Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-29, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Nie ma przeszkód, aby korzystać z kąpielisk na Opolszczyźnie. Sytuacja będzie cały czas monitorowana

Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Plaża nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
12 kąpielisk w regionie - tak jak w zeszłym roku - zostało dopuszczonych do użytkowania w obecnym sezonie letnim. Przed wakacjami jakość wody została sprawdzona przez wojewódzki sanepid. Teraz, zgodnie z określonym harmonogramem, woda będzie badana przez zarządcę danego kąpieliska.
- Sytuacja monitorowana jest na bieżąco, w okresach co dwa tygodnie - mówi Aneta Gniazdowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - W przypadku niewłaściwej jakości wody wydajemy komunikaty informujące o tym, że na danym kąpielisku jest nieodpowiednia jakość wody, czyli sinice lub zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Następny komunikat wydawany jest po tym, jak zbadamy jakość wody i kiedy jest dopuszczona do kąpieli.

W tym roku ważna będzie nie tylko zdatność wody do kąpieli. Z racji panującej pandemii koronawirusa będziemy musieli dostosować się do szeregu przepisów. Miedzy innymi z kąpieliska nie będą mogły skorzystać te osoby, które są w trakcie odbywania kwarantanny.

- Trzeba będzie zachować też dystans społeczny zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa - zaznacza Aneta Gniazdowska. - W trakcie przemieszczania się po terenie otwartym kąpieliska należy odnosić się do aktualnych przepisów prawa dotyczących stosowania ochrony ust i nosa, czyli nosić maseczki. Natomiast nie zaleca się zasłaniania ust i nosa podczas kąpieli. Na kąpieliskach i basenach jest problem związany z dystansowaniem, a nie z jakością wody. Choroba przenoszona przez SARS-CoV-2 nie jest chorobą wodozależną.

Kąpieliska, z których możemy skorzystać na Opolszczyźnie znajdują się w: Lewinie Brzeskim, Pietrowicach Głubczyckich, na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego - "Stodoła" i "Centralne", "Zalew" w Kluczborku, Jezioro Nyskie, na terenie powiatu opolskiego - Nowe Siołkowice, jezioro Średnie w Turawie, Malina i Bolko w Opolu, "Balaton" w Dobrzeniu Wielkim oraz "Zielona Zatoka" w powiecie prudnickim.
Aneta Gniazdowska
Aneta Gniazdowska

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***