Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-06, 10:15 Autor: Roman Juranek

Organizacje pozarządowe także zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa

Dorota Piechowicz-Witoń [fot. Marcin Skomudek]
Dorota Piechowicz-Witoń [fot. Marcin Skomudek]
Bardzo wiele organizacji zajmuje się obecnie pomocą, akcjami wolontariackimi czy informacyjnymi.
Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, tłumaczy, że działania trzeciego sektora w czasie pandemii zostały w dużej mierze zawieszone lub nastąpiła zmiana działalności.

- Organizacje pozarządowe skupiają się przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z podopiecznymi, a teraz tego kontaktu, niestety w większości przypadków nie mają, bądź mają bardzo ograniczony, bądź muszą zmieniać formę działalności. Więc to jest też specyficzny czas dla organizacji, przede wszystkim zawieszenia działań cyklicznych, bądź zmiany formy prowadzenia tych działań.

Dorota Piechowicz-Witoń uważa, że trzeci sektor na razie nie ma problemów finansowych, jednak gdyby trudna sytuacja związana koronawirusem przedłużała się, to mogą one jednak wystąpić. Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przygotowuje więc specjalny biuletyn, który ma pomóc w pozyskiwaniu funduszy.

- Niebawem przekażemy taki newsletter, w którym będziemy informować o różnych źródłach finansowania w skali całego kraju, bo zdajemy sobie sprawę, że tych źródeł finansowania organizacje pozarządowe w drugiej połowie roku mogą szukać nie tylko w ośrodkach gminnych, tych najbliższych, ale w skali całego kraju, bo też będą inne potrzeby, nowe potrzeby związane z nowymi problemami.

Wiele organizacji zgłasza, że wśród ich podopiecznych pojawiają się nowe problemy związane z przemocą w rodzinie, ale też powroty do uzależnień, co związane jest m.in. z izolacją w czasie pandemii.
Dorota Piechowicz-Witoń
Dorota Piechowicz-Witoń

Wiadomości z regionu

2020-10-22, godz. 20:30 Rośnie liczba osób na kwarantannie. MOPS w Kędzierzynie-Koźlu szuka wolontariuszy do pomocy seniorom i osobom izol… W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak wiosną szuka chętnych wolontariuszy… » więcej 2020-10-22, godz. 20:15 Raport dnia. 9 zgonów i 404 infekcje na Opolszczyźnie. W całej Polsce rekord zarażeń 9 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 404 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów… » więcej 2020-10-22, godz. 19:43 Głupi żart czy element walki politycznej? Ktoś podszywa się w internecie pod przewodniczącego namysłowskiej rady… Przewodniczący namysłowskiej rady miejskiej Kazimierz Kos, doczekał się opatrzonego swoim imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją fanpage'a w mediach… » więcej 2020-10-22, godz. 18:58 Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Betanii. "To bardzo miłe, motywujące i wzruszające" Statuetki, certyfikaty i dyplomy wręczono wyróżniającym się wolontariuszom podczas corocznej Gali Betanii w Opolu. Uroczystość zorganizowano po południu… » więcej 2020-10-22, godz. 18:45 Będą spore podwyżki opłat za odbiór śmieci w gminie Namysłów Mieszkańców gminy Namysłów czeka spora podwyżka cen za odbiór odpadów. Miejscy radni uchwalili dziś (22.10) nowe stawki wynoszące 25 złotych za mieszkańca… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach. Sytuacja robi się coraz trudniejsza - Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, to grozi nam paraliż pracy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - mówi kierownik SOR-u Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Ruszył oddział zakaźny w Krapkowickim Centrum Zdrowia. "Jest sześciu pacjentów i czterech kolejnych w drodze" W Krapkowickim Centrum Zdrowia ruszył oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19. Oddział powstał na parterze w pomieszczeniach oddziału pediatrycznego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza - Brakuje osocza osób, które przeszły COVID-19 - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jest ono potrzebne do leczenia zakażonych… » więcej 2020-10-22, godz. 17:11 Radny Węgrzyn apeluje do zarządu województwa o zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów na COVID-19 O zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów w związku z epidemią wnioskuje Robert Węgrzyn do Zarządu Województwa Opolskiego. » więcej 2020-10-22, godz. 16:22 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach. ZSB od piątku (23.10) w trybie nauki zdanej Zespół Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II w Opolu od jutra (23.10) przechodzi na nauczanie zdalne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***