVID-19 jest również świadczeniem niezbędnym z medycznego punktu widzenia.

- Przede wszystkim zachęcamy, aby o kartę EKUZ starać się drogą elektroniczną, ale jeżeli nie będzie to możliwe, to można skorzystać z naszej Sali Obsługi Klienta - dodaje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - Na naszych stanowiskach można w tej chwili wyrobić profil zaufany, kartę EKUZ, uzyskać dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jak i potwierdzić wniosek o wyroby medyczne. Sale obsługi działają trochę na zmienionych zasadach, o zwiększonym reżimie sanitarnym. Nasz klient powinien mieć ze sobą maseczkę, która zasłania nos i usta, jak i zdezynfekować ręce.

Karta EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.
Paweł Fudala
Barbara Pawlos

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 13:00 Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie "Lodołamacze 2021" Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie 'Lodołamacze 2021' w dwóch kategoriach: instytucja i otwarty rynek. Statuetki… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami stolicy regionu. W niedzielę także piknik sportowo-rekreacyjny W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę 19 września ulicami stolicy regionu przejedzie II Opolski Rajd Rowerowy. Wydarzeniu towarzyszyć… » więcej 2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »