Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-03, 15:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Pandemia na świecie oczami rodaków mieszkających za granicą

Opustoszały Londyn [fot. Steve Morton]
Opustoszały Londyn [fot. Steve Morton]
Puste półki sklepowe w Londynie [fot. Steve Morton]
Puste półki sklepowe w Londynie [fot. Steve Morton]
Koronawirus obecny jest już w większości krajów na świecie. Sporo z nich wprowadziło podobne do polskich obostrzenia związane z samoizolacją i zachowywaniem fizycznego dystansu. Wiele narodowości zachowywało się podobnie jak Polacy – w pierwszych dniach restrykcji wykupiono mydło i papier toaletowy. Teraz powoli życie zaczyna się układać w rytm ograniczeń związanych z epidemią.
- Kto może, pracuje z domu, oczywiście nie wszyscy mają taką sposobność – mówi Joanna Fila, mieszkanka Monachium. - Wróciłam właśnie z dyżuru przedszkolnego. Państwo niemieckie zapewnia lekarzom, pielęgniarkom, sprzedawcom opiekę nad dziećmi w przedszkolach i właśnie tę opiekę podtrzymujemy.

Marta Radwańska, która od kilku lat mieszka w Oslo, w Norwegii, uważa, że sporym wyzwaniem dla Norwegów będzie tydzień przed Wielkanocą, gdy większość osób tradycyjnie ma wolne.

- Wiele rodzin wyjeżdża na hytte, czyli taki domek poza miastem i tam spędza cały ten tydzień. Jest to duże wyzwanie dla województw, w których te domki się znajdują, ponieważ są to z reguły miejsca oddalone i nie ma tam dostępu do opieki medycznej - mówi Marta Radwańska.

W wielu krajach ludzie zbierają się na balkonach czy w oknach i o określonej godzinie klaszczą, w podziękowaniu dla służb walczących z wirusem. W Szwajcarii dodatkowo specjalnie oświetlane jest zbocze Matterhornu, góry która jest symbolem tego kraju.

- Codziennie od zachodu słońca do 23.00 wyświetlane są hasła „hope”, „stay home”. Hasła na Matterhorn będą wyświetlane przynajmniej do 19 kwietnia, jeśli pogoda na to pozwoli - mówi Marta Kępińska, mieszkanka Zurychu.

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, w pierwszych dniach po ogłoszeniu restrykcji związanych z przemieszczaniem się, ludzie wykupili papier toaletowy, mydło, ryż i makaron.

- Teraz sklepy są już normalnie zaopatrzone, ale obowiązuje limit osób wchodzących do środka – mówi Anna Nowakowska-Gieniusz, która mieszka w Sevenoaks pod Londynem. - Każdy przy wejściu do sklepu ma czyszczone ręce i koszyk płynem do dezynfekcji. Nie można kupić więcej niż trzy te same produkty.

Krajem, który ma największą na świecie liczbę zachorowań są w tej chwili Stany Zjednoczone Ameryki. W Nowym Jorku miasto niemal wymarło.

- Wprowadzono dużo nowych zasad, ale nie wszystkie są dla mnie zrozumiałe – mówi mieszkająca tam Anna Sawicka-Liu. - Zmniejszono ilość pociągów i autobusów z myślą o tym, że tak naprawdę tylko osoby, które są z niezbędnego personelu, będą używały tego transportu. Już dzisiaj widziałam artykuły na temat tego, że niestety teraz te osoby są skupione w tych środkach transportu, co prowadzi do dodatkowych zarażeń.

Na świecie jest już ponad 53 tysiące ofiar śmiertelnych i 1 milion 16 tysięcy zakażonych koronawirusem. Najwięcej ofiar, ponad 14 tysięcy, jest we Włoszech, a ponad 10 tysięcy w Hiszpanii. We Francji liczba ofiar wzrosła w ostatnich godzinach do prawie 5,5 tysiąca i przekroczyła tę z Chin po tym, jak do oficjalnych statystyk zaczęto wliczać osoby, które zmarły w domach spokojnej starości.
Joanna Fila
Marta Radwańska
Marta Kępińska
Anna Nowakowska-Gieniusz
Anna Sawicka-Liu

Wiadomości z regionu

2021-04-11, godz. 09:30 Opolszczyzna: rozpoczynają się badania naszego nastawienia do cudzoziemców - Badanie formalnie rozpocznie się lada dzień i potrwa kilka miesięcy, a wyniki sondażu poznamy jesienią - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek… » więcej 2021-04-10, godz. 20:30 RAPORT DNIA: prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Utrzymuje się wysoka liczba zgonów związanych z COV… 24 856 nowych zakażeń koronawirusem zdiagnozowano ostatniej doby w Polsce - przekazało dziś (10.04) Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 749 zakażonych… » więcej 2021-04-10, godz. 20:00 Działkowcy z Kluczborka będą mieć nowy parking przy obwodnicy miasta Gmina Kluczbork wybuduje parking dla działkowców przy rondzie na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową po północnej stronie miasta. » więcej 2021-04-10, godz. 19:29 Do końca wakacji ma być gotowa nowa remiza w Skoroszycach. "Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem" Jeszcze w tym roku zakończy się budowa nowej remizy OSP w Skoroszycach. Do tej pory prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, budynek zyskał już między… » więcej 2021-04-10, godz. 18:04 W Namysłowie rośnie zainteresowanie terapią EEG biofeedback. Seanse pomagają walczyć z negatywnymi neurologicznymi… Powiat namysłowski chce skuteczniej wspierać najmłodszych, którzy odczuwają negatywny wpływ pandemii koronawirusa na sprawność intelektualną. Pomóc w… » więcej 2021-04-10, godz. 17:49 Uroczystości w Kostowie zakończyły tegoroczne oficjalne obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Opolszczyź… Kostów w gminie Byczyna to ostatni punkt tegorocznych oficjalnych uroczystości związanych z upamiętnieniem rocznicy katastrofy smoleńskiej w naszym regionie… » więcej 2021-04-10, godz. 17:04 Grabienie, pielenie, kopanie grządek, czyli wiosenne porządki na działkach w Opolu Ruszył sezon działkowy. Opolanie wykorzystali ładną pogodę i licznie pojawili się dziś na ogródkach działkowych, żeby uporządkować grządki po zimie… » więcej 2021-04-10, godz. 16:00 Do brzeskiego muzeum trafiły pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Jego przyjazd to ważne wydarzenie h… Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się dziś (10.04) o kolejne eksponaty. To pamiątki z wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który gościł w… » więcej 2021-04-10, godz. 14:30 11. rocznica katastrofy smoleńskiej - z archiwum Radia Opole. Komentarze opolskich polityków dzień po tragedii 11 lat temu doszło do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Zginęło w niej 96 osób. Polska delegacja 10 kwietnia 2010 roku leciała na obchody 70. rocznicy… » więcej 2021-04-10, godz. 14:20 Opole upamiętniło 11. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. "10 kwietnia 2010 roku to dzień, który zmienił nas wszystkich"… Msza święta w kościele Franciszkanów oraz złożenie wieńców na placu Wolności. Tak wyglądały tegoroczne opolskie uroczystości upamiętniające 11. rocznicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »