Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-03, 12:47 Autor: Mariusz Chałupnik

"Musimy zachować spokój i postępować zgodnie z procedurami". W Głubczycach obradował sztab zarządzania kryzysowego ws. zagrożenia koronawirusem

Posiedzenie ws. zagrożenia koronawirusem [fot. M. Chałupnik]
Posiedzenie ws. zagrożenia koronawirusem [fot. M. Chałupnik]
Posiedzenie ws. zagrożenia koronawirusem [fot. M. Chałupnik]
Posiedzenie ws. zagrożenia koronawirusem [fot. M. Chałupnik]
Jak przygotowane do wystąpienia koronawirusa są poszczególne służby? Kto i za jakie działania odpowiada? W jaki sposób należy zareagować, gdy zostanie wykryte ognisko choroby i czy sytuacja w Czechach może być groźna dla terenów pogranicza? W Głubczycach obradowało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. 
W spotkaniu udział wzięli szefowie powiatowych służb mundurowych, medycznych, a także władze powiatu i poszczególnych gmin. Ich pracę będzie koordynowała Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Głubczycach.
 
- Przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę - mówi dyrektor głubczyckiego sanepidu Alina Mazur-Ciapa. - Na chwilę obecną, jak oświadczył minister zdrowia, nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Czekamy, bo w każdej chwili może się pojawić taki przypadek, ale służby, inspekcje, placówki ochrony zdrowia są przygotowane na taką ewentualność. Także musimy zachować spokój i postępować zgodnie z opracowanymi procedurami, wytycznymi - stwierdziła.  
 
W przypadku pojawienia się koronawirusa na terenie Opolszczyzny, decyzją wojewody opolskiego Adriana Czubaka, obsługą chorych zajmą się dwa szpitale. Rolę placówek zakaźnych przejmą na siebie: MSWiA w Głuchołazach oraz sanatorium w Mosznej. Te szpitale będą mogły przyjąć około 300 pacjentów.
 
- Jak tam już tych 300 miejsc zabraknie, to wtedy wszystkie szpitale będą zakaźne - powiedział dyrektor głubczyckiego SPZOZ Adam Jakubowski. - Myślę, że my jesteśmy przygotowani, przy czym będziemy potrzebowali wsparcia, tutaj mam na myśli środki ochrony osobistej, ale wtedy rezerwy państwowe zostaną uruchomione, kiedy będzie potrzeba. Mamy wdrożone procedury, mamy zaopatrzenie takie podstawowe - środki ochrony osobistej dla personelu, środki do dezynsekcji, także czekamy na rozwój sytuacji - dodał.

W Czechach, zgodnie z decyzją premiera Andreja Babisza, pacjenci zarażeni koronawirusem mają być przewożeni do uzdrowiskowej miejscowości - Karlova Studanka, oddalonej od granic naszego województwa o niecałe 30 kilometrów. 

- To nie powinno budzić naszego niepokoju – uważa Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Nie byłbym akurat przesadnie ostrożny w tej sytuacji, zaniepokojony. Jeżeli jest to obiekt zamknięty i poddany kwarantannie, to tutaj nie ma jakiegoś zagrożenia wydostawania się wirusa na zewnątrz, jeżeli będą spełnione te procedury i będzie się tych procedur przestrzegać - dodał.

Na terenie powiatu głubczyckiego uruchomiono specjalną infolinię. Jeżeli wracamy z terenów, gdzie występuje koronawirus, to w pierwszej kolejności mamy obowiązek zgłoszenia się do odpowiednich służb. Informację całodobową uzyskamy pod numerem telefonu: 512 244 008.   
Alina Mazur-Ciapa
Adam Jakubowski
Piotr Soczyński

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »