Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-09, 08:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Dzień Europy w cieniu pandemii. 70 lat temu ogłoszono plan zjednoczenia europejskiego

Dr Marek Prawda [fot. Witold Wośtak]
Dr Marek Prawda [fot. Witold Wośtak]
Zrób sobie zdjęcie z jednym z symboli Unii Europejskiej i 9 maja, czyli w Dniu Europy, wrzuć je na facebooka. W poście dopisz #DzieńEuropy i #EUChallange. Taki sposób na świętowania Dnia Europy wymyślili pracownicy Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct z całej Polski i Opola. W tym roku święto obchodzone jest cieniu kryzysu wywołanego pandemią.
Dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przewiduje, że ta sytuacja doprowadzi do zapaści gospodarki we Wspólnocie i modyfikacji procesu globalizacji. Jak zaznacza tych problemów sami nie rozwiążemy.

- Globalizacja nas rozpuściła i uśpiła naszą czujność, że możemy przenieść naszą produkcję, gdzie się chce. Przy tym należy zaznaczyć, że nas nie stać na rezygnację z niej, ale możemy ją zmodyfikować i przenieść produkcję bliżej.

Epidemia sprawdziła na początku roku, jak Wspólnota radzi sobie z problemami. Wówczas szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przepraszała Włochów za brak pomocy na początku pandemii SARS-Cov-2.

Były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech przyznaje, że Wspólnota spóźniła się z reakcją, jednak 3 miesiące temu większość jej członków nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia. - Na przełomie stycznia i lutego zaproszono przedstawicieli wszystkich krajów unijnych, aby rozmawiać o potrzebach związanych z epidemią. Muszę powiedzieć, że wtedy państwa członkowskie nie były rozmowne. Wszyscy uspokajali, że są świetnie przygotowani.

Marek Prawda pytany o skutki polityczne związane z pandemią uważa, że do głosu dojdą zwolennicy zamykania granic. - Jeżeli dzisiaj wieszamy psy na integracji europejskiej to otwieramy drzwi nie do jakiegoś raju z przeszłości, ponieważ tego raju nigdy nie było. Należy pamiętać, że to myślenie doprowadzi do ograniczenia handlu międzynarodowego, a Polska jest akurat krajem, który najbardziej zyskiwał na wspólnym rynku i globalizacji.

70 lat temu ogłoszono plan zjednoczenia europejskiego, znanego jako Deklaracja Schumana. Dokument zakładał poprawę standardu życia i zapobieżenie wybuchowi kolejnej wojny na starym kontynencie. To wydarzenie zapoczątkowało powstanie Unii Europejskiej i obchodzone jest także jako Dzień Europy. Polska do Wspólnoty dołączyła 16 lat temu i według sondażu jaki przeprowadził CBOS w lutym tego roku, poparcie dla Unii wyraziło 89 procent badanych, czyli odnotowano 2-procentowy wzrost przeciwników przynależności do UE. W marcu i kwietniu ubiegłego roku poparcie wyraziło 91 proc. Polaków.
Dr Marek Prawda

Wiadomości z regionu

2024-07-02, godz. 20:15 Na biura i miejsca spotkań. Fundacje i stowarzyszenia z Opola odebrały klucze do nowych lokali [ZDJĘCIA] Dziesięć fundacji i stowarzyszeń z Opola zyskało nową przestrzeń do prowadzenia swojej działalności. Miasto odświeżyło pokoje na ostatnim piętrze kamienicy… » więcej 2024-07-02, godz. 20:00 Opaski bezpieczeństwa i opieka sąsiedzka - to kolejne formy wsparcia seniorów z regionu Opaski bezpieczeństwa mają zapewnić seniorom opiekę na odległość. W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów 31 gmin z województwa opolskiego otrzyma pieniądze… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 "Będzie dużo ciekawych wydarzeń jesienią". Prudnik ma unijne dofinansowanie na współpracę z Czechami Imprezy sportowe, rekreacyjne i działania promocyjne zrealizuje Prudnik z czeskimi partnerami z Jesenika i Krnova. Cztery projekty takiej współpracy uzyskały… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00 Byczyna: można starać się o miejsce dla dziecka w nowym żłobku Ruszyła rekrutacja do nowego żłobka w Byczynie. Na ten cel samorząd zaadaptował parter budynku szkoły podstawowej przy ulicy Poznańskiej. » więcej 2024-07-02, godz. 18:45 Jacht dryfował na Jeziorze Nyskim. Akcja WOPR i policji wodnej 'Na wysokości Siestrzechowic jacht obija się o koronę wałów' - taką informację przekazał dzisiaj świadek na numer alarmowy WOPR Nysa. » więcej 2024-07-02, godz. 18:00 Myszołów uprzykrzał życie spacerowiczom w pobliżu S11. Nadleśnictwo Olesno uspokaja Informacje o pozorowanych atakach drapieżnego ptaka trafiły do Nadleśnictwa Olesno. Co najmniej dwie takie sytuacje miały miejsce na leśnym odcinku drogi… » więcej 2024-07-02, godz. 18:00 Będą powtórzone wybory... na sołtysa Moszczanki W Moszczance powtórzone będą wybory sołtysa. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. W tajnym głosowaniu podczas zebrania wiejskiego dwukrotnie padł remis… » więcej 2024-07-02, godz. 17:30 W Praszce i Wilkowie będą wybory uzupełniające Po tym jak część radnych objęła funkcję wójta lub burmistrza, w pięciu samorządach zwolniły się mandaty. W regionie trwają więc wybory uzupełnia… » więcej 2024-07-02, godz. 17:15 "Smartfon nie jest do niczego potrzebny". Wakacyjne obozy w grodzie pod Byczyną Nie brakuje chętnych dzieci i nastolatków do spędzenia części wakacji z daleka od cywilizacji. To obozy tematyczne w grodzie rycerskim w Biskupicach obok… » więcej 2024-07-02, godz. 16:00 Przedwakacyjna sesja. Nyscy radni będą dyskutować o mieszkalnictwie Przed nami ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miejskiej w Nysie. - Jednym z najważniejszych jej punktów jest rozwój mieszkalnictwa - podkreśla burmistrz Kordian… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »