Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-02, 11:30 Autor: Roman Juranek/Daniel Klimczak

Obchody Dnia Flagi w cieniu pandemii - w skromniejszej oprawie niż zwykle

Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej w Opolu [fot. Daniel Klimczak]
Jej barwy łączą Polaków od setek lat. Wywieszamy ją w święta i podczas ważnych wydarzeń, także sportowych. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt. Tegoroczne obchody w kraju i regionie są ze względu na pandemię koronawirusa organizowane w skromniejszej oprawie.
W Opolu obchody rozpoczęły się dziś (02.05) o 9.00. Wojewoda opolski Adrian Czubak, po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, wygłosił krótkie przemówienie do zgromadzonych przed urzędem wojewódzkim m.in. parlamentarzystów i wojska.

- Jak co roku, choć jak czas pokazuje w roku innym od poprzednich, spotykamy się dziś, aby w sposób godny, uroczysty, oddać najwyższe honory naszym symbolom narodowym. Dzisiaj w sposób szczególny oddajemy honory naszej fladze. W tych trudnych, niespodziewanych dla każdego czasach, mam nadzieję, że wspólnymi siłami, właśnie pod tymi barwami biało-czerwonymi, które jak pokazuje historia naszej ojczyzny, przez tysiąc lat dawały siłę i nadzieję, dawały wiarę na to, że jutro będzie lepsze od dnia dzisiejszego. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami pokonamy ten trudny czas i wrócimy do innej rzeczywistości, o którą tak wiele lat, wiele stuleci, pod właśnie barwami biało-czerwonymi walczyliśmy.

- Obecnie, w tych trudnych czasach, biało-czerwone barwy mają dla nas szczególne znaczenie - tak o 02.05) Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej mówią opolscy parlamentarzyści, którzy wzięli udział w obchodach zorganizowanych przed urzędem wojewódzkim w stolicy regionu.

Posłanka, a zarazem szefowa Prawa i Sprawiedliwości w regionie Violetta Porowska zwracała uwagę, że dzisiejsza uroczystość, choć mało liczebna z powodu zagrożenia koronawirusem, nie była pozbawiona poczucia dumy. Zdaniem polityk, trwająca epidemia unaocznia, jak ważna jest dla każdego z nas tożsamość narodowa.

- Okazało się, że państwa narodowe, to, że się jest Polakiem, to, że się jest Włochem, że się jest Hiszpanem, Francuzem, Niemcem, to właśnie ma znaczenie. Że kraje narodowe dbają o swoich obywateli, tak jak pięknie polski rząd dba o swoich obywateli, a to wszystko pod biało-czerwoną się dzieje - dodała.

Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś cieszy się, że mimo trwającej pandemii, udało się godnie uczcić ten dzień.

- A więc ta ciągłość od 2004 roku została zachowana. I bardzo dobrze. To jest nasz honor, to jest nasz obowiązek i to jest nasza powinność, by 2 maja oddać cześć naszemu godłu i naszej fladze - przekonywał.

Jednocześnie parlamentarzysta zwraca uwagę, że dziś polska flaga powiewa nie tylko na terenie kraju. 2 maja przypada także dzień Polonii i Polaków za granicą.

Wojewoda opolski Adrian Czubak zaprosił także na jutrzejsze obchody Konstytucji 3 Maja, podczas których także przed urzędem o godzinie 08:30 nastąpi uroczyste podniesienie flagi. Następnie o 9.00 w opolskiej katedrze zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. O 10.00 zaplanowano uroczystości na Górze św. Anny przy Pomniku Czynu Powstańczego.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Ponadto, jest to symbol odcięcia się Polski od czasów PRL-u, w czasach którego, właśnie 2 maja nakazywano ściąganie flag, by nie upamiętniały one przypadającej następnego dnia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Adrian Czubak
Violetta Porowska
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 17:20 Prudnik: Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie Bonifratrów oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA] Pierwsze w powiecie prudnickim Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Konwencie ojców Bonifratrów oficjalnie otwarte. Na potrzeby nowego WTZ w Prudniku wyremontowano… » więcej 2021-09-23, godz. 17:14 Poważny wypadek na DW 414 Opole - Prudnik. Lądował śmigłowiec LPR Kilka minut przed godziną 17:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 414. » więcej 2021-09-23, godz. 16:35 Bierawa: strażacy pomogą dojechać na szczepienia przeciw COVID-19 Mieszkańcy gminy Bierawa, którzy mają problem z dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19, mogą liczyć na pomoc druhów z OSP Kotlarnia. Dowiozą oni… » więcej 2021-09-23, godz. 15:35 Rośnie liczba chorych na grypę i infekcje grypopodobne. W przychodniach zabrakło szczepionek Choć sezon jesienno-zimowy dopiero się zaczął, w przychodniach już widać pierwszych pacjentów z objawami grypy i przeziębienia. W łagodniejszym przebiegu… » więcej 2021-09-23, godz. 15:15 IMGW ostrzega mieszkańców Opolszczyzny przed silnym wiatrem Dzisiaj (23.09) od godziny 24:00 mieszkańcy województwa opolskiego powinni przygotować się na silne porywy wiatru. » więcej 2021-09-23, godz. 15:00 Młodzież Wszechpolska odpowie na III Marsz Równości w Opolu. "Modlitwa, różaniec i pokojowa manifestacja" Kontrmanifestację wobec trzeciego Marszu Równości w Opolu zapowiada Okręg Opolski Młodzieży Wszechpolskiej. Środowiska LGBT przejdą ulicami centrum stolicy… » więcej 2021-09-23, godz. 13:30 Pirat drogowy zatrzymany po pościgu w Namysłowie. Kierowca był pod wpływem narkotyków Do 5 lat więzienia grozi mężczyźnie, który pod wpływem narkotyków uciekał policji osobowym audi. Po pościgu i zatrzymaniu okazało się, że w samochodzie… » więcej 2021-09-23, godz. 13:00 Większość grzejników w Opolu powinna być już ciepła, ale trzeba usunąć awarie sieci. Przyszła kalendarzowa i… Ruszył sezon grzewczy w Opolu, ale nie wszyscy mieszkańcy mają już ciepłe grzejniki. Większość spółdzielni nie ma stałej daty uruchomienia ogrzewania… » więcej 2021-09-23, godz. 12:34 Kolizja 4 samochodów przy wyjeździe z Opola w stronę Zawady 4 samochody zderzyły się ze sobą na zasadzie harmonijki przy Oleskiej w Opolu. Do kolizji doszło przy wylocie ze stolicy regionu w stronę Zawady na drodze… » więcej 2021-09-23, godz. 12:20 Olescy policjanci dbają o bezpieczeństwo najmłodszych Poznanie numeru alarmowego, nauka poruszania się po drogach publicznych czy też prawidłowe korzystanie z odblasków - tego mogą nauczyć się przedszkolaki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »