Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-20, 07:15 Autor: Marzena Śmierciak

Parki i lasy od poniedziałku otwarte, więcej osób w sklepie i kościele. Zmodyfikowano część ograniczeń wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiczną

Las - zdięcie ilustracyjne [fot. B.Kalisz]
Las - zdięcie ilustracyjne [fot. B.Kalisz]
Wiosną na Wyspie Bolko - zdjęcie ilustracyjne [fot.Krystyna Słodczyk]
Wiosną na Wyspie Bolko - zdjęcie ilustracyjne [fot.Krystyna Słodczyk]
Sklep [fot. Aneta Skomorowska]
Sklep [fot. Aneta Skomorowska]
Dziś (20.04) w Polsce zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, udostępnione zostały lasy i parki, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
Rozporządzenie rządu znoszące i modyfikujące część ograniczeń wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiczną weszło w życie o północy. Od tego tygodnia ponownie dostępne są lasy. Nie będzie w nich obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Jednak w miejscach, gdzie może pojawić się więcej osób, jak na przykład na parkingu leśnym, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Decyzję podjęto z rekomendacji ministra środowiska.

Zamknięta pozostaje mała infrastruktura w lasach i parkach, czyli urządzenia do zabawy dla dzieci, wiaty i miejsca biwakowe. Ze względu na panującą suszę na obszarach leśnych należy zachować szczególną ostrożność.

Zamknięte pozostają place zabaw, a także ogrody zoologiczne.

W rozporządzeniu określono także, że odkrycie twarzy będzie możliwe przy kontakcie z osobą głuchoniemą lub głuchą. W przypadku motocyklistów zakrywać usta lub nos będzie mógł kask. Zakrywanie twarzy nie będzie konieczne w ogródkach działkowych i w gospodarstwach rolnych.

Jeśli chodzi o handel, w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych zakupy będzie mogło robić 4 klientów na jedną kasę. W sklepach powyżej tego metrażu będzie obowiązywał limit 1 klienta na 15 metrów kwadratowych. Na bazarach będą to 4 osoby na jedno stoisko. W rozporządzeniu zmieniono też dni obowiązywania godzin dla seniora w sklepach. Od dziś (20.04) sklepy będą nadal przeznaczone dla klientów powyżej 65 roku życia w godzinach 10.00-12.00, ale tylko od poniedziałku do piątku.

W kościołach będzie obowiązywała zasada: 1 wierny na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. W pogrzebach będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 50 żałobników.

Od tego nowego tygodnia z domu bez opieki dorosłych mogą wychodzić osoby, które ukończyły 13 lat. Wcześniej przemieszczanie się poza miejscem zamieszkania dotyczyło wyłącznie osób pełnoletnich. Młodzież będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Wiadomości z regionu

2024-09-21, godz. 19:21 Strażacy z Wilamowic Nyskich mają kontener sanitarny. Pomogło Radio Opole, prywatna firma i żołnierze Cały czas trwa tam ciężka praca usuwania skutków powodzi. Bez bieżącej wody warunki higieniczne były tam bardzo trudne. » więcej 2024-09-21, godz. 19:16 Mora siała spustoszenie. Morów próbuje otrząsnąć się po powodzi „Ten na co dzień mały potok zmienił się w wielką rwącą rzekę, która zabierała ze sobą wszystko, co napotkała na swojej drodze” - tak o potoku Mora… » więcej 2024-09-21, godz. 19:11 Trwa sprzątanie po powodzi w Trzebinie. "Zakasaliśmy rękawy i pracujemy" Trwa wielkie sprzątanie w miejscowości Trzebina (pow. prudnicki, gm. Lubrza). Miejscowy potok podczas powodzi dokonał tam spustoszenia. Zalane są domy, zniszczone… » więcej 2024-09-21, godz. 16:40 Gazownicy walczą o wznowienie dostaw błękitnego paliwa i ostrzegają: nie róbcie tego sami! - Nie próbujmy sami odkręcać głównych kurków z gazem i uważajmy na oszustów - apeluje do mieszkańców zalanych terenów Polska Spółka Gazownictwa. PSG… » więcej 2024-09-21, godz. 16:36 Wielkie pospolite ruszenie w Głuchołazach. Pomoc dociera z całej Polski, także z zagranicy Wrocław, Bytom, Gliwice, czy Warszawa - to tylko kilka wybranych miast, z których do Głuchołaz przybyli wolontariusze, by pomóc w usuwaniu skutków powodzi… » więcej 2024-09-21, godz. 15:25 Mieszkańcy gminy Lubrza sprzątają po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy" Ponad 200 gospodarstw ucierpiało w powodzi w gminie Lubrza. Zalane są budynki i pomieszczenia gospodarcze, a także samochody. » więcej 2024-09-21, godz. 15:24 Pacjenci w Głuchołazach mają zapewniony dostęp do leków. Apteki działają Łańcuch dostaw nie został zerwany, a najpotrzebniejsze produkty są dostępne - takie informacje docierają od farmaceutów z Głuchołaz, którzy mimo bardzo… » więcej 2024-09-21, godz. 15:01 Opolska policja zorganizowała pomoc psychologiczną dla powodzian Powódź, która przeszła przez Opolszczyznę, to bardzo trudne doświadczenie, z jakim muszą się mierzyć mieszkańcy zalanych terenów. Zagrożenie życia… » więcej 2024-09-21, godz. 14:41 Pierwsze szacunki zniszczeń powodziowych w regionie. Straty liczone w setkach milionów złotych Siedem z jedenastu powiatów województwa opolskiego objętych jest stanem klęski żywiołowej, a skala zniszczeń w większości miejsc nadal uniemożliwia oszacowanie… » więcej 2024-09-21, godz. 14:28 W poniedziałek w Paczkowie ruszy magazyn z pomocą dla rolników dotkniętych powodzią - Woda opadła 4 dni temu, sprzątamy, usuwamy skutki powodzi - mówił na antenie Radia Opole burmistrz Paczkowa Artur Rolka. Na miejscu, oprócz służb, mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »