Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-20, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Do lasów możemy ponownie wejść, ale zachowajmy szczególną ostrożność. Obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

Pożar lasu [fot. Mario]
Pożar lasu [fot. Mario]
Na spacer, z czworonogiem, na rowerze, czy też pobiegać. Od dzisiaj (20.04) znów możemy korzystać z lasów. Pamiętajmy, żeby robić to odpowiedzialnie. Leśnicy alarmują - jest sucho i nawet najmniejsza iskra może spowodować tragiczny w skutkach pożar.
W ostatnich dniach odnotowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W miniony weekend wilgotność ścioły w lasach osiągnęła 8 proc.

- To już bardzo nisko, dlatego obowiązuje całkowity zakaz posługiwania się ogniem otwartym – mówi Marek Bocianowski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Prószków. - Nie ma mowy o rozpalaniu ognisk, grillowaniu. Nawet, jeżeli gdzieś w lesie znajdziemy ślad po starym ognisku, to nie jest to dla nas żadna legitymacja do tego, aby w tym miejscu ognisko rozpalić. Pamiętajmy też o takim, wydawałoby się trywialnym zakazie, jak palenie tytoniu. W tych warunkach wilgotnościowych, porzucony bezmyślnie niedopałek papierosa może być wystarczającym bodźcem energetycznym by spowodować pożar.

Jeżeli udamy się do lasu samochodem, to należy pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób go zaparkować. Nasz pojazd nie może blokować przejazdu na przykład wozom strażackim, które będą jechały na akcję ratowniczą. To szczególnie ważne teraz, ponieważ część infrastruktury wokół lasów pozostanie wyłączona z użytkowania.

- O ile możemy korzystać z parkingów leśnych, z miejsc postoju, to nie możemy korzystać z infrastruktury na nich posadowionych. Zaparkujmy samochód, oddalmy się od niego, natomiast nie rozsiadajmy się, nie biwakujmy. Są to miejsca, gdzie może dochodzić do nadmiernej koncentracji ludzi.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od początku roku na terenie kraju wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.
Marek Bocianowski
Marek Bocianowski

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 21:30 Raport dnia. 133 zakażenia i 5 zgonów w całej Polsce. Liczba w pełni zaszczepionych Polaków przekroczyła 11 mili… 3 osoby zaraziły się minionej doby koronawirusem w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 5… » więcej 2021-06-20, godz. 20:45 Wąż wpełzł do domu jednorodzinnego w Maciejowie. Interweniowała straż pożarna 'Wąż wpełzł do domu' - zgłoszenie o takiej treści wpłynęło po godz. 19 do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu od mieszkańców… » więcej 2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »