Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-09, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Muzeum Wsi Opolskiej pojawią się... ryby. Będą też lekcje, wycieczki edukacyjne, konkursy i wystawy

Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na realizację programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Realizacja programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Realizacja programu "Głos mają ryby" [fot.M.Matuszkiewicz]
Ponad 3 miliony złotych trafi do Muzeum Wsi Opolskiej na realizację programu "Głos mają ryby". W muzeum powstanie między innymi ekspozycja dotycząca rybołówstwa. Zaplanowano także lekcje o faunie i florze. Celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w województwie opolskim.
- Środowisko naturalne nie upomni się o interwencję i działania na jego korzyść. To my musimy o nie zadbać, a takie programy nam w tym pomagają - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Chcemy w Muzeum Wsi Opolskiej poprawić gospodarkę wodną, czyli pokazać dodatkową atrakcję związaną z tym, co tutaj jest. Pokażemy, że woda towarzyszyła naszym przodkom. Dodatkowo będzie ogromny element edukacyjny, przede wszystkim związany z ochroną przyrody, z tym co nas otacza, jakie to jest ważne i miłe oraz jak warto to zostawić dla następnych pokoleń.

Oprócz rewitalizacji systemu wodnego, zostanie również odbudowana zagroda rybacka. Nowe miejsce na mapie muzeum przeznaczone będzie dla całych rodzin.

- Temu działaniu musi towarzyszyć również cała akcja propagandowa, informacyjna, edukacyjna. Będą imprezy, konkursy, warsztaty, wydawnictwa, także wystawy. To będzie wielowątkowe działanie, które będzie poświęcone głównie temu, aby to środowisko wodne chronić i propagować tą ideę - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

Projekt realizowany będzie wspólnie z Rybacką Lokalną Grupą Działania Opolszczyzny, która pokaże, jak od pokoleń rozwija się historia rybołówstwa w naszym regionie.

- Nasz udział będzie taki, że będziemy pokazywać i edukować o co w tym wszystkim chodzi i jak to działa. Chcemy zrobić wycieczki edukacyjne z przewodnikiem, który będzie pokazywał ich walory, co się w nich znajduje, jakie ryby i rośliny w nic, tak aby każdy miał na ten temat wiedzę. Będą też miejsca, gdzie to wszystko będzie można zobaczyć, jak to środowisko i bioróżnorodność, związana z wodą, funkcjonuje na terenie naszego województwa - mówi Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna.

Mieszkańcy województwa, ale również turyści efekty pracy będą mogli zobaczyć wiosną przyszłego roku.
Andrzej Buła
Jarosław Gałęza
Jakub Roszuk

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »