Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-29, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Regionalne Centrum ECMO w Opolu pierwszy raz użyło w karetce aparatu zastępującego płuca. "Gdybyśmy tego nie zrobili, pacjent by zmarł"

Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. www.usk.opole.pl]
Regionalne Centrum ECMO w Opolu [fot. www.usk.opole.pl]
Pierwszy raz Regionalne Centrum ECMO w Opolu przetransportowało karetką pacjenta podłączonego do urządzenia zastępującego płuca.
Z prośbą o przewiezienie chorego zwrócił się do placówki w stolicy regionu Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie. 29-letni mężczyzna miał skrajnie ciężkie objawy niewydolności oddechowej, dlatego transport konwencjonalny z użyciem wentylacji mechanicznej nie był w tym przypadku możliwy.

- Jedyną szansą było podłączenie go do aparatu ECMO - mówi dr Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum ECMO w Opolu.

- Są dwa rodzaje terapii ECMO. Zadaniem tętniczego jest zastąpienie funkcji serca, które nie działa i płuc. ECMO żylno-żylne, zastosowane w przypadku akurat tego pacjenta, zastępuje funkcje płuc, które są skrajnie niewydolne, skrajnie zniszczone i konwencjonalne metody leczenia, w tym wentylacja mechaniczna, przestają już być skuteczne. Jestem pewien na sto procent, że gdybyśmy nie zrobili tego, pacjent by zmarł.

Regionalne Centrum ECMO działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym od prawie dwóch lat, przyjmując również pacjentów z województw ościennych.

- Plany są dalekosiężne - dodaje dr Tomasz Czarnik. - Chcemy wprowadzić to jako rutynową metodę leczenia i transportu pacjentów. Myślę, że osób potrzebujących tego typu pomocy będzie więcej. Planujemy transporty zarówno drogą naziemną, jak i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

29-letni pacjent spędził dwa tygodnie w Regionalnym Centrum w Opolu, gdzie przez 10 dni prowadzono u niego właśnie terapię ECMO. Mężczyzna został wypisany w stanie dobrym do Oddziału Chorób Wewnętrznych w Oławie.

Dodajmy, w transport pacjenta podłączonego do aparatu ECMO zaangażowane było Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu, które udostępniło karetkę przewozową wraz z dwójką ratowników.
Tomasz Czarnik 1
Tomasz Czarnik 2

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »