Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-04, 14:42 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie obchody 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce

Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opole: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca w Polsce [fot.P.Wójtowicz]
Opozycjoniści i władze Opola wspólnie upamiętnili 31. rocznicę wyborów 4 czerwca. Na Placu Wolności działacze dawnej Solidarności i prezydent Arkadiusz Wiśniewski złożyli wieńce pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Kilkadziesiąt osób, które pojawiły się z transparentami, biało-czerwonymi flagami i wizerunkami Lecha Wałęsy podkreślało ważność wydarzeń z 4 czerwca dla przemian ustrojowych, jakie nastąpiły w 1989.
- Nie ma już wśród nas Kazia Kobiałki, Romka Kirsteina, Kazia Szczygielskiego, nie ma wielu ludzi, ale my jesteśmy i my pamiętamy - mówił do zebranych organizator obchodów Janusz Wójcik. Były opozycjonista Bronisław Lewczak, odnosząc się do obecnej debaty politycznej nad tamtymi wydarzeniami dodał: - To jest smutne, ponieważ wówczas było 10 mln bohaterów. Nie zakłamujmy historii, chwała Lechowi Kaczyńskiemu, Gwieździe, Walentynowicz, ale przecież na cały świecie pierwsze słowo przy Solidarności to Lech Wałęsa - mówił Lewczak, który na Placu Wolności pojawił się z napisem na transparencie "Warto być przyzwoitym".

W dzisiejszych uroczystościach udział wziął m.in. prezydent Opola z zastępcami. Arkadiusz Wiśniewski, zaproszony do wystąpienia, mówił o walecznej historii Polaków, natomiast zwrócił uwagę, jak 31 lat temu ustrój zmieniono bez konfliktu zbrojnego. - Być może wówczas mało osób rozliczono za lata poprzednie, natomiast bez rozlewu krwi, w sposób pokojowy, rozpoczęto drogę ku tworzeniu systemu demokratycznego w Polsce - stwierdził.

Przypomnijmy, 31 lat temu w Polsce odbyły się pierwsze po drugiej wojnie światowej częściowo wolne wybory do parlamentu, w których zwycięstwo odniosła Solidarność. Co prawda czerwcowe wybory gwarantowały działaczom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej 65 procent Sejmu, ale pozostałe miejsca przejęła opozycja, natomiast Senat głosami Polaków składał się z przedstawicieli opozycji. Taki kształt Zgromadzenia Narodowego pozwolił następnie na powołanie na fotel premiera Tadeusza Mazowieckiego. Był to sygnał do przemian ustrojowych także w innych krajach Europy Środkowej.
Obchody wolnych wyborów w Polsce

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »