Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-18, 16:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa. Teraz o jego pracy i wnioskach ma szansę usłyszeć cały świat

Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa [fot.M.Matuszkiewicz]
Czaszka metopozaura z Krasiejowa stała się obiektem badań w pracy doktorskiej Kamila Gruntmejera. Po raz pierwszy w historii świata stworzono dokumentację budowy i mechaniki kości czaszki tego kopalnego płaza. Dzisiaj ( 18.06) w Instytucie Biologii Uniwersytetu Opolskiego odbyła się publiczna obrona doktoratu z udziałem recenzentów i gości.
- Przygotowywanie pracy trwało 4 lata, a pomysł na jej stworzenie wziął się z mojego zainteresowania paleontologią, które towarzyszy mi od dziecka - mówi Kamil Gruntmejer, doktorant z Uniwersytetu Opolskiego. - W pierwszym etapie musiałem wykonać preparaty. Była to monotonna i dość długa praca. Zajęła mi z półtora roku. Następnie musiałem opracować te wyniki, z racji tego, że moja praca doktorska bazuje na cyklu artykułów. Najdłuższym etapem było opublikowanie tych prac. Później przyszedł czas na zebranie tego w jeden dokument. A teraz jestem tu, gdzie jestem.

Wcześniej badania nad czaszką dinozaura zostały opisane w pracy magisterskiej pana Kamila. Potem wraz z naukowcami postanowił rozwinąć zakres badań.

- Sam pan Kamil nie byłby w stanie tego zrobić. Musiał się wspierać specjalistami, bardziej doświadczonymi. W zakresie histologii miał takie wsparcie od pracowników z uniwersytetu w Bonn. Natomiast w zakresie mechaniki kości od naukowców z uniwersytetu w Madrycie. Cały czas współpracował z tą ekipą - dodaje promotor doktoranta - profesor Adam Bodzioch.

Dodajmy, że jest to druga praca doktorska stworzona przez zespół opolskich badaczy, pierwsza miała miejsce w 2008 roku. W trakcie przygotowywania są trzy kolejne.
Kamil Gruntmejer
prof. Adam Bodzioch
Doktorant z Uniwersytetu Opolskiego zbadał czaszkę płaza z Krasiejowa

Wiadomości z regionu

2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej 2020-10-29, godz. 21:00 Raport dnia: 482 przypadki koronawirusa na Opolszczyźnie. W CWK w Opolu powstaje szpital tymczasowy 13 zgonów, 482 przypadki zakażeń i 231 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (29.10) w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-10-29, godz. 20:30 Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi… » więcej 2020-10-29, godz. 20:02 Opole: kolizja z udziałem auta straży miejskiej Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło przed godziną 18:00 na skrzyżowaniu 1 Maja i Kołłątaja w Opolu. Jednym z uczestniczących pojazdów był samochód… » więcej 2020-10-29, godz. 19:15 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku będzie placówką covidową z wyjątkiem trzech oddziałów Szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu zostanie niemal w całości przeznaczony do walki z COVID-19. Wyjątkiem mają być oddziały: pediatrii, geriatrii i… » więcej 2020-10-29, godz. 19:11 Wypadek na DW 416 Klisino - Kietlice. Jedna osoba poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 416 Klisino - Kietlice, w powiecie głubczyckim. Droga jest… » więcej 2020-10-29, godz. 18:45 Radni Opola przegłosowali stawki za "deszczówkę" Mieszkańcy Opola oraz przedsiębiorcy od nowego roku będą musieli zapłacić 29 groszy brutto miesięcznie za jeden metr sześcienny odprowadzanej wody do kanalizacji… » więcej 2020-10-29, godz. 17:30 W trzech kościołach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mogło dojść do zakażenia koronawirusem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że w trzech kościołach na terenie powiatu mogło dojść do zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-29, godz. 17:15 Opolscy logistycy pamiętają o poległych żołnierzach. Porządkowali groby na dwóch cmentarzach w stolicy regionu Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej porządkowali groby kombatantów na dwóch cmentarzach w Opolu. » więcej 2020-10-29, godz. 16:15 Ponad 3 promille miał mężczyzna, który kierował ruchem na remontowanej ulicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim 38-latek pod wpływem alkoholu kierował ruchem na jednej z ulic w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Teraz może trafić do więzienia. Do zdarzenia doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***